respublika.lt

Ir lietuviams - graikų liganuotraukos (0)

2015 liepos mėn. 09 d. 18:08:32
Zoltanas POGATSA, Vengrijos ekonomistas, sociologas, tarptautinės politinės ekonomikos ekspertas, Vakarų Vengrijos universiteto docentas, Graikijos finansų krizės specialistas

Laiškas lietuviams, latviams, slovakams, slovėnams

×
nuotr. 3 nuotr.
Zoltanas POGATSA: Tai, kas viešai buvo vadinama Graikijos ekonomikos gelbėjimo planu, išties tebuvo pastangos minėtų bankų turimą privačią skolą perdaryti į valstybės skolą

 

Gerbiami slovakai, lietuviai, latviai ir slovėnai,

Net neabejoju, kad pastaraisiais mėnesiais, savaitėmis ir dienomis akylai stebite Graikijoje vykstančią dramą. Jums svarbu, nes jūsų šalių, kaip priklausančių bendros Europos Sąjungos valiutos zonai, tiesiai šviesiai buvo paprašyta prisidėti prie gelbėjimo programų.

Net neabejoju, kad puikiai žinote: jeigu dėl skolos Europos Sąjungai Graikija pasiskelbs esanti nemoki, būtent jūs, skaičiuojant pagal BVP, prarasite net daugiau nei Vokietija. Vertinant finansų paskirstymo mechanizmą akis bado neteisybė: kodėl valstybės, kurių gyventojų pajamos mažesnės nei graikų, prašomos prisidėti? Tiesą sakant, turite visišką teisę stebėtis. Taip, tai labai keista.

Bet jūsų pinigai iš tikrųjų nenukeliavo Graikijai gelbėti. Puikiai žinomas faktas, kad daugiau nei 90 proc. pinigų, kuriuos esą skiriate Atėnams, iš tikrųjų niekada nebuvo išleisti būtent Graikijai. Tie pinigai nedelsiant įgaudavo palūkanų formą ir gelbėdavo euro zonos mokumą.

Nuo Graikijos skolos 2010 metais tiesiogiai nukentėjo didieji Vakarų Europos bankai, daugiausia Prancūzijos, Vokietijos ir Olandijos. Tai, kas viešai buvo vadinama Graikijos ekonomikos gelbėjimo planu, išties tebuvo pastangos minėtų bankų turimą privačią skolą perdaryti į valstybės skolą.

Bankininkai, finansuodami korumpuotą Graikijos verslo elitą ir oligarchus, padarė apmaudžių klaidų. Bet jų klaidos sėkmingai virto bendromis visų klaidomis: skolos tyliai nusėdo Europos centriniame banke ir įvairiuose Europos Sąjungos fonduose. Jūsų politikai iš tikrųjų leido pinigus ne Graikijos, bet klaidų pridariusių bankininkų ir žodžio „moralė“ nežinančių Graikijos politikų kailiui gelbėti.

O tuo metu pačioje Graikijoje 30 proc. sumažėjo atlyginimai, pensijos - net 50 proc. Darbo neteko dešimtys tūkstančių valstybės tarnautojų.

Kokių rezultatų atnešė ši itin griežta, - tiesą sakant, nieko panašaus nematė nė viena kita šalis, - taupymo programa? Nedarbas smogė net ketvirtadaliui šalies gyventojų, net pusę bedarbių sudarė jaunimas. Tūkstančiai graikų neteko darbo arba buvo priversti pratintis prie drastiškai sumažintos algos, sumažėjo paklausa (tiek prekių, tiek paslaugų), tad finansinių problemų slegiami verslininkai buvo priversti mažinti darbuotojų skaičių - užburtas nesėkmių ratas įsisuko.

Mokesčiai didinti taip neprotingai, kad, remiantis įvairiais tyrimais, šie nemalonūs pokyčiai buvo aktualūs vos 9 proc. turtingesniųjų, tačiau mokesčių našta viduriniajai ir darbininkų klasei pasunkėjo net 338 proc.!!! Taupymo strategijos paslaptingai apėjo pačius turtingiausius - jie savo verslus perkėlė į lengvatinio apmokestinimo zonas. Tiesą sakant, frazė „lengvatinio apmokestinimo zona“ Graikijai skirtuose apie taupymą kalbančiuose dokumentuose apskritai neminima.

Nors skurdžiausiai gyvenantieji ir neteko socialinės paramos, niekas kažkodėl nesusimąstė sumažinti karinių išlaidų.

Graikijos valdžia priėmė keistą sprendimą mažinti išlaidas sektoriuose, kurie iš tikrųjų galėjo paskatinti bent šiokį tokį ekonomikos augimą. Įsigaliojus diržų veržimosi politikai, Graikija tapo Europos Sąjungos nare, mažiausiai lėšų skiriančia švietimui. Nuo kitų šalių atsilieka ir tyrimams bei vystymuisi skiriamomis lėšomis. Šiuo metu Graikija išgyvena pačią didžiausią ekonominę krizę per visą šiuolaikinę šalies istoriją, tačiau socialinei politikai Atėnai išleidžia vos 7 proc. mažiau nei Europos Sąjungos vidurkis.

O jūsų politikai jūsų pinigus naudoja griežtai taupymo politikai kitoje Europos Sąjungos narėje finansuoti. Priešingai populiariam įsitikinimui, graikai tikrai nerengia demonstracijų prašydami daugiau paskolų. Jie rengia demonstracijas prašydami NEBESIŲSTI pinigų bankams gelbėti.

