respublika.lt

Dr.Vytautas Čepas: Žaidimas į vienus vartus

(0)
Publikuota: 2020 rugpjūčio 05 07:00:15, Laikinasis Lietuvos sunkiosios atletikos federacijos prezidentas, Dr. Vytautas Čepas
×
nuotr. 6 nuotr.
Bronislavas Vyšniauskas, kuris su auklėtiniais garsina Lietuvą, paverstas kone didžiausiu šalies nusikaltėliu. Redakcijos archyvo nuotr.

Daug kalbame apie skaidrumą versle, politikoje ir, be abejo, sporte. Tačiau neretai neskaidrias veiklas demaskuojantys, už jas baudžiantys, patys naudoja metodus, kuriuos pavadinti skaidriais neapsiverčia liežuvis. Suprantama, kova už sportą be dopingo - šventas visų mūsų reikalas. Tačiau realybėje kova su dopingu iš neužmirštamo ir neblėstančio komjaunuoliško entuziazmo ar siekiant trūks plyš gausių darbo rezultatų, o gal iš protą draskančios pagiežos, lyg vendeta nušluoja viską - elementarią logiką, sportininkus, trenerius, pačią sporto šaką.

 

Tokio, švelniai sakant, keisto skaidrinimo pavyzdys - istorija, į kurią įsivėlė Lietuvos sunkiosios atletikos federacija. Per pastaruosius 30 metų penki sunkiaatlečiai vartojo dopingą ir dar du buvo nubausti už draudžiamo metodo panaudojimą (Ringerio tirpalo lašinimas ne tam pritaikytose patalpose didesniu kiekiu, nei leidžia antidopingo taisyklės). Čia dera priminti, kad per pastaruosius metus kaip nieką kitą sunkiaatlečius dėl dopingo vartojimo tikrino net 120 kartų, tarsi sakytų „na, duokite bent vieną teigiamą atvejį“.

2017 m. liepą Lietuvos antidopingo agentūra (toliau Agentūra), kreipėsi į Klaipėdos policijos komisariatą, prašydama sankcionuoti elektroninių ryšių tinklais perduodamos informacijos kontrolę bei slaptą sunkiosios atletikos federacijos prezidento Bronislavo Vyšniausko sekimą. Vėliau Klaipėdos teismas tokį prašymą patenkino. Suprantama, Agentūra priežasčių tokiam žingsniui turėjo: buvusi Agentūros vadovė Kristina Jagminienė tvirtino, kad treneris B.Vyšniauskas renka proto negalią turinčius vaikus, juos gąsdina ir verčia vartoti dopingą.

Sutapimas, bet netrukus spaudoje vienas po kito pasipylė straipsniai apie tai, kaip sunkiaatlečiai, trenerių skatinami, vartoja dopingą. „15 min.“ tam reikalui nušviesti skyrė net 35 publikacijas beveik identiško turinio. Dar 40 straipsnių į viešumą „išmetė“ portalas „Delfi“, o „Lietuvos rytas“, aprašinėdamas, kaip pasieniečiai sulaikė didelę narkotikų kontrabandą ir jos organizatorius, nepasikuklino straipsnio „papuošti“ jau dešimt metų nebesportuojančio, bet anksčiau už draudžiamų preparatų vartojimą bausto sunkiaatlečio Ramūno Vyšniausko nuotrauka!

Toks informacinis uraganas įaudrino operatyvininkus. Slapta prisiklausę trenerių telefoninių pokalbių apie maisto papildų poveikį, jų kainas, sportininkų traumų gydymą, prašymus iš svečių šalių atvežti nedraudžiamų, bet Lietuvoje neplatinamų maisto papildų, ir beveik nieko nesupratę, ėmėsi kratų bei sulaikymų. Nuoširdžiai padirbėję ir dar nuoširdžiau viską nufilmavę, aptiko ir draudžiamų sportininkams vartoti preparatų. Jie kažkokiu paslaptingu būdu buvo atsidūrę vaistų lagaminėlyje ir federacijos būstinės stalčiuje. Tiek pats B.Vyšniauskas, tiek kiti treneriai kategoriškai neigė juos anksčiau matę.

Tačiau teismo metu tie draudžiami preparatai, kaip paslaptingai buvo atsiradę, taip paslaptingai ir dingo. Nors trenerių advokatai reikalavo pateikti filmuotą kratų medžiagą, tai nebuvo padaryta. Neišklausyti ir telefoninių pokalbių įrašai. Iš gausybės kaltinimo versijų teismą pasiekė tik keturios. Sunkiausia jų -
B.Vyšniauskas ir kiti treneriai atlikinėja su sportininkais cheminius bandymus! Remtasi vieno pareigūno pasamprotavimais ta tema. Tačiau teisminio proceso metu pats pareigūnas prisipažino apie tai turintis menką supratimą, o apie preparatų poveikį iš viso neišmano. Kliedesiai apie proto negalią turinčių vaikų girdymą dopingu teisėsaugos dėmesio irgi nesulaukė.

