respublika.lt

Tradicinė šeima - laimės garantas

(0)
Publikuota: 2020 rugpjūčio 29 15:57:30, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 2 nuotr.
Nors kalbų ar siūlymų pasigirsta visokių, nieko geriau už tradicinę, monogaminę šeimą nėra sugalvota. Eltos nuotr.

Nors pasaulyje pastebimos įvairios tendencijos ir plinta įvairios mados, tradicinė, monogaminė šeima vis dar išlieka laimingo gyvenimo pagrindu. Apie tai, kas tai lemia, „Vakaro žinios“ kalbasi su psichologu Gediminu Navaičiu.

 

G.Navaičio teigimu, laimingiausi yra susituokę žmonės. Mažiau laimingi - gyvenantys drauge, bet neįregistravę santuokos. Panašiai laimingi yra nevedę ir netekėjusios. Mažiausiai laimingi išsiskyrę ir išsiskyrusios, o už juos nelaimingesni - našliai ir našlės.

- Sakykite, kaip nustatoma, kas kiek yra laimingas?

- Laimingumo lygis nustatomas labai paprastai, įvertinus bendros nacionalinės laimės indeksą. Jį kasmet galima rasti Jungtinių Tautų skelbiamoje „Pasaulio laimės ataskaitoje“ (World Happiness Report). Vienas iš būdų paskaičiuoti šį indeksą - susumuoti atsakymus į sąlyginai paprastus klausimus. Pavyzdžiui:

Praėję metai buvo geri. Ateityje gerovė stiprės.

Buvo geri, bet reikės daug dirbti, kad tokie išliktų.

Blogi, bet, tikiuosi, keisis į gerą.

Blogi, permainų nesitikiu.

Lietuva išsiskiria dideliu nelaimingų žmonių skaičiumi. Pas mus 4-ą atsakymą pasirenka 12-14 proc. respondentų, Skandinavijoje tokių yra tik 1-3 proc.

Taip gaunamas atskaitos taškas, kuriuo remiantis galima lyginti žmonių laimingumą, atsižvelgiant į jų šeimos statusą. Tik reikia įvertinti, kad kalbama ne apie vieną žmogų, o apie didelę asmenų grupę. Tikrai laimingi gali būti ir našliai, tačiau tai bus vienetiniai, bendros tendencijos neatspindintys, atvejai.

- Jeigu laimingiausi yra susituokę, kodėl Lietuvoje tiek daug skyrybų?

- Kalbant apie skyrybų statistiką, reikėtų įvertinti tam tikrus niuansus, nes jų yra panašiai kiek santuokų. Šios dienos skyrybų skaičius reiškia, kad jeigu jis toks pats liks ir po 20 metų, tuomet išsiskirs apie pusę šiandien susituokusių porų. Negalima lyginti šiandien besiskiriančių ir šiandien susituokusių, nes tie, kas šiandien sumainė žiedus, tikrai iškart nesiskirs. Lietuvoje turime apie 1 mln. porų. Iš jų per metus išsiskiria apie 1 proc., tad su socialine statistika elgtis reikėtų atsargiau.

Kita vertus, matant tokį skirtumą, diskusijos apie šeimos instituto svarbą pakyla į naują lygmenį.

- Bet juk yra ir laimingų nesusituokusių porų.

- Priminsiu, kad kalbame ne apie atskirą individą, o apie žmonių grupes. Kai vertiname didesnius porų skaičius, atsiranda prielaida teigti, jog tų, kurie sugeba vienas kitam labiau įsipareigoti, jausmai yra stipresni, o jie patys savo jausmais vienas kitam - labiau patenkinti.

Tai, kas įvardinta skaičiais ar faktais, galima pasakyti ir paprasčiau - bet kuri mergina jaučia akivaizdų skirtumą tarp pasiūlymo „imk mano ranką ir širdį“ bei pasiūlymo - „pasiimk šepetuką ir kraustykis pas mane“.

Teisinį ar bažnytinį santuokos įregistravimą galima vertinti ne tik kaip materialinių galimybių garantą, bet ir kaip abipusių jausmų patvirtinimą.

- Bet kodėl tuomet jaunimas neskuba tuoktis?

- Delsimas rodo, kiek žmonės pasirengę teisiškai vienas kitam įsipareigoti. Savotišku „lakmuso popierėliu“ tampa vaiko gimimas. Jeigu poros jausmai yra stiprūs ir jie gyveno kartu, tačiau neskubėjo kelti vestuvių dėl materialinių ar panašių priežasčių, gimęs vaikas, tikėtina, bus įregistruotas bendrai, nors mama tai galėtų padaryti ir viena. Vaiko registracija bus vienas iš teisinių ryšio patvirtinimų, tad labai tikėtina, kad netrukus pora ir susituoks.

Jeigu pora buvo kartu „tiesiog“, tai gimus vaikui mamai gali tekti net ieškoti jo tėvo ir tuomet jo pareigą rūpintis atžala tenka tvirtinti teismams. Aišku, tokiu atveju apie jausmus jokios kalbos būti negali. Juokaujant - per gatvę galima eiti ir degant raudonam šviesoforo signalui, tačiau saugiau eiti, kai dega žalia.

- Rekomenduojate visiems elgtis pagal visuomenės nustatytas taisykles?

- Žmonija tobulėjo įtvirtindama monogaminį ryšį. Buvo poliandrija (viena moteris ir keli vyrai), haremai ir t.t. Net tose šalyse, kuriose buvo panaikinti beveik visi apribojimai, niekada nėra buvę taip, kad daugiau negu 5-10 proc. porų gyventų ne monogaminėje santuokoje. Prie arbatos galima kalbėti ir apie kitokias šeimas, tačiau daugelio modernių šalių visuomenė gyvena porose.

Atskiras klausimas - kiek tos poros savo santykius patvirtina. Įsipareigojimai parodomi paprastai. Vienaip atrodys, kai atėjęs į vakarėlį su mergina vaikinas sakys - čia mano draugė, ir visiškai kitaip - čia mano žmona. Galime ilgai diskutuoti, tačiau viešas ir aiškus įsipareigojimų pripažinimas poros santykiams suteikia stabilumo ir yra laimės garantas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s