Postas R.Požėlai už gražias akis?nuotraukos (62)

2019 lapkričio mėn. 07 d. 12:03:36 Perskaitė 10498

Vyriausybė vakar pritarė Lino Pernavo atleidimui iš Lietuvos policijos generalinio komisaro pareigų bei naujuoju policijos vadovu paskyrė iki šiol Valstybės sienos apsaugos tarnybai vadovavusį Renatą Požėlą.

 

Pats R.Požėla dar trečiadienio rytą žurnalistams sakė, kad, jeigu būtų paskirtas eiti generalinio komisaro pareigas, jo prioritetas būtų pirmiausia gerai išanalizuoti esamą situaciją.

„Visų pirma reikia susipažinti su esama situacija, su įvykdytos reformos rezultatais, su rezonansinių bylų esama situacija, kiek aš galėsiu susipažinti, nes, kaip žinoma, ikiteisminiame tyrime prokuroras vadovauja, kuruoja. Aš galėsiu susipažinti tiek, kiek leis prokuroras. Pagrindas yra susipažinti su esama situacija ir tos situacijos įvertinimas“, - kalbėjo R.Požėla.

Policijos generalinį komisarą penkerių metų kadencijai vidaus reikalų ministro siūlymu ir Vyriausybės teikimu skiria ir atleidžia prezidentas. Savo kadenciją R.Požėla pradės lapkričio 12 d.

Vidaus tarnybos generolo laipsnį turintis 45-erių R.Požėla 1993-2015 m. dirbo policijoje, 2011-2015 m. buvo policijos generalinio komisaro pavaduotojas, pastaruosius ketverius metus vadovauja Valstybės sienos apsaugos tarnybai.

Penkerių metų kadenciją baigiantis dirbti dabartinis policijos vadovas Linas Pernavas darbą pradėjo 2014 m. lapkričio 11 d. Tuo metu jo paskyrimą patvirtino prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Prof. habil. dr Gedimino MERKIO komentaras:

2019 m. balandžio mėn. Lietuvą, jos pasienio tarnybą, sukrėtė skandalas. Nusikaltėliai kelias savaites naktimis apiplėšinėjo stacionarų pasieniečių sandėlį, kuriame buvo saugomas didelis kiekis konfiskuotų akcizinių prekių. Sandėlys stacionarinis, apdėliotas kameromis, apregztas spygliuota viela, saugomas pareigūnų. Deja, net kelias savaites naktimis kažkas sandėlį apvaginėjo. Prekes išsinešė ne maišelyje, vežė sunkvežimiais...

Įžūlūs, rezonansiniai nusikaltimai periodiškai įvyksta visose valstybėse. Net ir tokiose, kurių demokratija ir teisinės sistemos funkcionalumu niekas neabejoja. Nusikaltėliai kartais meta įžūlų provokuojantį iššūkį valstybei, jos teisinei sistemai. Klausimas, kaip tada valstybė, jos pareigūnai reaguoja? Kas paima viršų? Teisinė valstybė, jos teisėtas represinis aparatas ar banditai? Valstybei tokiu atveju yra garbės reikalas, parodyti, kieno viršus. Visa teisinė sistema, jos kriminalinė žvalgyba, slaptieji agentai, visi „stojasi ant blakstienų“. Jokių atostogų, jokio atsipalaidavimo. Tie, kas taip įžūliai metė iššūkį sistemai, privalo būti įvardinti ir demonstratyviai parklupdyti ant kelių. Kitaip būti negali. Kitaip čia ne teisiškai brandi ES valstybė, o Bantustanas...

Kažkaip nesigirdėjo, kad tie įžūlūs pasieniečių sandėlio plėšikai jau būtų sugauti? Juk visuomenė, mokesčių mokėtojai iki šiol negavo jokio atgalinio ryšio iš valdžios? Nežinome, kas kaltas, jog pareigūnų saugomas specialios paskirties objektas kelias savaites buvo apiplėšinėjamas? Privalėjo būti komisija. Jos išvados turėjo būti paskelbtos. Turėjo būti paskelbti ir padaliniai, konkretūs pareigūnai, dėl kurių aplaidumo visa tai įvyko. Turėjo būti moralinės ir tarnybinės nuobaudos, atleidimai, atsistatydinimai. Deja, valdžia visuomenei ir mokesčių mokėtojams šioje nelemtoje istorijoje teberodo riestainio skylę, kad nesakytume - riestą špygą...

Užtat atėjo žinia, kad į generalinio policijos komisaro postą, vietoje L.Pernavo, sodinamas Renatas Požėla. O juk minėta įžūli ir niekaip neištirta vagystė įvyko būtent Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) objekte. Anuomet, kaip ir dabar, VSAT tebevadovauja šaunus generolas R.Požėla.

Kol nėra aiškių atsakymų valstybės saugomo objekto apiplėšinėjimų istorijoje, tol generolas R.Požėla, iš principo, negali būti siūlomas į jokius generalinius komisarus. Tai atviras pasityčiojimas iš demokratijos, teisinės valstybės. Tai - valstybės ardymas pačių valdančiųjų rankomis. AŪ, Alytaus gaisro gesintoja, vidaus reikalų ministre Rita Tamašuniene, kodėl teikiate mums ir valstybei šią kandidatūrą? Ar suvokiate, ką darote? Neturite realios valdžios? Šį kandidatą teikti liepė buvęs generalinis ir buvęs VRM vadas, dabartinis premjeras S.Skvernelis? Pasitikrinkite, gal „ant biuletenio“ tą dieną ponas buvo, kai siūlė?

Miela Rita, pasipriešinkite. Jei jums išsukinėja rankas, tai padarykite viešą pareiškimą, sušaukite spaudos konferenciją ir pagrasinkite atsistatydinimu. Elgdamasi principingai, padarysite gerą darbą valstybei, išsaugosite savo ir jus delegavusios partijos reputaciją.

Stabdykime procesą, kuomet mūsų valstybė ardoma pačių valdančiųjų rankomis.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net