Sunkesnis nusikaltimas - mažesnė bausmėnuotraukos (9)

2020 spalio mėn. 18 d. 11:21:40 Perskaitė 3736

Rinkėjų dėmesį norintys patraukti Seimo nariai toliau darko Baudžiamąjį kodeksą, siūlydami griežtinti bausmes už gyvūnų kankinimą ar neteisėtą paramą politinėms partijoms. Jei visi jų pateikti projektai būtų palaiminti, už tokius nusikaltimus būtų baudžiama žymiai griežčiau, nei už tyčinį žmogaus susargdinimą, skausmo jam sukėlimą ar privertimą lytiškai santykiauti. Žinomi teisininkai dėl tokių idėjų susiėmę už galvų.


Pirmojo Seimo rinkimų turo išvakarėse „sužibėjo" Seimo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) frakcija. Jos vardu frakcijos seniūnė Vanda Kravčionok pateikė Baudžiamojo kodekso pataisą, numatančią, kad už neteisėtą finansinę ar kitokią paramą, kurių vertė viršija 50 MGL (1950 eurų), būtų baudžiama iki 4 metų nelaisvės. Dabar už panašų nusikaltimą irgi numatytas laisvės atėmimas iki 4 metų, tačiau tik už neteisėtą paramą, kurios vertė - 10 kartų didesnė.

„Vakaro žinios" jau rašė, kad kiek anksčiau kiti parlamentarai žmones norėjo sudominti, siūlydami drakoniškas bausmes už žiaurų elgesį su gyvūnais, mat pasipylė straipsniai ir reportažai šia tema. Yra pasiūlymų už tai pasodinti iki 2 metų, jei žiaurus elgesys pasireiškia komerciniais tikslais - net iki trejų metų, už tą patį nusikaltimą bendrininkaujant - iki ketverių. Palyginimui: už fizinio skausmo sukėlimą žmogui, jį susargdinant ar nežymiai sužalojant, maksimali galima bausmė - tik iki metų nelaisvės, už privertimą lytiškai santykiauti - iki trejų ir t.t.

Ką apie tokias iniciatyvas galvoja žinomas teisininkas, buvęs Lietuvos advokatų tarybos pirmininkas, buvęs Aukščiausiojo Teismo teisėjas, kadenciją baigiantis parlamentaras Rimas Andrikis? Pasak jo, kai siūloma keisti kokį nors vieną Baudžiamojo kodekso straipsnį, griežtinantį bausmę už vieną nusikaltimą, kodeksas sudarkomas, išbalansuojamas, nes išeina, kad už menkesnį nusikaltimą numatoma griežtesnė bausmė nei už sunkesnį.

„Tai yra toks absurdas, kokio negali leisti joks žmogus, gerbiantis teisę, siekiantis elementaraus teisingumo ir turintis sveiko proto. Galiu priminti senesnius duomenis. 2000-aisiais, kada buvo priiminėjami lietuviški nepriklausomos Lietuvos kodeksai, vietoj tarybinių, galiojusių iki tol, dar nė neįsigaliojus naujam Baudžiamajam kodeksui buvo pakeista net 50 jo straipsnių! Ir iš karto buvo viskas sudarkyta. Kai iš 300 straipsnių pakeičiama 50, sudarkymas garantuotas", - užtikrino teisininkas.

Pasak jo, nemažai daliai nesunkių nusikaltimų siūloma iki 4 metų nelaisvės vien todėl, kad tokiu atveju jis traktuojamas kaip apysunkis, o tada teisėsauga turėtų teisę atlikti ir kriminalinės žvalgybos tyrimą - klausytis pokalbių, sekti ir t.t. Būtent Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai iki 4 metų pasiūlė bausti už gyvūnų kankinimą komerciniais tikslai, veikiant grupėje.

„Tikslas - vienas: kad būtų galima sekti, klausytis ir t.t. Kitaip tariant, tų 80 tūkst. žmonių, kuriuos prisipažino sekęs Valstybės saugumo departamentas, dar „N" kartų tiek žmonių seka kitos tarnybos, nebeužtenka. Dabar reikia net šunis sekti. Ir tai - pasiūlymas iš NSGK narių. Ar žmonės iš viso supranta, kas yra nacionalinis saugumas?" - baisėjosi R.Andrikis.

Parlamentaras pastebėjo, koks būtų absurdas, jei į vieną kamerą patektų nuteistasis, kankinęs gyvūną, ir nuteistasis, tyčia kėlęs skausmą žmogui. Nes, jei pataisos būtų priimtos, pirmasis galėtų gauti daug didesnę bausmę nei antrasis. Ar tokiu atveju pirmasis negalėtų teisėtai piktintis buvęs per griežtai nubaustas?

„Nenoriu nieko įžeisti, bet tai yra absurdo teatras. Lietuvoje yra griežčiausia baudžiamoji politika visoje ES. Kalėjimuose sėdi tvirti žmonės, kurie galėtų užpildyti darbo vietas, mokėti mokesčius, prižiūrėti savus vaikus, išlaikyti šeimas. Mes elgiamės kaip turtingiausia ES valstybė, nes išlaidos kaliniams yra milžiniškos. O iš tikrųjų esame biedni, nuogi kaip stručiai. Nesakau, kad žmogžudžius reikia palikti laisvėje, bet už nesunkius nusikaltimus tikrai nereikia iškart bausti laisvės atėmimo bausme. Juk kalėjime niekas nepasitaiso, tik dar labiau sugenda", - sakė R.Andrikis.

Jį labiau stebina ne LLRA-KŠS siūlymas bausti už neteisėtą partijų rėmimą, nes, pasak politiko, jis ir pagal turinį, ir pagal pateikimo datą yra tiesiogiai skirtas rinkimams, o bausmių gyvūnų kankintojams siūlytojai.

„Pastaruoju metu, regis, 4 ar 5 projektai ta tema registruoti, staiga visiems parūpo gyvūnai. O kad yra tarnybos, kurios privalo prižiūrėti, bet iki šiol neprižiūrėjo, niekam nerūpi. Niekas nenori patikrinti, kodėl neprižiūrėjo. Ten - korupcijos židinys. Reikia ne bausmes griežtinti, o užtikrinti bausmių neišvengiamumą. Tai labiau atgrasytų nuo nusikaltimų. Bet bausmės neišvengiamumą reikia užtikrinti ne tik tų, kurie tai padarė, atžvilgiu, bet ir tų, kurie neprižiūrėjo. Tarnybos yra, algas gauna, bet nieko nemato. Tačiau kažkodėl tai niekam neįdomu. Ir kol nebus įdomu, bet kokios kalbos dėl Baudžiamojo kodekso pataisų yra beprasmės ir neskanios", - reziumavo R.Andrikis.

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net