Neparankiųjų galima atsikratyti teisėtainuotraukos (32)

2020 spalio mėn. 07 d. 07:05:26 Perskaitė 4582

Pravieniškių pataisos namuose sambrūzdis tęsiasi. Tačiau „maištauja" ne viskuo nepatenkinti kaliniai, o darbuotojai, kuriuos piktina lapkritį įvyksianti įstaigos restruktūrizacija, kurios metu bus sujungti trys Resocializacijos skyriai. Darbuotojai įsitikinę, kad sujungimas reikalingas tik tam, jog būtų atsikratyta su skyrių vadovais, kurie nesitaiksto su neteisingais įstaigos vadovybės sprendimais. Keistas sutapimas - naujo sujungto Resocializacijos skyriaus vadovo pareigybės aprašyme atsirado reikalavimas, kurio neatitinka nė vienas iš dabartinių trijų skyrių vadovų.

 

Kauno apskrities policijos ir kitų teisėsaugos darbuotojų profesinės sąjungos Pravieniškių skyrius kreipėsi net į prezidentą Gitaną Nausėdą, prašydamas jo kaip Konstitucijos garanto užtikrinti teisingumą. Kaip „Vakaro žinios" jau skelbė, Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje nuspręsta sujungti trijų sektorių (zonų) Resocializacijos skyrius į vieną Resocializacijos skyrių, nurodant, kad taip optimizuojamas valdymas, taupomos lėšos ir pan.

Pasak minėtos profsąjungos vadovo Algimanto Laukaičio, tikroji tiesa tokia, kad Resocializacijos skyrių kolektyvai ir ypač šių skyrių viršininkai pasižymi savarankišku mąstymu ir galbūt mato daug nelabai ar galimai nešvarių dalykų administracijos veiksmuose. Todėl Pravieniškių pataisos namų direktorius Dainius Sušinskas nori jų atsikratyti. Kadangi neįtinkančių pavaldinių šiaip atleisti negalima, o priekaištų atrasti vis nepavyksta, tai sugalvota sujungti tris skyrius.

O dabar paaiškėjo, kad sujungtų skyrių vadovui iškeltas reikalavimas turėti socialinio darbo studijų krypties išsilavinimą. Lyg tyčia jo neturi nė vienas iš dabartinių trijų Resocializacijos skyrių vadovų. Tad bent vienam jų užimti naują pareigybę bus neįmanoma. Tačiau pats D.Sušinskas „Vakaro žinias" tikino, esą toks naujas reikalavimas atsirado visai ne dėl noro atsikratyti nepaklusnių pavaldinių. Tai, kad metų metus socialinio išsilavinimo nereikėjo, esą nieko nereiškia.

„Resocializacija yra socialinė kryptis. Jei kažkada tiko teisinis ar kitoks išsilavinimas, nereiškia, kad niekas nesikeičia. Ar jūs norite, kad resocializaciją vykdytų, tarkime, veterinariją baigęs asmuo? Toks reikalavimas visai nesusijęs su tuo, kad tokio išsilavinimo neturi nė vienas iš skyrių vadovų", - dievagojosi D.Sušinskas.

A.Laukaitis pastebi, kad kaip įrankis naudojama Ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinė sąjunga, kurios pirmininkas Kč, pasak jo, yra D.Sušinsko žmogus. Pravieniškių pataisos namų tinklalapyje restruktūrizaciją liaupsinantis jo komentaras netgi patalpintas skiltyje „Naujienos", ko esą nebuvo per visą įstaigos egzistavimo istoriją. Prieš procesą maištaujančios kitos profsąjungos nuomonė nepateikta.

„Nes kitos profsąjungos nuomonė pastoviai skelbiama laikraščiuose ir yra tendencinga", - pareiškė D.Sušinskas.

Tačiau Trečiojo sektoriaus Restruktūrizacijos skyriaus viršininkas Dainius Čekauskas pastebėjo, kad K.Pauliuko komentaras kelia daug abejonių, kadangi šis niekuomet nėra dirbęs nuteistųjų resocializacijos srityje, todėl vargu ar gali būti laikomas gebančiu ką nors komentuoti šia tema.

„Maža to, šio asmens išsilavinimas ir kvalifikacija kelia daug abejonių kalbant apie Resocializacijos skyrių reikalus, kadangi jis yra baigęs vos vidurinę mokyklą ir neturi jokios kompetencijos, tarnybą vykdo apsaugos bokštelyje. Todėl faktas, kad D.Sušinskas remiasi tokiu „ekspertu", kelia ir juoką, ir nuostabą", - „Vakaro žinioms" sakė D.Čekauskas.

Pasak jo, tris skyrius sujungus į vieną padalinį atsiras teisėta galimybė trūkstant resocializacijos darbuotojų juos kilnoti iš vieno sektoriaus į kitą.

Pats K.Pauliukas „Vakaro žinioms" pareiškė, kad jis yra ne D.Sušinsko, o pareigūnų, kurie jį išrinko, žmogus.

„O dėl išsilavinimo - ne vien išsilavinimas žmogui duoda proto ir įgūdžių, bet ir patirtis", - sakė K.Pauliukas.

Pirmojo sektoriaus Resocializacijos skyriaus viršininkas Arūnas Leonavičius „Vakaro žinioms" paaiškino, kuo trijų skyrių sujungimas būtų kenksmingas.

Anot jo, nuo resocializacijos (kad būtų aiškiau, šis žodis paprasčiausiai reiškia kalinių auklėjimą) priklauso, kokiais žmonėmis būdami kaliniai išeis į laisvę. Darbuotojai nuteistuosius turi puikiai pažinti, tačiau tai bus neįmanoma, jei pirmieji bus mėtomi iš skyriaus į skyrių. Be to, visuose sektoriuose yra visiškai skirtingas kalinių kontingentas - nuo už sunkiausius nusikaltimus įvykdžiusių asmenų iki tokių, kurie važiuoja dirbti už „zonos" ribų, todėl apjungti visus tris sektorius būtų absurdiška, nes nukentėtų kokybė ir į laisvę išeitų mažiau pasitaisę asmenys.

A.Leonavičius pripažino, kad nei jis, nei du jo kolegos neturi reikalaujamo socialinio išsilavinimo, tačiau kai tapo vadovais tokio reikalavimo nė nereikėjo.

„Tačiau visi su resocializacija dirbame daugybę metų, turime didžiulę patirtį, kuris yra svarbesnis už diplomą be patirties", - reziumavo A.Leonavičius, neabejojantis, kad naujas reikalavimas išgalvotas tik tam, kad jo neatitiktų jis pats ir du jo kolegos.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net