respublika.lt
 
VZ LOGO 3

Pykti ar nepykti ant Šimašiaus?nuotraukos (103)

2017 spalio mėn. 02 d. 08:02:19
Ferdinandas KAUZONAS, „Respublikos“ apžvalgininkas

 

×
nuotr. 2 nuotr.
TESTAS. „Sugrįžęs Vilnius“ ne vien tik Vaclovui Kontrauskui padės suvokti, kodėl negalima pykti ant Šimašiaus. Ferdinando Kauzono nuotr.

 

Prologas

Jau gerokai anksčiau, iš toli stebėdamas Švietimo ir mokslo bei Kultūros ministerijų veiklas, veikas ir kitokius veikimus ir apie tai diskutuodamas su senais bičiuliais, tada triūsusiais, o vienu kitu ir iki šiol tebetriūsiančiu švietime, mene, kultūroje ir literatūroje, ėmiau vis tvirčiau manyti: „Liberalą, kokiai jų atmainai ar atspalviui jis priklausytų - per patrankos šūvį nuo švietimo ir kultūros!“

O pernai svarbiausios jų atmainos lyderis Eligijus Masiulis, degdamas noru padėti, gal sau, gal atmainai, netyčia tik kyšt ranką ten, kur padorus žmogus rankos niekada nekaišiotų. O paskui dar ir Gintaras Steponavičius su Šarūnu Gustainiu, irgi, matyt, neapskaičiavę patrankos sviedinio trajektorijos, tik kyšt - ir mano sumanyta „liberalų formulė“ tik triokšt - ir jau neatitinka visos tikrovės. Ir jau noriu aš ar ne, privalau formulę reformuoti: „Liberalą - per patrankos šūvį nuo švietimo, kultūros ir PINIGŲ!

Pakarti ar atimti ir pasodinti?

Jeigu kuri nors visuomenės nuomonę tyrinėjanti organizacija šiandien pabandytų, pavyzdžiui, ištyrinėti, o ką gi Lietuvos žmonės mano apie lietuviškuosius milijonierius, manau, būtų maloniai nustebinti. Paaiškėtų, jaučiu, kad per kokius 20 metų ta nuomonė gerokai pakito, suhumaniškėjo ir jau tik labai nedidelė visuomenės dalis mano, kad juos derėtų... pakarti. Dauguma, ko gero, būtų patenkinta jau vien tuo, kad iš milijonierių viskas būtų atimta, o jie patys būtų pasodinti.

O ką daryti, jeigu, pavyzdžiui, žmogus tą ar tuos milijonus uždirbo dorai? Savo protu. Būtent protu, nes nei rankomis, nei kojomis juk tokių pinigų neuždirbsi. Man, pavyzdžiui, nusišypsojo laimė pažinti net tokių, kurie savo milijonus ar kiek kuklesnius pinigėlius yra ne tik dorai uždirbę, bet su jais daro tokius cirkus, kad jūs nepatikėsite.

Pavyzdžiui, kartą vienas toks Lietuvos verslininkas atkreipė dėmesį į ranką, kurią atkišusi išmaldai laikė „ubagėlė“. Ir ta „ubagėlė“ buvo... Nepriklausomos Lietuvos kultūra. Tai jis, tas verslininkas, į atkištą „nabagėlės“ ranką tik kyšt savąją. Ir Tarptautinis folkloro festivalis „Skamba skamba kankliai“ jau paremtas, ir Kristupo vasaros festivalis - jau! Ir Tarptautinis instrumentinio folkloro festivalis „Griežynė“, ir Tarptautinis nekomercinių animacinių filmų festivalis „Tindirindis“ - jau, jau, jau!

O kitas... Irgi mano pažįstamas. Irgi savo dosnią ranką tik kyšt... Ir dar 1998-2003 metais Vilniuje, Jaunimo teatre, aktorių senjorų kalėdiniai susitikimai - jau paremti, ir pagrindinės Kalėdų eglės Rotušės aikštėje pastatymas - jau, ir Kalėdų muzikinė pasaka vaikams „Kauko sapnas“ su Kalėdų senelio laukimu - jau, ir Durbės mūšiui skirtas paminklas tėvo gimtuosiuose Telšiuose - JAU! 

O trečias mano pažįstamas verslininkas irgi nesusilaikė - ėmė kaišioti savo ranką ir į dešinę, ir į kairę. Dalyvaudamas gerumo akcijoje senjorams „Susitikim prie kavos puodelio“, savo šeimos įmonės restorane, kuris aptarnaudavo karalius ir karalienes, imperatorius, šeichus, princus, prezidentus, kitus iškiliausius Lietuvos svečius, priglaudė ir vaišino šimtus Vilniaus pensininkų. 2003-2004 m. buvo oficialus Lietuvos tautinio olimpinio komiteto rėmėjas, 2008-2016 m. - rėmė organų transplantacijos programas, 2010-2011 m. - Lietuvos širdies asociacijos renginius ir Pasaulinę širdies dieną. O 2012 m. drauge su žmona tapo dar ir Valdovų rūmų mecenatais, padovanodami jiems Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės 1744 m. Statutą...

