respublika.lt

Olava STRIKULIENĖ: Nežudyk ąžuolo - protėvių baltų sielos namų

(80)
Publikuota: 2023 birželio 05 06:44:20, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociacijos „Gyvo Žalio“ atstovė Monika Peldavičiūtė sakė, jog tik žmonių, ypač anykštėnų ir molėtiškių, dėka buvo išgelbėtas ąžuolas, augęs Molėtų - Anykščių kelio pakrašty. Monika Peldavičiūtės nuotr

„Respublikos" savaitės žmonės - gamtai neabejingi piliečiai, kurių pastangomis buvo išgelbėtas ilgametis ąžuolas. Atsidūręs pakrašty rekonstruojamo kelio Nr. 119 nuo Molėtų iki Anykščių ruože tarp 28-to ir 36-o kilometrų. AB „Lietuvos automobilių kelių direkcija" užsakymu projektą vykdžiusi įmonė ketino sveiką ąžuolą nukirsti. Tačiau, asociacijai „Gyvo Žalio" apie tai pranešus socialiniuose tinkluose, žmonės puolė rašyti laiškus direkcijai ir ši nusprendė taip pakoreguoti kelio rekonstrukcijos projektą, kurio vertė apie 46,4 tūkst. eurų, kad ąžuolas būtų šonu apvažiuojamas ir apsaugotas sienele.

 

Parengus šį naują projektą, kelio rekonstrukcijos darbai prasidės 2024 metais. Bet ąžuolui šie darbai jau nebus pavojingi.

Ąžuolo gelbėjimą inicijavusios asociacijos „Gyvo Žalio" atstovė Monika Peldavičiūtė džiaugėsi, kad žmonės gelbėjo ąžuolą labai aktyviai.

„Daugiau nei šimtas išsiuntė laiškus Automobilių kelių direkcijai, - pasakojo M.Peldavičiūtė. - Problema ta, kad labai dažnai tenka gelbėti medžius, nes labai dažnai pasikartoja tokie atvejai. Tai rodo, kad Automobilių kelių direkcijai, kai rekonstruojami, remontuojami keliai, gyvi šimtamečiai medžiai tampa problema ir ta problema išsprendžiama medžius kertant. Tokia politika buvo ir anksčiau. Zarasų rajone, Dusetų seniūnijos Bileišių kaime, prieš kelis metus teko gelbėti ąžuolus, kai buvo platinamas ir asfaltuojamas kelias. Augo trys didžiuliai ąžuolai. Nustojo juos kirsti tik tada, kai Prezidentūra sureagavo. Du ąžuolus spėjo nukirsti, o trečią pavyko išsaugoti. (Zarasų rajono savivaldybės iniciatyva Bileišiuose vietoje nukirstų ąžuolų jau pasodinta keliolika ąžuoliukų - aut. past.). Kai rekonstruojami keliai, žmonės dažnai tik po laiko pamato, kad ąžuolai iškirsti."

Kaip pasakojo asociacijos „Gyvo Žalio" atstovė, ir Pakruojo rajone, Voronių kaime, prieš keletą metų teko gelbėti ąžuolą šalia kelio. Tik pasikvietus televizijos žurnalistus, pasitelkus visuomenę pavyko pasiekti, kad tą ąžuolą kelininkai paliktų.

„Dažnai pasitaiko tokių atvejų, kai medžiai pakelėse kertami ir dėl kiekvieno atvejo tenka kovoti. Šįkart pagaliau Lietuvos automobilių kelių direkcija sako, kad ji turėtų keisti savo požiūrį. Bent taip pasakė direkcijos generalinis direktorius (Marius Švaikauskas - aut. past.). Žiūrėsime, kad tai netaptų tik žodžiais, stengsimės susitikti su Automobilių kelių direkcijos vadovybe gyvai, - sakė M.Peldavičiūtė. - Svarbiausia, mes, piliečiai, net nepagalvojame, kad tokį medį kaip ąžuolą kas nors drįstų nukirsti! Dažnai žmonės apskritai mano, kad Lietuvoje ąžuolai nekertami, bet reikia matyti realią situaciją. Ąžuolus kerta nekilnojamojo turto vystytojai, kelininkai. O žmonės dažnai labai nustemba, kad medis jau nukirstas. Pamato po laiko, kad ąžuolai Lietuvoje kertami."

Sieks ąžuolą paskelbti valstybės saugomu objektu

Pasak M.Peldavičiūtės, ąžuolai ginami jau apie šešerius metus. „Ir kiekvienais metais pasitaiko toks atvejis, kaip, pavyzdžiui, Vilniuje nekilnojamojo turto vystytojų visai neseniai nukirstas sveikas ąžuolas. (Nukirstas gegužės 20-ąją Ceikinių-Rinktinės sklype - aut. past.). Taip negali būti, - įsitikinusi M.Peldavičiūtė. - Ąžuolas yra lietuviškos kultūros savastis, paveldas. Negalima taip lengvai, taip paprastai jų naikinti. Nes iš esmės jų, nužudytų, atpirkti neįmanoma. (Nors administracinė bauda gali siekti iki 2 tūkst. eurų - aut. past.). Atstatyti tokių šimtamečių ąžuolų vertę yra neįmanoma, tą vertę galima atkurti tik po 100 metų.

