Suklumpame prieš pinigų galiąnuotraukos (18)

2019 liepos mėn. 23 d. 11:52:00 Perskaitė 2819

Nors Lietuvos politikai įpratę dairytis į skandinavus, geriau galėtų pasižiūrėti į kaimyninę Lenkiją ar Vengriją. Tiksliau į jų šeimos politiką. Bet nepažiūrės, nes iš tos pusės pinigų kranelis neteka.

 

Nors Seimas priėmė su vaikų teisių apsauga susijusių įstatymų pataisas, yra šeimų, ir šiandien kovojančių už teisę auginti ar net matytis su savo vaikais. Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas Vytautas Budnikas dabartinę šalies politiką vadina vaiko teisių apsaugos parodija. „Rūpestis vaikais nukreiptas prieš šeimą“, - konstatuoja jis.

- Ar šiandien Lietuvos valstybė pakankamai gina savo vaikus?

- Žinoma, kad nepakankamai. Ypač, jeigu žiūrėtume, kaip su šeimomis elgiasi mūsų kaimynai. Lenkijoje šeimų stiprinimo programa nuolat gerinama, vis didinamos išmokos vaikams.

Vengrijoje 4 vaikų susilaukusi moteris visam gyvenimui atleidžiama nuo pajamų mokesčio. Šiose šalyse didėja gimstamumas, santuokų skaičius, mažėja skyrybų. Lyginant šiuos pavyzdžius su Lietuvos sistema, matome, jog einame toli gražu ne šia linkme.

Jeigu mums rūpi vaikai ir mes norime, kad jie gyventų tvirtoje šeimoje, turime remti šeimas. Dabar atrodo, kad svarbiausias valstybės rūpestis - kad tėvai nesuduotų vaikui per ranką. Tai yra vaiko teisių apsaugos parodija. Rūpestis vaikais nukreiptas prieš šeimą. Vienas pavyzdžių - tai, kaip sistema persekioja kauniečių šeimą.

- Šiemet daug kalbėta apie vaiko teises, o kaip tėvų teisės?

- Tėvų ir vaiko teisės yra šeimos politikos dalis. Visa tai reikia suvokti kaip visumą. Mąstymas, kad vaiko teisės gali egzistuoti be tėvų teisių ir atvirkščiai, yra iškreiptas mąstymas. Žmogaus teisės yra nedalomos, negalima išskirti vieną teisę ir ją iškelti virš kitų.

Mūsų valstybėje mėgstama manipuliuoti sąvokomis. Negalima išskirti vaiko teisių iš šeimos politikos. Svarbiausia vaiko teisių apsaugos misija yra šeimos stiprinimas. Vaikui nebus niekur geriau kaip jo šeimoje. O jei kažkas dėl ideologinių ar komercinių įsitikinimų mano, kad vaikams geriau gyventi be tėvų ar pas globėjus, tai mūsų visuomenei nepriimtinas vaiko gerovės supratimas.

Daugiau nei trečdalis Lietuvos šeimų gyvena skurde. Žinoma, jog tokiose šeimose nepavyksta užtikrinti visų vaiko poreikių. Bet jeigu valstybės tarnautojai ar įstatymo iniciatoriai mano, kad geriausias šių šeimų problemų sprendimas atimti vaiką, tai yra nepriimtina. Mums reikalinga vieninga šeimos stiprinimo politika, kuri leistų užtikrinti vaiko teisių apsaugą. Deja, tos politikos šiandien nėra.

Vaiko teises Lietuvoje lydi dideli pinigai. O kai svarbų vaidmenį vaidina pinigai, apie teises nėra ko ir kalbėti.

- Dėl silpnos šeimos politikos moterys ryžtasi vis vėliau gimdyti ir daugėja šeimų, apsisprendusių gyventi be vaikų.

- Tokia politika būdinga ne tik mums, bet ir Latvijai, Estijai bei visam Vakarų pasauliui. Matome kritinius gimstamumo skaičius. Tačiau požiūris į žmones ir atsakomybė už šeimą yra svarbus valstybės rūpestis. BVP produktas, apie kurį nuolat kalba ekonomistai, šeimų nestiprina. Kai politikai nemato visumos, tai nulemia emigraciją ir mažėjantį gimstamumą.

- Po to, kai mama iš Kauno buvo išteisinta, tokį teismo sprendimą prokuroras nusprendė skųsti. Prokuroras, turintis atstovauti visuomenės interesui. Ar tikrai visuomenės interesas yra bet kokia kaina nubausti šią šeimą?

- Ši situacija jau nestebina, bet darosi koktu. Deja, ne tik visuomenė, bet ir valstybė iki šiol buvo bejėgė suvaldyti šėlstančius prokurorus. Tikimės, pokyčiai po rinkimų nulems tai, kad pasibaigs prokurorų patyčios iš visuomenės. Jeigu munduro garbė kažkam svarbiau nei visuomenės interesas, mundurą reikia pakabinti ant pakabos ir tokį valdininką atleisti. Turime vilčių, kad prokuratūroje vyks esminės permainos.

Deja, kol kas politinės valios pokyčiams nematėme.

Ne visi mūsų tėvai yra profesoriai. Daugelis auklėja vaikus pagal savo įsitikinimus ir savo širdimi. O valstybė siūlo savo receptą, sakydama, kad vaikai yra valstybės nuosavybė ir, jeigu tėvai auklėja netinkamai, vaikus reikia paimti. Ši politika atkeliauja iš kitose valstybėse esančių galios centrų. Mūsų šaliai tokia politika yra svetimkūnis.

Deja, kartais suklumpame prieš didelę pinigų galią, pasiduodame, priimame ne pačius geriausius įstatymus. Vėliau mamos nusižudo praradusios vaikus, tačiau šiam blogiui sustabdyti pritrūksta politinės valios.

Jeigu nesusitvarkysime su šeimos politika ir gimstamumas vis toliau mažės, mūsų, kaip Tautos likimas, nuspręstas. Ar atsiras jėgų pasipriešinti? Kartais imu abejoti. Tai labai priklauso nuo inteligentijos, kuri gerokai apsnūdusi, užsiima lėšų įsisavinimo projektais. Yra sveiko proto jėgos, kurioms rūpi Tautos klausimai, jos žadina žmones. Jeigu tokių jėgų padaugės, galime į ateitį žiūrėti optimistiškai.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net