Taupyti galima visur. Tik ne valdžiojenuotraukos (16)

2019 liepos mėn. 09 d. 15:37:21 Perskaitė 2793

Lietuva iš visų pusių spaudžiama didinti mokesčius. Gal ir žmonės tam nesipriešintų, jei tikrai žinotų, kad kiekvienas centas bus išleistas skaidriai ir tam, kam reikia?

 

Finansų ministras Vilius Šapoka dalyvauja ES Ekonomikos ir finansų reikalų tarybos (ECOFIN) posėdžiuose Briuselyje. Ši institucija Lietuvai rekomenduoja gerinti mokestinių prievolių vykdymą ir plėsti mokesčių bazę, mažinti pajamų nelygybę, skurdą ir socialinę atskirtį įvairiomis priemonėmis, įskaitant mokesčių ir išmokų sistemos tobulinimą. Su tuo, kad reikia didinti kai kuriuos mokesčius arba įvesti naujus, sutinka ir Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Rimantas Sinkevičius.

„Tikrai būtų galima įvesti automobilių mokestį arba nuleisti kartelę nekilnojamojo turto mokesčiui. Tačiau artėja rinkimai, todėl vienintelė viltis lieka geriau surinkti mokesčius - iš šešėlio ištraukti. Kad reikia plėsti mokestinę bazę - taip. Tačiau kad dabar netinkamas metas - irgi taip“, - „Vakaro žinioms“ sakė R.Sinkevičius.

Pasak Ekonomikos komiteto pirmininko, jo įvardinti mokesčiai yra lengviausiai administruojami, todėl duotų didžiausios naudos.

„Juk PVM nedidinsi - ir taip jau jis siekia 21 proc. Nors, aišku, yra šalių, kur PVM siekia 25 proc., tačiau tuo pačiu yra ir tokių, kur PVM - vos 18 proc. ir dar yra įvairių lengvatų maisto produktams. O svarbiausia, kad aplinkinėse šalyse PVM mažesnis, todėl jo didinti negalime dėl konkurencijos“, - įsitikinęs parlamentaras.

Seimo nario teigimu, reikėtų mažinti akcizus alkoholiui, nes tuo keliu eina latviai bei estai.

„Turi būti bendra politika tarp valstybių dėl vienodų akcizų, nes dabar visi važinės alkoholio pirkti pas kaimynus“, - pastebėjo R.Sinkevičius.

Politikas nepritaria plačiai paplitusiam požiūriui, kad žmonės daug mieliau mokėtų mokesčius, jei žinotų, jog jie sąžiningai išleidžiami. Nes dabar neretai biudžeto lėšos nueina, pavyzdžiui, „auksiniams šaukštams“ ar seimūnų algų didinimui: kai didinamos algos vieniems biudžetininkams, jos didėja ir parlamentarams dėl bazinio dydžio visiems biudžetininkams suvienodinimo.

„Nesu iš tų populistų, kurie sako, kad Lietuvoje viskas yra labai neteisinga. Nežinau nė vienos šalies, kuri sakytų, kad mokesčiai paskirstomi teisingai. Manau, Lietuva visų pirma turi patvirtinti savo valdymo struktūrą. Kai kurios organizacijos yra nereikalingos, dubliuoja viena kitos funkcijas, o tai žmones labai piktina. Galimybė mažinti valstybės tarnybą irgi egzistuoja. Bet patikėkite, kad tai nebūtų esminiai sutaupymai. O kad Seimo nariams pridėjo po keliasdešimt eurų... Galėjo nepridėti, nebūtume nuskurdę. Bet čia tik niuansėliai. O esminis niuansas - kad Lietuvai reikia mokesčių surinkti bent jau dviem milijardais eurų daugiau. O tų dviejų milijardų iš smulkmenų neprigraibysi, tai tik populizmas“, - tvirtino Ekonomikos komiteto pirmininkas.

Politikas priminė, kad profsąjungos su vyriausybine darbo grupe sutarė, jog nuo kitų metų visiems biudžetininkams didės algos (tiesa, atitinkama sutartis dar nepasirašyta), tai valstybei papildomai kainuos 152 mln. eurų, o tuo pačiu metu ekonomistai kalba apie artėjančią krizę. Ar nėra pavojinga didinti išlaidas, jei krizė tikrai artėja? Pasak
R.Sinkevičiaus, pusantro šimto milijonų eurų nėra tokie pinigai, kurie galėtų labai apsunkinti valstybės finansinę situaciją.

„Ekonomikoje egzistuoja cikliškumas: būna pakilimų ir būna nuosmukių. Kada krizė ateis - telieka tik spėlioti. Tačiau esu įsitikinęs, kad mokesčius drastiškai didinti reikia kadencijos pradžioje. Sveika būtų tai padaryti iškart po artėjančių Seimo rinkimų. Jei žmonės išrinks supratingą Seimą, tikiuosi, kad tai bus padaryta. Tačiau bijau, kad gali būti išrinkti nauji gelbėtojai, kurie metus mokysis dirbti, nagrinės situaciją, po to pamatys, kad laiko nedaug lieka, nes ir vėl rinkimai artėja. Reikia kvalifikacijos ir supratimo.

Aš tai iš viso esu įsitikinęs, kad biudžetininkų išlaikymo fondas neturi būti didinamas. Manau, biudžetininkų skaičių reikia sumažinti, o sutaupytus pinigus skirti likusių darbuotojų algų didinimui - kad viešasis sektorius galėtų konkuruoti su privačiu. Tuo keliu ėjau, kai dirbau susisiekimo ministru. Buvo patvirtinti 204 etatai, tačiau per 20 etatų laikiau neužimtus. Sutaupytus pinigus skirdavau priedams už gerus rezultatus. Nes valstybės tarnyboje, pavyzdžiui, gerą teisininką pasisamdyti neišeina.

Pažinojau kelis dėstytojus Vilniaus universitete, kurie dėstė teisę. Paprašiau, kad parekomenduotų Tinkamų teisininkų. Man pasakė: galime parekomenduoti, bet tu jų neįpirksi“, - tvirtino R.Sinkevičius.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net