respublika.lt
 

Išaukštinta ir pažeminta moteris (59)

2017 sausio mėn. 16 d. 11:22:10
Vladas VAICEKAUSKAS, „Respublikos“ apžvalgininkas

 

×
nuotr. 1 nuotr.
Laimė, bent prezidentė pas mus - moteris. Stasio Žumbio nuotr.

 

Moteris yra pradžia: jos įsčiose gimė, o sterblėje išaugo visa žmonija.

Vyrai atliko tik pagalbinę funkciją.


Viskas, kas naujo gimsta, civilizacijos pasaulyje yra kartų kaitos išdava.

Mokslas, technologijos tėra kartų kaitos įrankiai. Žmonijos kartų kaitos svarbiausia figūra išlieka moteris-gimdytoja.


Tautų ramybę ir klestėjimą gali garantuoti tik harmonizuotas ir humanizuotas žmonių pasaulis.

Vyrų sukurti kariniai blokai to padaryti nepajėgia. Harmonizacijos ir humanizacijos centre vėl stovi moteris-gimdytoja - jei ne moteris, žmogiškasis pasaulis vyrų rankomis būtų seniai sunaikintas.


Dieviškasis moterų grožis ir meilė prie kojų suklupdė pasaulio valdovus, didieji poetai, kompozitoriai moterų garbei kūrė nemirtingus šedevrus. Ir šiandien tebegiedami himnai, ir šiandien, jei moteris panorėtų, į senąsias šventąsias Atėnų avinų skerdyklas nusivestų būrį vyriškų plevėsų. Bet jai to nereikia.


Po to, kas pasakyta, mes XXI a. pirmoje pusėje turime kalbėti apie vyrų smurtą prieš moteris? Turime kalbėti apie prekybą moterimis? Moterų vergiją?! Į kurią pusę rieda vyrų pasaulis?

Mokslo žmonės teigia, kad per milijonus metų išliko nepakitę tik tarakonai ir vyrų požiūris į moteris.


Smurto statistika

Šiandien moterų šalyje pagrobiama, išvežama, nužudoma 4 kartus daugiau nei prieš 15 metų.

Kasmet dėl smurto į policiją kreipiasi vis daugiau moterų - pernai net 45 tūkst. kartų.

Daugiau nei 150 tūkst. moterų vienos augina vyrų pamestus vaikus, alimentų nemoka 50 proc. vyrų. Manote, kad visos šeimos išsiskyrė saldžiai pasibučiavusios prie vartelių?

Išžaginta ir pasmerkta

Ypač žiaurų fizinį ir dvasinį smurtą kenčia išžaginta moteris. Galime neklysdami tvirtinti, kad pažemintos moterys dažniausiai nurašomos į nelaimingųjų luomą. Ir neretai pirmiausia tai padaro... artimieji.

Kiek moterų-motinų ir jų dukterų vyrai išžagina šeimose, statistika nutyli - kalbama, kad tūkstančius.


Vyrų visuomenė, ir ne tik, pažemintą moterį dažnai laiko atstumtąja. Ji negali kilti karjeros laiptais, pelnyti valstybės ir aplinkos pagarbos, juolab meilės.

Todėl išžaginimai, tamsiausi vyrų nusikaltimai, kruopščiai slepiami nuo valdžios, visuomenės ir šeimos. Burna užčiaupiama pinigų gniūžte, grasinimais paviešinti ar susiderėjimu.

Kaip veikia vyrų sukurta prevencinė sistema

Primityviai: pvz., lytinės aistros tenkinimą iškreiptais būdais mato tik dviejų rūšių - per onum ir per os, nors ekspertai nurodo bent 30 būdų!

Teisingai ir jautriai išnagrinėti išžaginimo subtilybes gan painu: tam prireiktų specialaus profesinio pasirengimo, atidos ir laiko. Biurokratinėje teisinėje karuselėje trūksta ir vieno, ir kito - konvejeris sukasi greičiau, nei tiktų, nes už durų laukia... eilė!


Vyrai, sukurdami prevencinę sistemą, podraug nesukūrė tam reikalingos bazės. Pvz., sistema nekalba, kad nelaimingajai ir jos vaikeliams tuoj pat būtų skiriamas socialinis būstas, pasirūpinta darbu, vaikučiams sudarytos sąlygos lankyti vaikų darželius, mokiniams lankyti popamokinius nemokamus būrelius.

Atvirkščiai! Suteiktas laikinas prieglobstis-pastogė moterų centruose reiškia, kad padorų darbą susiradusi moteris privalės nedelsdama palikti prieglaudą.


Kodėl taip yra? Todėl, kad vyrų sukurta prevencinė smurto sistema nesivadovauja kertiniu prevencijos principu: išsaugok moterį ir jos vaikus - išsaugosi tautą ir valstybę.

Ak, visa vyrų sukurta teisinė baudžiamoji ir ginamoji ideologija griežtai neperspėja smurtaujančio nevėkšlos: pakėlęs ranką prieš moterį sulauksi dvigubo dydžio bausmės, ranką pakėlęs vaikų akivaizdoje - iškart sėsi į cypę, ir ilgam!


Vyrų sukurta prevencinė smurto sistema ilgai, kartais net kelerius metus, kužda smurtaujančiojo ausiai: būk geras, apsiramink, pasižadėk negerti, susirask darbą, nevartok pilstuko, juk tai labai kenkia tavo sveikatai. Sistema smurtaujančius nevėkšlas globoja, lyg jie būtų lepšių lepšiai. Su jais žaidžia lyg su mažais vaikais. Moteris stovi šalia ir verkia, ir jai pagailo vargšelio...