Tai ką, mielas skaitytojau, su jais, tais trimis mano pažįstamais, darysime? Atimsime ir sodinsime?

„Visi jie nenormalūs“,- jaučiu, pasakys ne vienas net iš tų, kurie dar vakar norėjo visus turtingesnius už save pakabinti... Ir dabar jau jie, ko gero, net nelabai prieštarautų, jeigu tokių „nenormalių“ verslininkų pavardėmis būtų pavadinti, pavyzdžiui, skveriukai, gatvelės, net kuri nors nuošalesnė aikštė. O gal net mokykla? Kad joje besimokantiesiems staiga kiltų geismas užaugus tapti ne tik milijonieriais, bet ir padoriais žmonėmis. Kad kiltų jis net tiems vaikams, kurių „normalūs“ tėvai nuo mažens į jų galveles kalė ar iki šiol tebekala visai kitokius „idealus“ ir „vertybes“.

Neabejoju, Lietuvoje yra ir daugiau „nenormalių“ verslo žmonių. Tikrai ne trys. Nors iš tiesų, šie trys tik mano pramanas, fantazijų vaisius. Ne, ne - visi išvardinti labdaringi darbai iš tiesų buvo atlikti. Tik tuos konkrečius darbus atliko ne trys žmonės. Juos atliko VIENAS! Dzūkelis. Suvalkietės ir žemaičio sūnus. „Ida Basar“ vadovas Vaclovas Kontrauskas. Žinoma, visus labdaros atvejus aptaręs su savo žmona Henrita - „Ida Basar“ yra jų šeimos įmonė.

Tai kodėl man reikėjo skaitytoją apgaudinėti, perskirstant Kontrauskų nuopelnus į tris dalis? Jeigu visus nuopelnus būčiau iš karto „atidavęs“ Kontrauskui, jūs būtumėte nepatikėję. Argi mūsų laikais galima patikėti, kad viename žmoguje gali tilpti tiek daug gerumo ir atjautos vargstantiesiems: žmogui, kultūrai, valstybei. Teko tad jus šio „nenormalaus reiškinio“ kryptimi vesti už rankos labai atsargiai, pažingsniui. Kad neišsigąstumėte. Ir kelio, net ir savo gerumo link, nepamestumėte.

Tranas ant sveiko liberalų kūno

O štai vienas mano pažįstamas verslininkas aistrą kolekcionavimui pajuto dar vaikystėje. Ir per savo netrumpą gyvenimėlį surinko, pripirko ir sukaupė apie 30 tūkst. eksponatų: virtuvės baldų ir įrankių, valgomuosius ir puotų sales puošusių paveikslų ir skulptūrų, įvairiausių stalo aksesuarų, naudotų Lietuvoje Didžiosios Kunigaikštystės laikais, carmečiu, tarpukariu, tarybmečiu... Unikalios kulinarijos knygų ir fotografijų kolekcijos. Ypač gausus rinkinys senoviškų svarstyklių, be kurių retesnių patiekalų kunigaikščių stalui neparuoši - per 300 bezmėnų! Tik nedidelė šio paveldo dalis buvo eksponuojama įvairiose mano pažįstamo verslininko įmonei priklausiusiose patalpose. Pagaliau, 2014 m. dar Zuoko laikų Vilniaus miesto savivaldybės taryba verslininkui-kolekcininkui išnuomojo avarinės būklės patalpas Bokšto gatvėje, bet jau 2015 gegužės 18-ąją jos, atnaujintos, suremontuotos ir spindinčios, virtę Lietuvos kulinarinio paveldo muziejumi, atvėrė duris lankytojams. Susidomėjimas muziejumi buvo pakankamai didelis - per porą metų jį aplankė apie 20 tūkstančių lankytojų iš Lietuvos ir pasaulio. Suskaičiuoti tokio plataus profilio kulinarinio paveldo Europos muziejams, ko gero, vienos rankos pirštų pakaktų.

Tokių kultūros turtų bet kam nepaliksi, tad eksponatų savininkui vis labiau brendo mintis atėjus laikui padovanoti jį Vilniui. Ir tas laikas atėjo...

Naujajam Vilniaus merui Šimašiui kažkodėl tas muziejus ėmė kelti įvairių įtarimų - gal bezmėnų per daug ir jie gali ką nors pernelyg ryškiai simbolizuoti? Gal vos ne iš griuvėsių pakeltos patalpos ką nors ėmė gundyti? O gal visas „paveldas“, perimtas iž Zuoko, bjaurius jausmus Šimašiui kėlė - toks „esamųjų“ požiūris į „buvusiuosius“ gyvenime dažnai pasitaiko. Tad nieko nuostabaus, kad savivaldybė nusprendžia naujojo muziejaus patalpas „parduoti aukciono būdu“ - esą jos Zuoko išnuomotos pusdykiai. Ir muziejaus steigėjas Vaclovas Kontrauskas (taip, taip ir „ketvirtasis“ verslininkas yra jis!) savivaldybės klerkų apšaukiamas „tranu“ ir „Zuoko pakaliku“.

