respublika.lt
 
VZ LOGO 3

Porinkiminiai paveikslėliainuotraukos (8)

2019 rugpjūčio mėn. 11 d. 11:32:17
Vladas VAICEKAUSKAS

 

×
nuotr. 7 nuotr.
Ko verta liepos 5 d. pasirašyta koalicinė sutartis, parodys laikas. Eltos nuotr.

 

Paradoksas

Sauliaus Skvernelio ankstyvas pralaimėjimas 1-ajame rinkimų ture jam išsaugojo... premjero postą.

Skaudus ir neišvengiamas pralaimėjimas 2-ajame rinkimų ture tokios galimybės galėjo ir nebesuteikti.

Todėl nereikėtų ūbauti, kad nepasisekė - patys rinkėjai nusprendė, kad S.Skvernelis sutvertas labiau premjero, nei prezidento sostui.

Pavėluotas praregėjimas

Kone visi praregėjimai vėluoja... Per tai nuo rinkimų karščio neatvėsęs, nevykusių patarėjų paakintas, televizijos, radijo laidose, užsienio kapitalo portaluose, spaudoje spėjo prikalbėti visokiausių niekų, iškoneveikti tave rėmusius, iškėlusius, stora pinigine šelpusius. Bet, pone, jei ne jie, tamstos rinkimuose galėjo išvis nebūti.

Nenuoširdi atgaila

Šioje šventoje žemėje kiekvienam doram, bet klystančiam, suteikta viltis gilioj sielos atgailoje apmalšinti kitiems nepelnytai primestas savo paties klaidas ir nuodėmes.

S.Skvernelis tarsi atliko atgailą, bet regėjome: užantyje dar pasiliko didelę apmaudo ir susierzinimo dozę.

Trapi koalicija

Viena politologinė močiutė šaukia: keturių partijų koalicija grius, nes trapi. Viskas kas gyva - trapu. Trapus ir pats žmogaus gyvenimas. Bet viskas, kas gyva ir atsinaujina, išlieka amžiams.

Ar keturių partijų koalicija, apšaukta trapia, išliks valdžioje ir po Seimo rinkimų? Būtent šis klausimas degina politologinių močiučių, ir ne tik, širdeles. Kaip būtų šaunu regėti sugrįžtančius, kurie pasikeisdami daugel metų valdė ir nuvaldė šalį...

Išliks ar neišliks?

Ką duoda koalicinė sutartis? Koalicinė sutartis leido suformuoti stipresnę, gausesnę Seimo daugumą, turėti savo Vyriausybę, savo premjerą, sudėlioti ir iki kadencijos pabaigos įvykdyti suderėtas programines nuostatas. Sutartis leidžia suformuoti 2020 metų valstybės biudžetą ir valdyti finansus.

Koalicinė ketvertuko programinė idėja atitinka prezidento Gitano Nausėdos šūkį: atmetę ambicijas, sutelkę jėgas, kantriai dirbdami kurkime visiems piliečiams vienodai lygią ir teisingą gerovės valstybės ateitį. Vienas prezidentas to nepadarys. To nepadarys ir viena, net aukštas pozicijas valstybės valdyme užimanti partija...

Koalicija išliks, jei prie Vyriausybės ir Seimo jau padarytų gerų darbų pridės 4-5 gerovės valstybę stiprinančius koalicinius darbus. Būtų pasiųsta gera žinia rinkėjams, kad dabartine valdančia koalicija galima kliautis ir 2020 metų rinkimuose - galima nieko geresnio ir patikimesnio nematyti...

Kartu ar pavieniui

Į 2020-ųjų Seimo rinkimus eiti neformalia, bet vieninga, koalicine jėga, kur kas protingiau, saugiau ir patikimiau. Į rinkimus eiti atskira, apsilupusia partija būtų neprotinga, neracionalu, rizikinga.

Atrodo, kad užkaboriuose, patyliukais, viešai pavaidinant peštynes dėl postų, koalicijos partneriai taip ir bus susitarę.

Daugiau demokratijos?

Koalicinis valdymas, sumaniau įtraukus visuomenines, nevyriausybines organizacijas, visuomeninius komitetus pačiai valdymo sistemai gali suteikti daugiau atvirumo, stabilumo, patikimumo, praplėsti demokratijos lauką. Vienpartiniai nuo partinės arenos nueina...