Galbūt dabar suprantate, kodėl 61 proc. graikų pasisakė prieš taupymą, bet tikriausiai nežinojote, kad iš visų referendume nepritarusiųjų net 85 proc. rinkėjų buvo jauni graikai.

Pasaulio ekonomikos elitas (visi tie progresyviai mąstantys akademikai) daug kalbėjo apie būtinybę padėti Graikijos valdžiai, bandančiai užsitikrinti Europos paramą įgyvendinant taupymo programos pabaigą, paramą, kuri būtina gelbėjant žmones nuo skurdo, padedant verslininkams susigrąžinti paklausą, bandant pažaboti oligarchus, investuojant į žmogiškuosius išteklius, - kitaip tariant, norint, kad Graikijos ūkis vėl imtų augti.

Jozefas Stiglicas (Joseph Stiglitz), Polas Krugmanas (Paul Krugman), Amartja Senas (Amartya Senas; visi jie Nobelio premijos laureatai), Danis Rodrikas (Dani Rodrik), Toma Piketis (Thomas Piketty), Džefris Saksas (Jeffrey Sachs), Šarlis Viplošas (Charles Wyplosz), Baris Eichengrinas (Barry Eichengreen), Paulas de Grauvė (Paul de Grauwe), Džeimsas Golbraitas (James Galbraith), Markas Karnis (Marc Carney), Stivas Kinas (Steve Keenas) - visa pasaulio ekonomikos specialistų grietinėlė paskelbė ne vieną nuomonę, atmetančią diržų veržimosi politikos logiką (ne tik finansiniu, bet ir socialiniu požiūriu).

Vos nepamiršau - dar šiek tiek apie tuos atlyginimus. Bėda ta, kad ne graikai gauna per didelius atlyginimus, - tiesiog jūsų atlyginimai per maži. Jums trūksta ryžtingų profesinių sąjungų, nebijančių griežtai derėtis su valdžios atstovais ir ginti visų dirbančiųjų interesus, todėl Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai priklausančių Rytų Europos valstybių gyventojų atlyginimų proporcija, palyginti su BVP, yra net 10 proc. mažesnė nei Šiaurės, Vakarų ar Pietų Europos šalyse.

Kolektyvinės derybos ir susitarimai - dar vienas dalykas, dėl kurio Graikijos valdžia kovoja nuo tada, kai kreditorių trejetas prieš kelerius metus dėl tos pačios prievartinės diržų veržimosi politikos jų atsisakė, skaudžiai smogdamas Graikijos žmonėms.

Šiandien Europos centrinio banko taikomos priemonės (t.y. sprendimas nedidinti Graikijos bankams teikiamos likvidumo pagalbos kritiniu atveju lygio) reiškia, kad graikai per dieną iš bankomato gali gauti tik 60 eurų. Kodėl jauni graikai referendume nepritarė taupymo strategijai? Todėl, kad jiems, per mėnesį uždirbantiems ne daugiau kaip 400 eurų, tie 60 eurų nėra jau tiek mažai, - beje, kaip ir jums.

Parengta pagal http://www.criticatac.ro

 

Daugiau apie tai skaitykite penktadienį dienraštyje „Vakaro žinios“.

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. GODOS PRIE SUSKILUSIOS „GELDOS”
2. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
3. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
4. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
5. Vitas TOMKUS: JUOKAI JAU BAIGIASI, arba TEGYVULIUOJA PIDERALDEMOKRATIJA!
6. Globalistai atims mamą ir tėtį
7. Po vakcinos nuo COVID-19 - mirtis
8. N.Venckienė: Jie teisia, o aš vaidinu, kad tikiu
9. Algimantas Rusteika: Bakalaurų vyriausybė pasiilgo Rusijos
10. Po vakcinos nuo COVID-19 - mirtis
11. Globaliame pasaulyje nekorektiška vadintis lietuviu
12. Laukėt, kad Dulkys virusą patvarkytų?
13. Didina pensijas, o jos vis nekyla (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
14. Ką jie dabar pasakytų žuvusiųjų artimiesiems?
15. Prieš 30 metų dėl laisvės buvome pasiruošę viskam
16. Nesiskiepysi nuo COVID-19 - greitai lėksi iš darbo?
17. Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu
18. O.Strikulienė: KAPITOLIJAUS ŠTURMĄ INICIJAVO NE TRAMPAS
19. O jeigu karas?
20. Policijos veteranai užsigeidė privilegijų
21. Vitas TOMKUS: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vakarams bus labai blogai, Lietuvai - tik blogai
23. Zigmas Vaišvila: Siaubiamiškio pasaka Nr.2 („Siaubiamiškio pasakų kūrėjas ir jo alaviniai kareivėliai")
24. Užkalti karstai kelia dar daugiau įtarimų (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
25. Lengviau sukurti vakciną nuo Covid-19, nei ištirti bylą (su Vito TOMKAUS trigrašiu)

Dienos klausimas

Ar stebėsite išrinkto JAV prezidento Dž.Baideno inauguracijos ceremoniją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar karantinas pakeitė Jūsų apsipirkimo įpročius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-15 -13 C

-3 +1 C

 

-2 +1 C

-3 +2 C

+2 +4 C

 

+2 +4 C

1-6 m/s

1-6 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos