„Respublikos“ archyvai: „Sodra“ kaip atpirkimo ožysnuotraukos (10)

2019 lapkričio mėn. 04 d. 07:00:01 Perskaitė 5113

Nė viena kita organizacija Lietuvoje nekentėjo tiek daug ir taip nepelnytai kaip „Sodra“. Į ją kritiškai žiūri tiek politikai, tiek verslininkai, tiek dirbantieji, tiek pensijų ir kitų išmokų gavėjai. Bet ar visada tikrai pelnytai?

 

Taip, verslininkus suprasti galima. Juos bet kokie mokesčiai erzina. Tuo labiau jeigu jų tarifai padidėja. Dirbančiuosius tai gali erzinti irgi dėl tos pačios priežasties - „Sodros“ įmokų tarifo padidėjimo, dėl ko šiek tiek sumažėja jų atlyginimai. Pensininkai „Sodrai“ paprasčiausiai dėkingi už mokamas pensijas. Bet jie irgi gali pykti už jų vėlavimą ir dėl to, kad pensijos mažos.

Tačiau kodėl gali pykti politikai ir taip šnairai žvairuoti į „Sodrą“? Juk būtent dauguma jų prisidėjo ir prisideda prie to, kad kyla didelių problemų Lietuvos pensijų sistemoje. Ypač tai tinka daugeliui konservatorių. Tai jie nepamatuoja pensijų didinimo reikšmės „Sodros“ biudžetui subalansuoti. Liepia padidinti pensijas, kai nėra jokių finansinių galimybių, o paskui kaltina, kad „Sodra“ skolinasi iš privačių bankų. Tai jie susigalvoja įvesti viršutinę įmokų ribą, o paskui grįžta prie pradinio varianto.

„Sodra“ yra valstybinė organizacija, įgaliota surinkti socialinio draudimo įmokas ir jas pervesti pensijoms bei pašalpoms. „Sodra“ jokio turto nekuria. „Sodros“ administravimo išlaidos yra mažesnės už daugelio kitų valstybinių institucijų, ypač jeigu atsižvelgsime į tai, kiek daug funkcijų ji vykdo.

Ne visos vykdomosios funkcijos pastaruoju metu „Sodrai“ sekasi. Sumažėjo įmokų surinkimas. Tačiau ar dėl „Sodros“ kaltės?

Spręsdama „Sodros“ problemą Lietuvos valdžia nesnaudžia - ima ir sugauna auksinę žuvelę. Pasiūlo sujungti Mokesčių inspekcijos ir „Sodros“ surenkamų mokesčių administravimą, faktiškai perduodama „Sodros“ įmokų surinkimą į Mokesčių inspekcijos rankas. Kalbama, kad „Sodrai“ reikia palikti tik pensijų mokėjimo teises. Logiška, iš pirmo žvilgsnio lyg ir teisinga tikintis, kad sumažės administravimo išlaidos bei pagerės mokesčių surinkimas. Bet ar yra Lietuvoje kas tai galėtų įrodyti? Ar buvo atlikti tyrimai šia kryptimi? Nebuvo. Kaip apskritai nėra valstybės vairavimo strategijos. Juk įrodyta, kad dažnas įstatymų kaitaliojimas apsunkina tų pačių verslininkų gyvenimą, tų pačių „Sodros“ darbuotojų darbą ir trukdo užsienio investuotojams ateiti į šalį. Tačiau saujelė politikų nepasidomi užsienio patirties rezultatais šioje srityje. Nebuvo pasidomėta ir užsienio mokslininkų vertinimais dėl mokesčių administravimo perdavimo į vienas rankas. Nebuvo pasidomėta ir Tarptautinės darbo organizacijos ekspertų nuomone. Ekspertai teigia, kad tik šalyse, turinčiose geras administracines sistemas, socialinio draudimo įmokų ir pajamų mokesčių rinkimo sujungimas būtų efektyvus. Tačiau šalyse, kur to dar nėra, sujungus šias abi funkcijas laukiamo efekto nebūtų pasiekta.

