respublika.lt

Šių dienų Liudvikas XIV

(0)
Publikuota: 2020 kovo 11 07:00:00, Prof. Petras Stirbys
×
nuotr. 2 nuotr.
Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis. Stasio Žumbio nuotr.

Šiuo laikotarpiu Lietuvoje įsigalėjo absoliutizmas, kurio požymius matome jos demokratinėje citadelėje - Seime. Tai tokia valstybės valdymo forma, kai valdovas niekam nėra atskaitingas, išskyrus Dievą. Kas tas valdovas?

 

Rodytųsi, jog absoliutizmas, viešpatavęs Europoje XVI-XVII amžiuose, prasmego praeitin kaip nepasiteisinusi ir neketinanti sugrįžti atgyvena. Istorija įsitikino, kad valdymo galios, sukoncentruotos vienose rankose, veda į niekur - arba žlunga natūraliai, arba susilaukia revoliucijų. Šitaip absoliutizmas Prancūzijoje 1789 metais subrandino didžiąją revoliuciją, su kuria kartu ir baigė savo dienas. Visuomenė paprastai priešinasi absoliučiai valdžiai, jos kratosi kaip tik įmanydama. Betgi Lietuvoje ir dargi per trumpą laiko tarpą išsirutuliojo Vakarų Europos absoliutizmo sugrįžtuvės, suprantama pakitusios, moderniškos, sunkokai atpažįstamos. Nežinau, ar pasitaikė kurioje nors Europos valstybėje tokia unikali valdžios sankloda, kuomet parlamente įsipatogina visavaldė asmenybė, kuri, mosuodama nematoma batuta, orkestruoja ne tik Seimo, bet ir Vyriausybės darbą. Susiduriame su paradoksų paradoksu: Lietuva - parlamentinė respublika su prezidentu, Vyriausybe ir Seimu, t.y. su legalia valstybės atributika ir kuri absoliučiai atitinka konstitucinę valdžių sąrangą. Kas iš tos sąrangos, jei prezidentas leidžia torpeduoti savus pažadus ir įtaigotos gerovės valstybės iniciatyvas ir dar taip pigiai - tariamais taikos pypkės dūmais. Ir štai turime ne gerai sustyguotą valstybės harmoniją, o išdarkytą viešąjį valdymą ir tik dėl to, kad aplinkybės leido integruotis valdingai asmenybei su napoleoniškais polinkiais. Žodžiu, greta legitiminės sąrangos iškyla papildoma valdžios galia - asmenybė, kuri lemia valstybės kursą. Tvarkomasi beprecedentiškai, tiesa, nevisuomet sėkmingai, o bet koks oponavimas neduoda norimų vaisių.

Seimo kultūros komiteto pirmininką sunkoka pristatyti kaip visagalį, mat jo kelyje pasitaiko ir neįveikiamų kliuvinių, jei turėsime omenyje Seimo pirmininko bepropelerinį dreifavimą. Žiniasklaida raportuoja nenutrūkstamas skandalų serijas, į kurias nelabai linkstama reaguoti, kad pagaliau viršų paimtų sveikas protas. Profesionalai, prieš užimdami paštą, telegrafą, geležinkelius ir bankus, žadėjo suklestėjimą, o kiek vėliau išgirdome ir apie gerovės valstybės atidundėjimą. Ir kas iš to? Dar Bonapartas Napoleonas įkalė būsimiems valdovams nepriekaištingą dedikaciją: „Niekas nejuda į priekį politinėje sistemoje, kurioje žodžiai nesiderina su darbais“. Nors absoliutizmo korifėjus save įvardino „žodžio žmogumi“, tačiau tokie ketinimai nevirto kūnu. Betgi tie neatitikimai nejaudina ne tik jo paties, bet ir visuomenės, išskyrus žiniasklaidą, kuriai išties neramu nei dieną, nei naktį. Pavargo tuščiai, be rezultatų ginčytis ir opozicija, kadangi visagalybės neveikia jokie argumentai.

Vertinant dabartį bei žvelgiant į ateitį, darosi akivaizdu, kad morališkai susidėvėjęs Seimas pribrendo rimtiems higieniniams pasitvarkymams. Jei to neįvyks, nauja Seimo sudėtis po būsimų rinkimų išliks beveik identiška. O tai reiškia, jog dominuos „žalieji valstiečiai“, susivieniję su smulkiomis frakcijomis, kaip šiuo metu. Logiškai mąstant, koaliciją reikėtų formuoti jungiantis daugiausiai mandatų tekusioms partijoms, o smulkmė telieka už borto. Jeigu kalbėdami apie demokratinį valdymą turime galvoje daugumos viršenybę, tuomet tą daugumos „diktatą“ ir reikėtų realizuoti. Tik tokiu būdu būtų galima įgyvendinti daugumos piliečių lūkesčius. Sakysite, kad daugiausia balsų Seime gavusios partijos parengė skirtingas programas, kurios nedera tarpusavyje. Nieko tokio, derybų keliu tas programas įmanoma jei nesutapatinti, tai bent suartinti. Juk tokius derinius suformavo „žalieji valstiečiai“ su ta pačia smulkme. Kadangi tos smulkmės nemažai, tad ji, pajutusi svarbą, ėmė diktuoti savo ambicijas. Toks „toksiškas“ kursas iškreivaliojo Seimo darbą ir visą valstybės politiką. Viskas virto nuolatinėmis peštynėmis, nesibaigiančiomis postų ir įtakų dalybomis. Net Seimo pirmininkas tapo šventuoju neliečiamuoju, vos ne kaip Indijos gatvėse vaikštančios „damos“. Žinoma, norint realizuoti sumanymą formuoti Seimo daugumą iš daugumos, tektų pakoreguoti arba Konstituciją (kas yra nepakeliamai skausminga, nerealu ir utopiška), arba Seimo statutą. Tos pataisos įpareigotų Seimo daugumą formuoti kitokiais principais ir kurie valstybei leistų sutvirtėti. Kažką darant, kažko galima pasiekti. Nieko nedarant, niekas ir neužaugs - reikia daryti įdirbį, ruoštis sėjai... Tačiau ar Seime yra tokia jėga, kuri šitokiu būdu pakoreguotų statutą?

Oponentai, taip pat žiniasklaida negaili priekaištų ir botago absoliutizmą generuojančiam asmeniui. Bėda ta, kad karavano vedlys nekreipia dėmesio į „šunų lojimą“. Ir jis teisus, juk, anot to paties Bonaparto - „pavaldinių apkaltintas valdovas neprivalo jiems teisintis“. Kiti valdžios sąrangos aukštai demonstruoja bejėgiškumą ir susitaikėliškumą, aiškiai laukdami naujų rinkimų, naiviai tikėdamiesi esminių, bet savaiminių permainų. Apgailėtina, jog tokia laikysena sklinda ir iš prezidentūros. Kol nebus ryžtingų žingsnių iš svarbiausios Vilniaus aikštės, tol nieko nebus. O kol kas - visa Lietuva neapibrėžtume, laukime, viltyje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s