respublika.lt

Seimo nariai bus suvaržyti?

(0)
Publikuota: 2019 spalio 16 07:00:37, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 5 nuotr.
Povilas Urbšys: Vietoj to, kad būtume jėga, kuri padėtų laisvę praradusioms tautoms siekti Nepriklausomybės, norime Seimo nariams uždėti apynasrius. Stasio Žumbio nuotr.

Seimas po svarstymo vakar pritarė siūlymui parlamentarams neleisti laisvai įkurti tarpparlamentinių ryšių grupių su įvairiomis valstybėmis. Tam reikėtų Seimo Užsienio reikalų komiteto pritarimo. Tokia nuostata ypač pasipiktino parlamentaras Povilas Urbšys, nes, pasak jo, būtų nurodinėjama, su kokiomis valstybėmis draugauti, o su kokiomis - ne, kad nesupykdytumėme galingų šalių. Pasak P.Urbšio, jei pataisai bus pritarta, Seimo nario mandatas nebus laisvas.

 

„Iniciatyva drausti Seimo nariams laisvai steigti tarpparlamentinių ryšių grupes atėjo iš Seimo Užsienio reikalų komiteto, kuriam vadovauja Juozas Bernatonis. Praėjusioje kadencijoje, kai Seimo nariai įsteigė tarpparlamentinių ryšių grupes su Kalnų Karabachu bei Tibetu, kilo didelis Azerbaidžano bei Kinijos pasipiktinimas. Pastarųjų valstybių spaudimas lėmė, kad J.Bernatonis pateikė projektą, kuriuo buvo bandoma suvaržyti Seimo narių valią steigti tokias grupes, kurios iškrenta iš dabartinės politinės konjunktūros konteksto. Tačiau projektas nebuvo priimtas. Dabar J.Bernatonis, pasinaudodamas Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininke Agne Širinskiene, teikia analogiškas pataisas, kurioms Seimas vakar po svarstymo pritarė“, - piktinosi J.Urbšys.

Pasak parlamentaro, šiuo metu tarpparlamentinių ryšių grupes gali laisvai steigti bet koks Seimo narys, jei jam į grupę pavyksta įtraukti bent šešis kolegas. Kai susiburia mažiausiai 7 parlamentarai, per kitą plenarinį posėdį jam pirmininkaujantis vienas iš Seimo vadovų tiesiog praneša apie naujos grupės įkūrimą. O dabar siūloma nustatyti, kad bet kokios grupės įkūrimui turi pritarti Užsienio reikalų komitetas. Jei jis nepritaria, balsuoja visas Seimas. Pasak P.Urbšio, taip paneigiamas laisvo Seimo nario mandato principas.

„Užsienio reikalų komitetui būtų įduotos išskirtinės galios. Tačiau pamirštamas esminis dalykas. Lietuvos, kaip valstybės, pripažinimas buvo susijęs būtent su tuo, kad kai kurių valstybių parlamentuose atsirado parlamentarų, nepasidavusių konjunktūrinei nuostatai neva nekenkti santykiams su SSRS ir jos vadovu Michailu Gorbačiovu. Tie parlamentarai buvo žmonių ir apsisprendimo pusėje. Ne kas kitas, o Islandija pirmoji pripažino Lietuvą, nes buvo laisva nuo geopolitinio intereso. Prisiminkime, koks buvo Vakarų valstybių susierzinimas, kai kūrėme valstybę. O Lietuva kaip valstybė atsirado būtent iš kitokio kai kurių užsienio šalių parlamentarų, nepasidavusių pataikavimo didžiosioms valstybėms atmosferai, požiūrio. Dabar vietoj to, kad mes būtume ta jėga, kuri padėtų laisvę praradusioms tautoms siekti Nepriklausomybės, norime Seimo nariams uždėti apynasrius - kad jie būtų priklausomi nuo didžiųjų valstybių interesų. Jei vien dėl to, kad Azerbaidžano ambasadorius kojomis atidarinėja Seimo duris, mes spręsime, su kokiomis valstybėmis negalime bendrauti, pripažinsime savo vasališkumą“, - įsitikinęs P.Urbšys.

Parlamentaras „Vakaro žinioms“ aiškino, kaip tokio „apynasrio“ iniciatoriai argumentuoja savo idėją: esą gali atsirasti Seimo narių, kurie sugalvos įkurti draugystės su Luhansko ar Donecko „respublikomis“ grupes. Tačiau, pasak P.Urbšio, tokių neadekvačių kolegų Seime nėra, o ir saugiklis yra įteisintas. Jei vis dėlto bent vienas neadekvatus atsirastų, jam, kaip minėta, reikėtų rasti dar mažiausiai 6 neadekvačius, kad grupę galėtų įkurti. Be to, iki šiol niekas ir nebandė tokių absurdiškų junginių steigti.

„Kai kilo Sąjūdis, mes buvome laisvos piliečių valios išraiškos pavyzdys. O dabar einame priešinga linkme ir tampame konjunktūrine valstybe, kuri atsisako savarankiško požiūrio į tarptautines problemas. Anksčiau pasisakėme už laisvę ir laisvą apsisprendimą, o dabar mus užvaldė racionalus požiūris. Tam tikrų tautų apsisprendimą turėti laisvą valstybę toleruojame tik tiek, kiek tai nesupykdo didžiųjų valstybių. Stojame į gretas valstybių, kurios prieš 30 metų buvo aklos ir kurčios mūsų Nepriklausomybės siekiui“, - apgailestavo P.Urbšys.

Seimo narys sako, kad niekada negalime būti šimtu procentų užtikrinti, jog kada nors Rusija nesugalvos ir Lietuvos atžvilgiu imtis tokių veiksmų, kokių ėmėsi Ukrainoje ar anksčiau Gruzijoje. Pasak jo, jei dabar mes užmerksime akis prieš pavergtų tautų Nepriklausomybės siekius, tai kai patys susidursime su tokiomis problemomis ne tik iš nieko nesulauksime pagalbos bei užtarimo, bet net ir neturėsime moralinės teisės tokio užtarimo ar pagalbos tikėtis.

 

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s