respublika.lt

Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie palyginimus

(79)
Publikuota: 2023 gegužės 05 12:59:41, Gintaras FURMANAVIČIUS, publicistas, politinis veikėjas
×
nuotr. 1 nuotr.
Gintaras Furmanavičius. Asmeninio albumo nuotr.

Rodos visai neseniai dalinausi su jumis savo įspūdžiais apie tolimą Afrikos valstybę Zimbabvę, kurios pavadinimas man kažkodėl asocijuojasi su vaikystėje skaitytomis pasakomis. Greitai pralėkė trylika mėnesių ir aš vėl esu čia verslo reikalais.

 

Labai sveika laikas nuo laiko išvažiuoti iš Lietuvos ir pažiūrėti į joje vykstančius procesus iš geroko atstumo (mano atveju tai yra daugiau nei 8 tūkstančiai kilometrų tiesia linija, o keliauti teko net 13 tūkstančių), panašiai, kaip dailės galerijose rekomenduojama žiūrėti į meno šedevrus.

Tikrai nenoriu šių dienų Lietuvos politikos lyginti su meno šedevru, nes tai yra labiau panašu į mano mažosios draugės Sofijos, kuriai vasarą sukaks penkeri, piešinius, nupieštus su begaliniu pasišventimu, tačiau be jos paaiškinimo būtų nelengva suprasti, kas ten pavaizduota.

Šiek tiek apie Zimbabvę. Tai yra pietų Afrikos šalis, neturinti išėjimo į jūrą, garsėjanti nuostabiu kraštovaizdžiu ir įvairia laukine gamta, kurios didžioji dalis yra parkuose, rezervatuose ir safarių teritorijose. Prie Zambezi upės yra gražiausias pasaulyje Viktorijos krioklys, kur vanduo krinta iš 108 metrų aukščio į siaurą Batokos tarpeklį.

Šalyje gyvena 16 milijonų gyventojų, o sostinėje Harare, kurioje šiuo metu esu - daugiau, nei 3 milijonai. Įdomus faktas yra tas, kad ši valstybė turi 16 oficialių kalbų.

Apie pagrindinę Lietuvos pasaulio naujieną, kuria prasideda ir baigiasi beveik kiekviena diena ir kuo, anot lietuviškų teisingųjų politikų pasipiktinęs visas pasaulis - karą Ukrainoje, čia beveik niekas nežino, nekalbant jau apie neturinčias analogų klikbaitų kovoje dešimtmečio skyrybas. Taip pat, kaip ir gatvėje sutikti paprasti žmonės sunkiai supranta, iš kur mes čia atvykome.

Ištrūkus iš šviesos greičiu Europoje plintančio kvailysčių ir su gera psichine sveikata sunkiai suderinamų ateities idėjų srauto, čia pasijunti lyg būtum sugrįžęs į tuos laikus, kuomet mes dar nežinojome jokių Sorošo ir Geitso tipo filantropų, siekiančių užvaldyti pasaulį ir tikėjome, kad Pasaulio sveikatos organizacija tikrai rūpinasi mūsų sveikata. Pridėjus dar tai, kad čia net ir rudenį, kuris jau įpusėjo, kasdien šviečia saulė, gyvenimas šioje greitai besivystančioje šalyje atrodo gerokai optimistiškesnis, nei nuo vakarietiškų pseudovertybių srauto dūstančioje Lietuvoje.

Kokia yra šios valstybės ekonomika tegu liudija skaičiai: dėl pablogėjusių žemės ūkio sąlygų ir makroekonominio nestabilumo 2022 metais realiojo BVP augimas sulėtėjo nuo 8,5 % 2021 metais iki 3,4 %. Dėl mažo kritulių kiekio žemės ūkio produkcija sumažėjo 14 %, nors iki 2021 metų augo dviženkliais skaičiais. Palyginkime šiuos skaičius su mūsų 3,6% ekonomikos kritimu dėl vertybinės politikos kliedesių.

Jau prieš metus dalinausi savo įspūdžiais, kad sutikti valstybės tarnautojai kaip diena nuo nakties skiriasi nuo mūsiškių net tik kompetencija, bet ir išsilavinimu, gautu geruose Anglijos universitetuose bei gebėjimu ir noru čia ir dabar spręsti kylančias problemas.

Dirbti valstybės tarnautoju Zimbabvėje yra didelė garbė ir prestižas, skirtingai nuo Lietuvos, kur pagrindiniai atrankos į valstybės tarnybą kriterijai yra lojalumas, pažintys ir partinė priklausomybė. Sunku buvo patikėti, kad šioje Afrikos valstybėje licenziją, reikalingą vienai iš veiklos sričių gavome per tris dienas, kas Lietuvoje užtruktų minimum kelias savaites ar net mėnesį.