„Sodrą“ būtina reformuoti - pareiškia konservatorė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Birutė Visokavičienė. O ar ji, taip pat kiti Lietuvos žmonės, žino, kad „Sodra“ ištisai, ne tik vykdant 1994-1995 metų pensijų reformą, bet ir vėliau buvo ir yra reformuojama? „Sodros“ darbuotojai su kitais socialinės apsaugos specialistais dalyvauja naujų įstatymų kūrimo procese, stengiasi suspėti su gyvenimo pokyčiais. Įvairiais pokyčiais „Sodros“ sistema tiesiog užversta. Gyvenimas nestovi vietoje. Bet ar visada tų idėjų realizavimas pamatuotas? Ar nebus po kai kurių pasikeitimų dar blogiau, negu buvo? Ir ar kas už tai atsakys? Sujungiant mokesčių sistemas mokesčių bus dar labiau vengiama ir vėl reikės ilgai laukti, kol situacija stabilizuosis. Nėra jokių įrodymų, kad mokesčių administravimas Lietuvoje, sujungus jų surinkimą, pagerės.

Kodėl „Sodrą“ galima talžyti kaip atpirkimo ožį? Ar ne todėl, kad jos vadovai nėra tokie agresyvūs ir įžūlūs kaip kai kurių kitų organizacijų vadovai. Kas atsakys už „Sodros“ įmokų specialistams mokyti ir rengti išleistus valstybės pinigus? Ir ar sutiks Mokesčių inspekcijos specialistai už gerokai mažesnes „Sodros“ darbuotojų algas atlikti tą patį darbą? „Sodros“ darbuotojų atlyginimų vidurkis tik šiek tiek lenkia vidutinį atlyginimą šalyje ir faktiškai atitinka mokytojų atlyginimų vidurkį. Mokesčių inspekcijos darbuotojų atlyginimai yra gerokai didesni.

P. Birutė Visokavičienė pareiškia, kad nacionalinių pensijų sistemą turinčios Švedijos patirtis leidžia abejoti, ar apskritai tikslinga pereiti prie nacionalinių pensijų. „Švedijos specialistai teigia, kad nacionalinės pensijos neskatina gyventojų kaupti lėšų senatvei“, - teigia ji. Ar pasidomėjo p. Visokavičienė, kad Švedija jau daug dešimtmečių turi tą nacionalinę pensijų pakopą. Ir jos niekas nesiruošia naikinti, tik papildyti. Pirmąkart ji buvo papildyta dar 6-ajame dešimtmetyje. Švedijoje jau seniai egzistuoja nacionalinė pensijų sistema. Lietuvoje jos nėra. Nacionalinė pensijų sistema kai kam yra vienintelė priemonė apsisaugoti nuo skurdo. Lietuvai tai ypač aktualu, antraip daugybė dabartinių bedarbių ateityje neturės jokios teisės į pensiją. Dešimt metų Lietuvoje reikėjo laukti, kad būtų bent iškelta į viešumą ši problema. B.Visokavičienė supranta tokių pensijų reikšmę ir siūlo jas įvesti, kai tik pagerės Lietuvos ekonominė padėtis. Tačiau nei dėl universalios pensijų sistemos būtinumo, nei dėl privačių pensijų fondo sukūrimo negalima aukoti jau veikiančios, kad ir su trūkumais, „Sodros“ sistemos ar atskirų jos dalių. Ar „Sodra“ kalta, kad jos biudžetas deficitinis?

Dėl to kalčiausi patys Lietuvos politikai, kurie nepajėgė sukurti geresnių verslo sąlygų. Jeigu verslui būtų geriau, ir mokesčių būtų surenkama daugiau nei dabar. Pavarčius politinių partijų programas dėl naujų darbo vietų sukūrimo būdų, nuo ko ir priklauso geras „Sodros“ įmokų surinkimas, kyla didelių abejonių apie mūsų valdžios sugebėjimus ir norą konstruktyviai valstybiškai mąstyti.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net