respublika.lt
 

R.Stankevičius: Margutis

2013 kovo mėn. 31 d. 08:50:01
Rimvydas STANKEVIČIUS, "Respublikos” žurnalistas

Įsivaizduokime Nojų, ką tik aprimus pragaištingai tvano liūčiai. Štai stovi jis iki kelių vandenyje ant bangų iš visų pusių laižomos Ararato viršukalnės, ant laivo denio gūžiasi išlipti dar nedrįstanti jo šeima, gailiai bliauna gyvuliai, baugščiai staugia į neaprėpiamomis vandens platybėmis virtusias savo girias žvelgdami žvėreliai... Visų jų vilčiai įžiebti vien liūties pabaigos nepakanka - būtina, kad dar ir atslūgtų vanduo, nes tokiame pasaulyje tiesiog neįmanoma, tiesiog nėra kur gyventi.

Tas Nojus - žmonija. Tas potvynio vanduo - pasaulį skandinanti nuodėmė, ilgainiui nuvarvėjusi nuo žmonių rankų, protų, širdžių, pasaulį pripildžiusi it vonią iki pat kraštų, jau semianti ir Ararato viršūnę...

Stebuklas pasauliui tiesiog gyvybiškai reikalingas, reikalingas herojus, kuris ne tik drįstų aukoti už kitus savąją gyvybę, bet dar ir įstengtų nunerti iki pat dugno bei ištraukti tą metafizinį vonios kaištį.

Ir nors tai neįmanoma, herojus ateina.

O dabar įsivaizduokite Nojaus, jo šeimos ir visų išgelbėtųjų gyvių emociją regint slūgstantį vandenį, išvystant, kaip iš po jo išlenda medžių viršūnės, užtvindyti pastatai, o vėliau ir pati žemė...

Atrodytų, koks motyvas džiaugsmui už šį galėtų būti didesnis? Kokį įvykį, kokią datą švęsti būtų prasmingiau nei šią? Juk tai Atpirkimas, suteikta dar viena, nors ir nenusipelnyta, galimybė kvėpuoti, patirti, mylėti...

Taip, taip, žmogus nėra tiek blogas, kad nejustų už sugrąžintą pasaulį dėkingumo. Tačiau dėkingumas, deja, dar nereiškia tikėjimo. Todėl Velykos ženklina ne tik svarbiausią, krikščionišku supratimu, šventę pasaulyje - taip pat ir kasmetinį egzaminą kiekvienam, laikančiam save tikinčiuoju. Egzaminą, kuriame nereikia traukti bilietų su užduotimis. Klausimas kiekvienam visuomet tenka tas pats: „Tai vis dėlto prisikėlė ar neprisikėlė?“ Šiurpus klausimas, labiausiai apnuoginantis mūsų tikėjimo reikalus, jeigu bent patys sau įstengiame atsakinėti nuoširdžiai.

Prisikėlė? Bet juk tai prieštarauja iš esmės visiems akivaizdiems šio pasaulio dėsniams, tai neįmanoma, net jei tikime, kad šventumas įgalina daryti stebuklus. Kodėl tuomet neprisikėlė šv. Petras, kuris, pasak „Apaštalų darbų“, palytėjimu gydydavęs žmones net Kristui grįžus į Dangų? Šv. Pranciškus Asyžietis, nešiojęs kūne metafizines Kristaus žaizdas? Neprisikėlė net ir šv. Jonas, kuriam, pasak vienos Bibliją apraizgiusių legendų, Jėzus buvo pažadėjęs, kad „neragaus mirties“?..

O kodėl po prisikėlimo Atpirkėją taip sunku buvo atpažinti net ir artimiausiems jo mokiniams? Tad ar tikrai prisikėlęs Jėzus apsivilko tą patį kūną? O jei apsivilko, kodėl tuomet nepasiliko Žemėje, idant visiems pateiktų neginčijamą įrodymą, neblėstantį argumentą tikėti? Juk po nukryžiavimo ir prisikėlimo Jo skelbiama evangelija būtų tiesiog nepalikusi žmonėms galimybės ja netikėti. Ir Dangaus Karalystė žemėje būtų dygusi, augusi ir žiedus krovusi nepalyginti greičiau, nei galime tikėtis dabar.

Vadinasi, neprisikėlė? Šaltai, įrodymų reikalaujančiai logikai šis atsakymas, atrodo, tiktų. Bet kodėl tuomet su juo taip nenori sutikti paukščiai, vis gausėjančiu dangiškų balsų choru tvirtinantys, kad būta priešingai? Kodėl tuomet iš šio atsakymo taip nuoširdžiai juokiasi vėjas, prisodrintas krištolinio velykinių varpelių skambesio, strimgalviais nešantis per pasaulį be žodžių krūtinėsna įpučiamą Gerąją Naujieną? Ir negi atsitiktinai nepažiniose tamsybėse nuolat besisukanti mūsų planeta taip panaši į svarbiausiąjį Atpirkimo simbolį - Velykų margutį?

×
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NEEILINĖ SESIJA: nepavykus pratęsti rudens sesijos, ketvirtadienį parlamentarai rinksis į Seimo valdybos sušauktą neeilinę Seimo sesiją; daugiausia dėmesio per šią sesiją turėtų sulaukti aplinkosauginės problemos.
  • ŽEMĖS DREBĖJIMAS: trečiadienį Rusijos Tolimuosiuose Rytuose, rytinėje Kamčiatkos pusiasalio dalyje, įvyko 5,6 balo žemės drebėjimas, pranešimų apie sugriovimus ir nukentėjusiuosius negauta.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar profilaktiniai skiepai vaikams turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar jau pradėjote pildyti naujiems metams sau duotus pažadus?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 +1  +3 C

0 C

 

 0 C

+2 +4 C

+1 +2 C

 

+2 +4 C

6-7 m/s

5-7 m/s

 

6 m/s