Ąžuolo mediena visada buvo naudojama nevienadienei lietuvių buičiai - namams, medinėms bažnyčioms, koplytstulpiams, kryžiams. Bet dabar įstatymai ąžuolų neapsaugo. Vienos taisyklės saugo, o kitos leidžia tuos draudimus apeiti. Todėl su gamtosaugininkais inicijavome idėją, kad ąžuolą reikia paskelbti mūsų nacionaliniu medžiu. Norime suteikti jam valstybinės apsaugos statusą, o kada nors ateityje gal tokio statuso prašysime ir liepoms. Reikia įtvirtinti požiūrį, kad ąžuolas yra labai svarbus mūsų nacionalinėje kultūroje."

V.Bergo ąžuolas žaliuoja!

Visuomenė ne tik gelbėja ąžuolus, bet ir siūlo pačius įvairiausius jų išsaugojimo variantus. Pavyzdžiui, važiuojant pro ąžuolą, sumažinti greitį iki 30-70 km, aptverti medį sienele. Įrengti greičio saleles. Taip vertingi medžiai, atsidūrę projektuojamuose greitkeliuose, saugomi ir užsienyje.

Lietuva taip pat turi puikų pavyzdį. Tarybiniais laikais, kai buvo tiesiama automagistralė A1 „Vilnius-Kaunas-Klaipėda", kelininkams ėmė trukdyti 22-ame km nuo Vilniaus, Rykantuose, augantis milžiniškas ąžuolas. Medį išgelbėjo tuometinis LTSR Gamtos apsaugos komiteto pirmininkas Viktoras Bergas (1906-1983). Ąžuolui automagistralėje buvo palikta speciali salelė, ir medis, vadinamas Bergo ąžuolu, iki šiol žaliuoja. Pasakojama, kad po šiuo medžiu 1812 m susitiko Napoleonas Bonapartas ir maršalas Michailas Kutūzovas, bet gali būti, jog tai - tik legenda.

Lietuviškai kalbantys ąžuolai

Kodėl lietuviai taip gelbėja būtent ąžuolus? Gali būti, kad suveikia protėvių genai. Medžių kultas. Senovės baltai vadino ąžuolą Dievo Perkūno namais. Ąžuolų giraitėse buvo statomi pagoniški aukurai, atnašaujamos aukos baltų dievams. Ne veltui Lietuva turi dvi upes, pavadintas Šventosiomis. Abiejų šių upių pakrantėse augo ąžuolų giraitės, o ir dabar yra išlikusių ąžuolų.

Šis medis yra tvirtybės, ilgaamžiškumo, tad ir išminties simbolis. Eglė išgyvena 250-300 metų, beržas - 160 metų, klevas - 150-250 metų, o ąžuolui niekuo nereiškia žaliuoti 600 ir daugiau metų. Stelmužės ąžuolas Zarasų rajone turi net 1500 metų, o jo skersmuo - 3,5 m.

Tiesa, ąžuolai Lietuvoje vis dar be jokio gailesčio naikinami. Ąžuolynai tesudaro 2,3 proc. visų šalies medynų. Ąžuolas žudomas ypač ten, kur nemato gamtosaugininkai ir visuomenė. Kartais - tik dėl kokio nors prabangesnio turėklo ar taburetės. Bet Kauno mieste vis dar ošia Ąžuolynas, kuriame žaliuoja apie 770 ąžuolų. Šis didžiausias Europoje esantis miesto ąžuolynas yra tik liekana ąžuolyno masyvo, kuris jungėsi su Karmėlavos ir Kaišiadorių rajono miškais. Tačiau gerai, kad bent dalelė dar išsaugota. Kita didžiulė ąžuolų augimvietė - Neries regioniniame parke. Dar Lietuva turi unikalią Smalininkų ąžuolų alėją, kur 1,3 km ilgyje išsirikiavę auga 186 ąžuolai, pasodinti XVIII a.-XIX a.

Pavardė Ąžuolas nėra labai paplitusi, tačiau Seime turime politiką Valių Ąžuolą. Turėjome signatarą, filosofą Romualdą Ozolą (1939-2015). Ąžuolais lietuviai vadina ir savo sūnus. Nuo 1950 m. iki 2020 m. Ąžuolo vardas buvo suteiktas 1884 berniukams. Daugiausia vyrų Ąžuolų gyvena Kaune (253). Matyt, ne veltui čia išlikęs ir Ąžuolynas. Vilniuje Ąžuolais šaukiami atsiliepia 142 Ąžuolai, Panevėžyje - 27, Telšiuose - 12. O šit Anykščiuose gyvena 5 anykštėnai Ąžuolai, Molėtuose - nė vieno. Tačiau tai nesukliudė Anykščių ir Molėtų žmonėms apginti nuo pjūklo medį ąžuolą. Savo nelaimei atsidūrusį rekonstruojamo kelio Molėtai-Anykščiai ruože.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
90
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (80)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s