Politinės Užgavėnėsnuotraukos (3)

2019 vasario mėn. 25 d. 07:56:11 Perskaitė 1743

Lietuvos Respublikos prezidento rinkimuose politinės kampanijos dalyviais užsiregistravo penkiolika asmenų, iš kurių tik vienam ar vienai bus lemta tapti naujuoju S.Daukanto aikštės pastato šeimininku. O kiti liks Lietuvos istorijoje tik kaip solidūs ar mažiau solidūs politiniai konkurentai ar tik šiaip dalyviai.

 

Politinės kampanijos dalyviai iki kovo 8-osios turės sumokėti po 4 633,50 Eur užstatą ir pateikti kitus pareiškinius dokumentus. Jei užstatai bus sumokėti, o kiti dokumentai tvarkingi, pretendentams teks surinkti po 20 tūkst. parašų. Jei nesurinks, piniginis užstatas nebus grąžintas. Jei parašus surinks, bus pripažinti pretendentais į Lietuvos prezidentus ir gegužę dalyvaus naujo prezidento rinkimuose. Tačiau pralaimėjusiesiems tik tada bus grąžintas jų užstatas, jei surinks ne mažiau nei 7 proc. rinkėjų balsų.

Skurdžiai prezidentais netampa

Pažvelkime į užstato dydį statistinio piliečio akimis. Kam rizikuoti, jei už tokius pinigus gali nusipirkti automobilį arba įsidėti kelis dantų implantus. Ir dar Palangai užteks. Vienai savaitei. Tad šalies prezidento rinkimuose iš esmės gali rizikuoti tik pakankamai pasiturintys. Kuriems 4,6 tūkst. Eur praradimas yra visiškai menkas finansinis smūgis.

Išvada - neturtingoje Lietuvoje savo kandidatūras į prezidentus gali kelti tik penkios kategorijos žmonių. 1. Savimi pasitikintys turčiai. 2. Savimi nepamatuotai pasitikintys turčiai. 3. Einantys ne laimėti, bet reklamuoti savo partijų. 4. Savimi nepamatuotai pasitikintys bėdžiai. 5. Žmonės, norintys įsiamžinti istorijoje.

Nusiperka asmeninę vietą istorijoje?


Šios penkios kategorijos gali būti ir persipynusios. Kadangi prezidentu tampa tik vienas asmuo, visi kiti - tiek turtingi, tiek ne, tampa nepamatuotai savimi pasitikėjusiais. Tam tikra prasme - neadekvačiais. Išlošia tik tie rinkimų kampanijos dalyviai, kurie, kaip ir laimėtojas, siekė įsiamžinti istorijoje. Tik, skirtingai nei laimėtojas, už tai susimokėjo po 4,6 tūkst. Eur. Bėda tik ta, kad istorija turi prastą atmintį. Ilgiau įsimena serijinius žudikus, diktatorius-budelius nei serijinius kandidatus į Lietuvos prezidentų postus. Pvz., istorija iki šiol atsimena hunų vadą Atilą. Bet vargiai atsimena Vytautą Kundrotą ar Antaną Mickevičių. Po du kartus veltui siekusius tapti šalies prezidentais. Kad ir kaip būtų, vienas kaunietis, siekęs tapti Lietuvos prezidentu, labiau įsiamžino istorijoje, kai po kelių metų buvo nušautas.

Linksmieji rinkimai - dionisijos


Jei apžvelgtume, kaip renkame šalies prezidentus nuo 1993 m., tai pastebėtume, jog rinkimai praranda savo pirminį solidumą. Tiesa, ir tada vienas veikėjas žadėjo dovanoti prezidentui arklį, bet nedovanojo. O aktorius Remigijus Vilkaitis, įregistravęs „Duonos valgytojų“ partiją, pristatinėjo savo prezidentinę programą sostinės blyninėje. Bet tai buvo tik epizodiniai, dar ne masiniai eksponavimaisi. O maždaug nuo 2002 m. lietuviai jau masiškai suvokia, kad Lietuvoje prezidento konstitucinės galios - ribotos. Daug menkesnės nei Baltarusijoje. Todėl nusivylę ėmė homeriškai juoktis, šaipytis. Pokštų pikas sutampa su 2002 m. vykusiais prezidento rinkimais ir atslūgsta 2009-aisiais. Kada buvo pirmąkart išrinkta Dalia Grybauskaitė ir truputį anksčiau Seimo pirmininku tapo Arūnas Valinskas. Kai oficialiai tampi politiku, jau nedera pokštauti? O prieš tai per pokštų piką šalies prezidento rinkimuose dalyvavo ir pats A.Valinskas, ir „dviratininkas“ Vytautas Šerėnas, ir ubagų vadas Vytautas Šustauskas, ir Kembridžo universiteto auklėtinis, Australijos lietuvis, ir buvęs pornografinio laikraštuko leidėjas. Na, tikra spalvingų, pokštaujančių asmenybių puokštė. Nors kai kurie ir nesuprato, kodėl rinkėjai iš jų juokiasi.

Niūrieji rinkimai su kažkieno parinktais antrininkais?

Kita vertus, prezidento rinkimai nėra popiežiaus rinkimai. Nebūtina užsidaryti konklavoje ir rinkti Lietuvos „pontifiką“ rimtais, gūdžiais veidais. Spalvingieji, neadekvatūs ar tiesiog narcizai prideda šalies prezidento rinkimų viralui naujų poskonių. Kaskart vis skirtingų. Lietuvių senosios šventės retai apsieidavo be persirengėlių. Morių, gervių, bernų, vilkinčių bent išvirkščius kailinius. Tad ir demokratijos šventė - prezidento rinkimai - neapsieina be išvirkščių kailinių. Gal ir gerai. Rinkėjams, kurie klausysis pretendentų į prezidentus diskusijų, ir taip aišku, ką pasakys dabartinis premjeras ir ką jam atsakys Ingrida Šimonytė, Petras Auštrevičius ar laimėti visai neketinantys Valentinas Mazuronis su Vyteniu Povilu Andriukaičiu. Daug įdomiau būtų išgirsti, kaip su „kolega“ V.Mazuroniu diskutuotų šiemet į prezidentus pasišovęs Alfonsas Butė. Dar 2004 m., kai ruošėsi į Seimą, savo biografijoje įrašęs, jog buvo išrinktas į kitų Europos Sąjungos valstybių parlamentus ir į Europos Parlamentą! Taip pat būtų labai įdomu paklausyti, kaip dabartinis premjeras debatuose kaunasi su septynių vaikų tėvu Kazimieru Juraičiu. Jei būčiau paranojikė, netgi pagalvočiau, kad kai kurie žmonės specialiai buvo paraginti, paprotinti, o gal net pafinansuoti registruotis VRK. Kad išryškintų solidesnių kandidatų minusus. Neturi vaikų? Štai tau į kaktą septynvaikis tėvas! Nori, kad prezidentūroje aidėtų vaikų krykštavimas? Septyni vaikai daugiau krykštauja. Na, ir kas, kad tu eurokomisaras ar europarlamentaras? O aš, Butė, irgi. Ir net daugiau. Na, ir kas, kad jūs politikos senbuviai. Aš, Tomas Šimaitis, irgi politikoje dalyvauju. Komentaruose. Komentarų rašytojai yra savotiški liaudies filosofai. Turite filosofą Arvydą Juozaitį? Štai jums „filosofas“ Šimaitis!

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net