Pinigus taškys lengva rankanuotraukos (20)

2020 spalio 06 10:52:43 Perskaitė 6480

„Vakaro žinioms" paskelbus apie Energetikos ministerijos planus skirti 770 mln. valstybės vardu skolintų eurų, už kuriuos verslui būtų kompensuojama pusė įsigyjamų sunkvežimių bei autobusų kainos, ministras Žygimantas Vaičiūnas dievagojasi, esą to įstatymo projekte dar nėra įrašyta. Neva tai tik viena iš svarstomų galimybių, reikalingų paskatinti dujų vartojimą, mat „dovanėles" gautų tik tie, kurie įsipareigotų kaip kurą naudoti terminalo dujas, sumaišytas su bioetanoliu.

 

Besibaigiant kadencijai Seimą pasiekė Vyriausybės parengtas Alternatyvių degalų įstatymas, kuriam Seimas po pateikimo nesigilindamas pritarė. Pasak A.Skardžiaus, trumpai projekto esmė tokia: Energetikos ministerija ketina pusvelčiui išdalinti 10 tūkst. vilkikų ir 2 tūkst. autobusų, tačiau su sąlyga - jie turės būti varomi suskystintomis gamtinėmis dujomis. Vyriausybė skolinsis 770 mln. eurų ir visiems norintiems kompensuos pusė transporto priemonės vertės.

„Pusvelčiui už tokią sumą verslininkams skolintais pinigais, kuriuos turės grąžinti mokesčių mokėtojai, bus leidžiama įsigyti transportą vien dėl to, kad jie naudotų suskystintas gamtines dujas. Į jas bus įmaišoma maždaug 10 proc. biometano - dujų, surinktų iš sąvartynų, kiaulidžių, karvidžių. Ir tai pavadins alternatyviais degalais. Nors iš tikrųjų tai bus tas pats iškastinis kuras", - „Vakaro žinias" informavo A.Skardžius.

Lietuva, kaip ir kitos ES valstybės, yra įpareigotos per tam tikrą laiką sumažinti iškastinio kuro naudojimą. Tačiau, anot parlamentaro, vien nuo to, kad į suskystintas gamtines dujas bus įmaišoma biometano, jos netaps neiškastiniu alternatyviu kuru.

Apie tai per Seime vykusią Vyriausybės valandą parlamentaras tiesiai šviesiai pasiteiravo paties energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno.

Ministras padėkojo už klausimą, tačiau pasiūlė „neklaidinti ir Seimo narių, ir Vyriausybės, ir visuomenės".

„Įstatyme nieko nekalbama apie jūsų minimus 770 mln. eurų. Yra iliustracinis pavyzdys. Jeigu būtų tokiu būdu, kaip siūloma įstatyme, siekiant šių tikslų transformuojamas transporto sektorius, tai tokia parama galėtų būti skiriama, bet dėl jos skyrimo turi būti apsisprendžiama atskirai. Šitie pinigai tikrai nėra įstatymo objektas.

Antras aspektas - kalbant dėl jūsų minėtų 10 proc., tai būtent įstatyme siūloma susieti, kad tokiu atveju, jeigu būtų remiamas sunkusis transportas, taip pat turi būti skatinama ir biometano gamyba Lietuvoje. Toje vartojimo grandyje taip pat turėtų būti papildomos paskatos. Dėl jūsų minėtų procentų gali būti diskusija ir tikrai, manau, mes palaikytume ir sutiktume, jeigu tas procentas būtų didinamas ir daugiau galėtų būti biometano.

Bet turime suprasti, kad biometanas taip pat turi savo kainą. Tam, kad tai būtų konkurencingas produktas, toks siūlymas ir buvo pateiktas", - įrodinėjo Ž.Vaičiūnas.

Tačiau A.Skardžius „Vakaro žinioms" sakė, kad ministras neįtikino.

„Ministras aiškina viena, bet įstatymo projekte aiškiai įrašyta, kad bus dotuojamos transporto priemonės, kurios naudos ne mažiau nei 10 proc. biometano, įmaišyto būtent į suskystintas gamtines dujas.

Tai rašoma ministerijos prezentacijoje.

Ministras dabar bando kažkaip kalbėti, kad galbūt nebus 770 mln. eurų išleista, tačiau prezentacijoje būtent ši suma įrašyta. Po nauju projektu bandoma pakišti dujų adatą - kad skolintais pinigais pusvelčiui išdalinus transporto priemones būtų paskatintas terminalo dujų vartojimas. Nes kaip kitur jas iškiš?" - retoriškai klausė Seimo narys.

Parlamentaras baisisi, kad vienu metu griebiamasi tokių milžiniškų projektų - milijardo eurų ar daugiau reikės vėjo jėgainių parkui Baltijos jūroje, 770 mln. eurų bus nepagailėta, kad būtų įrodytas tariamas terminalo poreikis, o Lietuva jau turės pradėti kaupti lėšas Ignalinos AE radioaktyvių atliekų giluminiam kapinynui - atsidėti po keliasdešimt milijonų eurų kasmet.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net