Iš tiesų, anuometė savivaldybės taryba vienbalsiai nusprendė lengvatinėms sąlygomis 20-iai metų išnuomoti avarinės būklės patalpas, mokant kiekvieną mėnesį po litą už kvadratinį metrą. Tačiau šiandienė Vilniaus valdžia vengia garsiai sakyti, kad iki 2018 metų pabaigos Kontrauskas pagal pasirašytą sutartį privalo investuoti 2 milijonus litų (586 tūkstančius eurų)! Vadinasi, jam, dar taip neseniai ketinusiam padovanoti Vilniui muziejų, tampa labai sudėtinga šį ketinimą realizuoti. Tektų dalyvauti aukcione ir dėl galimybės nusipirkti patalpas, į kurias jau suspėjo investuoti bemaž pusę numatytos sumos, varžytis aukcione su konkurentais, kurie neinvestavę nė skatiko?

Ir ginti muziejų sukyla Lietuva: akademikai, ambasadoriai, politikai, garbūs kultūros ir visuomenės veikėjai, Etninės kultūros globos taryba, Valstybinė kultūros paveldo komisija, Kultūros paveldo departamentas, Kultūros ministerija, Seimo Kultūros komitetas. Visi savo raštais ragina Viniaus miesto valdžią stabdyti ketinimą įvykdyti egzekuciją muziejui. Veltui pastangos...

Gal, sakau, aš ką nors pražiopsojau. Gal nepastebėjau, kad Vilnius jau „grąžintas“. Pavyzdžiui, Lenkijai? O gal Baltarusijai? Net Rusijai? Ir todėl jam nusispjauti į Lietuvos institucijų prašymus, siūlymus bei lietuvių inteligentėlių virkavimus?

Epilogas

Manau, ne visi skaitytojai supyks, jeigu dabar pabandysiu įvykdyti Trečiąją „liberalų formulės“ reformą: „Liberalą - per patrankos šūvį nuo švietimo, kultūros, pinigų ir VILNIAUS!

Bet ar galima pykti ant Šimašiaus. Esu šventai įsitikinęs: „Ne!“ O Kontrauskas? Ogi, nuėjau ir pasiklausiau. Irgi ne! Tik nepasakė kodėl. Ir aš jam padėjau - parodžiau gražiai iliustruotą leidinuką „Vilnius grįžta atsinaujinęs“. Tik neparašyta iš kur grįžta - iš Zuoko? O gal, sakau, tikrai kažkas jį buvo „susigrąžinęs“?.. Tai labai savotiška savivaldybės tarybos ataskaita už 2016 metus. Radau ją savo pašto dėžutėje. Pirmame puslapyje - žinoma, Šimašiaus nuotrauka, tik neparašyta nei kad jis - meras, nei kad - Šimašius. Tokius dalykus ir be užrašų privalu kiekvienam žinoti!..

Paprašau poną Kontrauską įsijungti kalkuliatorių. Atverčiu 23-iąjį leidinuko puslapį. Abu balsiai skaitome: „Sostinės gatvėmis važiuoja 352 autobusai ir 188 troleibusai“. „Kasmet perveža 500 tūkstančių keleivių“. O dabar, sakau jam, prašome suskaičiuoti, kiek per dieną keleivių vidutiniškai tenka pervežti vienam autobusui ir troleibusui? Suskaičiuoja. Ima kikenti. Ir aš matau, kad jis jau žino, kodėl ant Šimašiaus pykti negalima... Pabandyk ir tu, mielas skaitytojau, suskaičiuoti. Daugiau minutės neužtruksi, tačiau taps aišku, kodėl ant savo mero pykti neturi teisės. Gali pykti tik ant savęs.

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (103)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • BOMBA: Afganistane žuvo 17 žmonių ir dar dešimtys buvo sužeisti, kai mečetėje Rytų Afganistane penktadienio pamaldų metu buvo detonuota bomba.
  • LIŪTYS: Vietname, dėl centrinėje šalies dalyje siaučiančių liūčių, žuvo mažiausiai trys žmonės, penki buvo sužeisti.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar tiesioginės išmokos Lietuvos ūkininkams turėtų būti didesnės?

balsuoti rezultatai

Ar mėgstate atostogauti vėsiuoju sezonu?

balsuoti rezultatai
reklama
VZ LOGO 2
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+9 +11 C

 +8 +10 C

 

+10 +11 C

+15 +17 C

+16 +18 C

 

 +15 +17 C

0-3 m/s

0-3 m/s

 

0-2 m/s

 

USD - 1.1144 PLN - 4.2843
RUB - 71.3066 CHF - 1.0996
GBP - 0.8644 NOK - 10.2198