Rinkimų naujovė

Keturių koalicinių partijų dalyvavimas 2020-ųjų Seimo rinkimuose gali paveikti ir keisti įprastas, nusistovėjusias partinių sąrašų ir vienmandatininkų dalyvavimo sąlygas. Koalicijai atsiveria neformali, oficialiais susitarimais nesusaistyta, galimybė iš anksto suderinti svarbiausius rinkiminių programų punktus, strategiją, taktiką, apjungti kūrybines rinkimų štabų pajėgas, finansus (!) ir kur kas rimčiau nei bet kada agitaciškai ir geru pinigu paremti savus vienmandatininkus. Vienmandatininkai, sulaukę stiprios įvairiapusės paramos, rinkimuose pajėgūs suvaidinti pagrindinį, lemiamą, mūšį.

Rinkimų atrakcija

Koalicinė ketvertuko (gal penketuko, šešetuko - jungtis niekam neuždrausta) dalyvavimas 2020-ųjų rinkimuose gali virsti įdomia, patrauklia atrakcija - tokių dyvų dar niekas neregėjo. Visada įdomu, kas ką nurungs: partijų lyderių portretai ant tvorų ar keturių partijų komandinis veiksmas rinkimų metu.

Besispyriojantis ožiukas

S.Skvernelis neapsisprendžia su kuo jis pats eis į Seimo rinkimus. Būtų logiška - su „valstiečiais“. Bet kartoja ir kartoja: esu laisvas, nepartinis, nepriklausomas, o „valstiečių“ partija jau neatitinka smarkiai išaugusių poreikių.

Politologinėms, ir ne tik, adeliūtėms kaip tik to ir tereikia - tuoj išalasino, kad S.Skvernelis jau nebėra „valstiečių ir žaliųjų“ , ir net keturių koalicijos, premjeras. S.Skverneliui pats laikas kurti savarankišką rinkiminį darinį, geriausia Valstiečių ir žaliųjų frakcijos sąskaita. Jam padėtų iš frakcijos pabėgę... S.Skvernelis yra gabus tai padaryti - tik jo dėka „valstiečiai“ laimėjo 2016-ųjų Seimo rinkimus...

Imsim ir patikėsim?

Tokie kasdieniai kalbėjimai kai kam gal ir užmuilino akis, bet nuovokos nepraradusiems seniai aišku, kad į Seimą „valstiečius“ atvedė beribis nusivylimas susikompromitavusiomis, korumpuotomis partijomis. Ramūno Karbauskio įžvalgiai pasiūlyto vedlio S.Skvernelio kandidatūra kaip tik atitiko daugumos rinkėjų lūkesčius: švarus, nesusitepęs, patikimas, aukštas pareigas ėjęs policininkas, pats nevogs ir kitiems neleis!

Derėtų atminti, kad visi statytiniai nėra lemianti figūra, gaila, kad to nesuvokia patys statytiniai. Svarbiausia figūra visada stovi už statytinio nugaros!

Piktinasi, kad nederino

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija į ES komisarus pasiūlė savo partietį, išsilavinusį, užsienio kalbas mokantį, gabų ir perspektyvų ekonomikos ir inovacijų ministrą Virginijų Sinkevičių. Kaip pasišiaušė premjeras: partija išdrįso siūlyti nepasitarusi su juo! Suglumo prezidentas ir įžvelgė valdančiųjų ir premjero nesusikalbėjimą. Be reikalo!

Partinio darbo pradžiamokslis pasakytų: partija savo partinio kandidato neprivalo aptarinėti su nepartiniu premjeru. Partija pasiūlė, o ar kandidatūra tiks premjerui ir prezidentui, lai jie ir sprendžia.

Nepartinių premjerų neliks

Po 2020-ųjų rinkimų nepartinių premjerų neliks. Nepartinio premjero S.Skvernelio teatrališki trypčiojimai - esu nepartinis, laisvas, ką noriu, tą dainuoju, valdyme ir visuomenėje sukėlė ir toliau kelia visai nereikalingą erzelį.

Lietuvai pakanka nepartinio prezidento - ES Parlamento rinkimai, pareigybių skirstymai parodė, kad tai nėra pati geriausia praktika.

Valdžios viršūnėse turėti du nepartinius vadovus ir tikėtis glaudaus bendradarbiavimo su partinėmis Seimo frakcijomis kvepia žalia jaunyste...