Vieną iš daugelio darbinių susitikimų turėjome didelėje vietinėje tabako biržoje, kurioje sandoriai vyksta kiekvieną savaitės dieną nuo ankstaus ryto iki pietų, o pagrindiniai tabako pirkėjai yra Kinija ir Pietų Afrika. Tabakas yra vienas didžiausių eksporto pajamų šaltinių Zimbabvėje, kuri iki 2025 metų siekia padidinti gamybą iki 300 milijonų kilogramų. Šioje biržoje cirkuliuoja tik pavedimai ir grynieji pinigai, o dienos apyvarta vidutiniškai siekia apie 600 tūkstančių dolerių, kurių didžioji dalis yra išmokama grynaisiais pinigais.

Ir kaip gi šioje vietoje neprisiminti paskutinėje vyriausybės valandoje Seime Lietuvos premjero išsakytos ateities vizijos: „Grynieji pinigai greitai iš viso pradings, tai nežinau, kam tuos skyrius bankai turėtų atidaryti". Premjerui laikas būtų suprasti, kad pasaulis tai nėra tiesi linija tarp Vašingtono ir Briuselio, kurių nurodymus klusniai ir nuolankiai vykdo prie šaltos Baltijos jūros esantis geopolitikos spuogas. Kuriasi naujos pasaulinės ekonominės struktūros, o Afrikos valstybių vadovai jau atviru tekstu siunčia vakarietiškų pseudovertybių nešėjus lauk iš savo kabinetų ne visai diplomatinį protokolą atitinkančia kalba.

Man tikrai būtų įdomu pamatyti, kaip šioje Afrikos valstybėje būtų diegiama skaitmeninė valiuta. Komentare po vienu iš savo tekstų socialiniame tinkle radau nuorodą į kažkokį straipsnį apie Zimbabvėje ruošiamą skaitmeninės valiutos diegimą. Kiek klausinėjome pas aukšto rango šalies pareigūnus ir vietinius gyventojus apie tai, visi traukė pečiais ir sakė nieko apie tai negirdėję.

Neseniai Lietuvos konservatorių propagandos ruporas LRT paskelbė ataskaitą, kurioje nagrinėjamas įvairių veiksnių poveikis žmonių gerovei. Ją kasmet rengia JAV mokslininkai, remdamiesi Gallupo instituto atliktomis apklausomis. Visi girdėjo trimitus, skelbiančius, kad Lietuva užėmė 20 vietą, į 21 vietą nustumdama Prancūziją ir aplenkė kitas vakarietiškas vertybes išpažįstančias šalis bei toli už savęs paliko Latviją ir Estiją. Šioje ataskaitoje Zimbabvė užėmė 134 vietą tarp 137 valstybių.

Sėdėdamas viešbučio bare ir per įprastą, bet mūsuose iš visur išstumtą plastikinį šiaudelį gerdamas gerokai skanesnę, nei pas mus koką kolą ir kas rytą matydamas nuolat besišypsančius vietinius gyventojus bei nuo pat ankstaus ryto susiraukusius iš laimingiausių pasaulio šalių suvažiavusius britus ir skandinavus pagalvojau: o jeigu taip visą mūsų vyriausybę okupavusį nekompetetingų vaikų darželį padovanoti šiai nuostabiai Afrikos šaliai ir pasakyti, kad tai yra tiesus kelias į laimę bei kada nors jų laimės indeksas stipriai pakils? Įdomu, ar jie sutiktų?

Beje, apie šiaudelius. Per visą buvimo Zimbabvėje savaitę jokių kasdien vis labiau Europoje populiarėjančios žaliosios psichozės požymių čia nepastebėjau: jokio tvarumo, jokio įtraukumo, jokio žaliavimo. Ir vietiniai žmonės kalba, jog klimatas čia nesikeičia dar nuo tada, kai britai atrado šią nuostabią šalį ir 1898 metais savo koloniją pavadino Rodezija. 1980 metais Zimbabvė iškovojo nepriklausomybę ir susigrąžino istorinį šalies pavadinimą.

Sena afrikiečių patarlė byloja: tik kvailys bando upės gylį abiem pėdom. Ar tik man tai panašu į "geriausia, kas galėjo nutikti Lietuvai"?

Su saulėtais linkėjimais iš Zimbabvės!

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
561
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (79)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s