Lietuvoje teisėjais dirba 456 moterys ir 293 vyrai, prokurorėmis dirba 354 moterys, advokatėmis - 802 moterys, notarėmis - 228 moterys, klausiu: kodėl, mielosios, prevencinės smurto sistemos kūrimą atidavėte į vyrų rankas?

Pastumkite juos į šalį ir sistemą perkurkite pagal savo protą, talentą taip, kad smurtaujančiajam nekiltų nė menkiausio noro pakelti ranką prieš jus ir jūsų vaikus. Iš sumoteriškėjusių lepšių tikros globos dabar sunku sulaukti.

Karjeros smurtas

Ar ką nors viešai girdėjote apie karjeros smurtą? Įsiklausykite: šalį valdanti vyrija ant moterų pečių užvertė sunkiausius tautos kūrimo darbus: švietimą, kultūrą, sveikatos apsaugą, mokslą, socialinę globą ir rūpybą.

Užvertė kalną, įdavė saują grašių, paplojo delniukais: veikite, nuo jūsų pastangų daug kas priklauso!

O patys? O patys atsisėdo į supamuosius vadovo krėslus, kad pavadeliotų įkinkytoms moteriškėms!

Faktai


Bendrojo lavinimo mokyklose dirba 87,2 proc. moterų ir 12,8 proc. vyrų, bet direktorių kėdėse sėdi 41,5 proc. vyrų!


Kolegijose dirba 68,5 proc. moterų, vadovų krėsluose sėdi 61,4 proc. vyrų.


Sveikatos sistemoje dirba 83 proc. moterų, vadovų kėdėse sėdi 70 proc. vyrų!


Kultūros įstaigose, bibliotekose dirba tik 12 proc. vyrų, bet vadovų kėdėse - 37 proc. vyrų.


Valstybiniuose universitetuose dirba 52,4 proc. moterų, bet rektorių kėdėse sėdi 100 proc. vyrų. Nė vienos rektorės moters. Nė vienos per ilgą nepriklausomybės laikotarpį!


Dvi nuomonės:
a) gerai, kad vadovauja vyrai, - kolektyvuose mažiau apkalbų, skundų; b) blogai, nes pažeidžiamas lygių karjeros galimybių principas.

Ekonominis-finansinis smurtas

Šalyje moterų vidutinis darbo užmokestis tesudaro 85-87 proc. vyrų vidutinio darbo užmokesčio - kalbama apie tapataus darbo užmokesčio vidurkį.


Kruopščiai peržiūrėjau apgyvendinimo, maitinimo, informacijos ir ryšių, finansų ir draudimo, taip pat meninės, pramoginės, poilsinės veiklos vyrų ir moterų darbo užmokesčio vidurkius - visur moterims mokama 8-30 proc. mažiau! Todėl, kad moteris - silpnoji lytis?


Valdymo sistema neatsižvelgia, kad moters darbo diena, įskaitant buities darbus šeimoje, vidutiniškai trunka 12-13 valandų.

Sistema verčia moterį dirbti iki 65 metų, kiek ir vyrus! Kas sugalvojo šitą nesąmonę? Vyrai! Nes moterys, girdi, ilgiau gyvena!

Politinis smurtas

Moterys sudaro 52,3 proc. visuomenės narių, sudaro daugumą, o valdžią turi vyrai.


2014 m. į savivaldybių tarybas išrinkta 1110 vyrų ir tik 366 moterys. Tarp 600 seniūnų - tik 14 proc. moterų.

Vyrai iš moterų atėmė teisę tiesiogiai rinkti seniūnus, seniūnijų ir savivaldybių tarybų narius.


Tarp 14 ministrų - tik 3 moterys!


Vyrų sukurta partinė-sąrašinė rinkimų sistema blokavo moterų atėjimą į Seimą: tarp 141 Seimo nario - tik 30 moterų. Vyrams niekas nekliudė sąrašus sudaryti taip, kad į savivaldybių tarybas ir Seimą pakliūtų po lygiai vyrų ir moterų. Bet to jie nepadarė sąmoningai!


Kur matyta! Tarp 54 Seimo Valstiečių ir žaliųjų frakcijos narių - tik 12 moterų, „Tvarkos ir teisingumo“ frakcija savo gretose neturi nė vienos moters, 8 yra vyrai, tarp 31 Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nario - tik 8 moterys, tarp 17 Socialdemokratų frakcijos narių - 4 moterys, tarp 14 Liberalų sąjūdžio narių - 2 moterys, tai bent lietuviški liberalai, tarp 8 Lenkų frakcijos narių - 3 moterys.

Lietuvoje vyrų sukurta partinė-politinė sistema ryškiausiai parodo, kad valstybės valdymo sistemoje moterys tik dėl prieskonio. Valstybės iždas, turtas, valdžios galia - vyrų rankose.

Ką tokiu atveju turi daryti daugiau nei šimtas veikiančių moterų organizacijų? Ką?!

Negi ir šiuo klausimu prašysite, kad jums patartų vyrai?


Pastaba: autorius naudojosi Lietuvos statistikos departamento leidiniais: „Vyrai ir moterys Lietuvoje“, „Eurostat“, Policijos departamento duomenimis ir spaudos publikacijomis.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (59)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KINIJA: šių metų lapkritį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2018 m., Kinijos užsienio prekybos apimtys, remiantis oficialiais duomenimis, ir toliau traukėsi; tuo metu JAV toliau vykdo prekybos karą.
  • GAISRAS: ankstų sekmadienio rytą Vilniuje, Liepkalnio gatvėje, atvira liepsna degė pastato stogas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar Seimui reikėtų parduoti savo viešbutį?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kiek ketinate išleisti šventinėms dovanoms?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+2 +3 C

+3 +5 C

 

+1 +3 C

+4 +5 C

+6 +7 C

 

+4 +5 C

2-8 m/s

1-6 m/s

 

0-5 m/s