Geriausia išeitis

Geriausia S.Skverneliui išeitis: užuot burbuliavus stoti į Valstiečių ir žaliųjų sąjungą, aktyviai dalyvauti susirinkimuose, frakcijos posėdžiuose, gerai išmokti partinio darbo pradžiamokslį, protingais siūlymais tobulinti partijos valdymą. Ligšioliniai premjero pareiškimai apie jį rėmusią partiją patvirtina, kad premjeras nesusigaudo partinio darbo specifikoje, nežino, su kuo valgoma partinio darbo druska.

Greičiausiai ir į 2020-ųjų rinkimus S.Skvernelis eis su partija. Dreifas į šoną, geriausiu atveju, jam pasiūlytų (kitoj partijoj) klapčiuko vaidmenį. Nudreifavęs į kažkokio atskiro sambūrio kūrimo erdves, gali visai iškristi iš politikos erdvių.

Per ilgai vėluojančio pagreitį įgaunantis rinkimų traukinys nelaukia.

Apsitarė

„Valstiečiai ir žalieji“ savo sąskrydyje apsitarė, kas imsis vedlio pareigų, jei S.Skvernelis nudreifuos į kitų partijų erdves.

Atsakomybės imtųsi pats R.Karbauskis. Jis galėtų tapti ir pagrindiniu keturių partijų koalicijos rinkimų koordinatoriumi. Žinoma, tik partneriams pritarus.

Sėkmės atveju į premjero postą tiktų ekonomikos ir inovacijų, energetikos ministrai (V.Sinkevičius jau pasiūlytas į eurokomisarus - red. past.) - abu jauni, turintys gerą išsilavinimą, gerai mokantys užsienio kalbas, įgavę patirties valstybės tarnyboje. Tiktų ir Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko pavaduotojas, sumanus vyrukas Tomas Tomilinas.

Galiausiai modernesnio sukirpimo premjeru galėtų būti išrinktas ir pats R.Karbauskis. Taigi, į šoną nudreifavus S.Skverneliui, sumaištis keturių partijų koalicijoje nekils.

Priešlaikiniai rinkimai?

Prezidentas G.Nausėda pasikvietė Socialdemokratų, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, teisiamo Liberalų sąjūdžio lyderius ir aptarė galimą mažumos Vyriausybės ir priešlaikinį rinkimų scenarijų.

Visi pasikviesti lyderiai degė noru pirma laiko surengti Seimo rinkimus. Mat dabartinei keturių partijų koalicijai ir Vyriausybei tūkstančiams šeimų išmokėjus padidintus vaiko pinigus, pensininkams pakėlus pensijas, o valstybės tarnautojams algas, laimėti rinkimus gali ir nepavykti.

Liberalų sąjūdžio lyderis
E.Gentvilas pareiškė, kad galimybė surengti pirmalaikius rinkimus yra - jis suskaičiavo (!), kad Valstiečių ir žaliųjų Seimo frakcijoje yra 10 bruzdančių, jiems pasišalinus, iš dabartinės koalicijos 76 narių liktų 66. Taigi, turime mažumos Vyriausybę ir galime surengti paankstintus Seimo rinkimus!

Prezidentas susigundys ar atsilaikys

Prezidentui užkibus ant gudriai užmestos opozicionierių meškerės pirmalaikiai rinkimai galėtų ir įvykti. Supratingam rinkėjui tai gali atrodyti opozicionierių ir prezidento suplanuota klasta - mat tuomet jie vaiko pinigus, pensijų ir atlyginimų didinimą paimtų į savo rankas, o dabartinę keturių partijų koaliciją, Vyriausybę paliktų prie suskilusios geldos.

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (8)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NUSILEIDO: 2020 metų Europos futbolo čempionato atrankos Europos zonos B grupės rungtynėse pirmadienį Lietuvos rinktinė Vilniuje 1:2 (0:0) pralaimėjo Serbijos komandai.
  • 160 000: tiek civilių dėl Turkijos karinių veiksmų Sirijoje buvo priversti bėgti, skelbia JT.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar teisinga, kad prekybos centrai savo mokesčius permeta ant vartotojų?

balsuoti rezultatai

Ar mėgstate atostogauti vėsiuoju sezonu?

balsuoti rezultatai
reklama
VZ LOGO 2
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+9 +12 C

 +8 +10 C

 

+10 +13 C

+16 +18 C

+13 +15 C

 

 +17 +19 C

0-5 m/s

0-4 m/s

 

0-5 m/s