Galiausiai iš didelio kaltinimų debesies liko tik vienas lašas. Lagaminėlyje, rastame kratos metu, aptikta 23 vienetai testosterono, specialisto išrašyto paciento gydymui, ir kitų vaistų. Nors daliai jų jau buvo pasibaigęs galiojimo laikas, teismas nusprendė, kad treneris GALIMAI platino draudžiamas medžiagas, todėl kaltinamajam skyrė 5000 eurų baudą. Tiek prokuroras, tiek advokatai nuosprendį apskundė.

Nesnaudė ir Agentūra. 2019 m. direktorė Rūta Banytė pasirašo įsakymą, kuriuo iš esmės keičia Antidopingo komisijos sudarymo tvarką. Iki tol komisijas dopingo vartojimo atvejams nagrinėti sudarydavo sporto šakų federacijos, dabar - pati Agentūra. Apie permainas tylėta ir tik po pusmečio informuotos sporto šakų federacijos. Kam buvo reikalingi tokie pokyčiai ir slaptumas, paaiškėjo po Klaipėdos apylinkės teismo verdikto (B.Vyšniauskas nubaustas 5000 eurų bauda). Jau kitą dieną Agentūra paskelbė, kad B.Vyšniauskas pažeidė antidopingo taisykles ir dėl to pradeda tyrimą. Tačiau jis tempo neįgavo, nes tiek Agentūra, tiek jos sudaryta Antidopingo komisija jau buvo susikoncentravusios į kitus dalykus.

Dar prieš pakeičiant Antidopingo komisijos sudarymo tvarką Sunkiosios atletikos federacija gavo pranešimą, kad pradedamas tyrimas dėl dviejų sportininkų - Žygimanto Stanulio ir Irmanto Kačinsko. Jie apkaltinti panaudoję draudžiamą metodą - skystį į veną. Vieną kankino skrandžio opa, kitą - rotavirusinė infekcija, tad šeimos gydytoja abiem rekomendavo vykti į ligoninę susilašinti Ringerio tirpalo. Abu sunkiaatlečiai ruošėsi Europos čempionatui, buvo pats treniruočių įkarštis, sportininkai artėjo prie sportinės formos piko. Treneriui reikėjo apsispręsti: arba guldyti juos kelioms dienoms į ligoninę ir sutrikdyti treniruočių ritmą, arba bandyti gauti Agentūros leidimą lašelines sulašinti ne ligoninės sąlygomis. Dėl oficialaus leidimo Agentūrai buvo skambinta keliolika kartų, deja, telefono niekas nekėlė. Tuomet procedūra buvo atlikta sporto centro fizioterapijos kabinete.

Nepaisant nieko, Antidopingo komisija daug kartų tikrintus ir anksčiau niekada neprasižengusius sunkiaatlečius diskvalifikavo dvejiems metams, plius už atvejo nagrinėjimą pareikalavo sumokėti 2000 eurų.

Netrukus - vėl nauja žinia. Gegužę trejiems metams už tai, kad GIRDĖJO, jog sportininkams buvo taikytas draudžiamas metodas, diskvalifikuojamas Sunkiosios atletikos federacijos generalinis sekretorius Vytautas Stašinskas. Jis aiškino, apie tai išgirdęs tada, kai Agentūra jau buvo pradėjusi tyrimą, o iki tol nieko nei matė, nei girdėjo. Viskas veltui - jei jautiesi neteisingai nubaustas, kreipkis į Sporto arbitražą Lozanoje, nes Agentūra yra visiškai nepriklausoma ir atsakinga tik Pasaulinei antidopingo organizacijai. Daugiau niekam - Lietuvos teisė jai negalioja.

Viskas būtų lyg ir aišku. Jautiesi neteisingai nubaustas - ieškok teisybės Tarptautiniame sporto arbitraže. Bet kaip tai padaryti, kai vien už pareiškimo priėmimą reikia mokėti 1000 Šveicarijos frankų, vėliau prasideda avansai paskirtajam arbitrui, o ilgainiui suma išauga iki kelių dešimčių tūkstančių! Vargu ar tokiais pinigais rizikuotų net labai prakutęs asmuo, juoba iš menkos algos gyvenęs, o dabar dar ir darbo netekęs sporto funkcionierius. Tad kodėl nedaryti, ko nori, kaip nori, jei žinai, jog niekas tavo nuosprendžių nekvestionuos?

Naujos žinios ilgai laukti nereikėjo. Nepraėjus mėnesiui, prieš pat Apeliacinio teismo posėdį dėl GALIMAI draudžiamų medžiagų platinimo, Agentūra 10-čiai metų diskvalifikavo ir trenerį B.Vyšniauską! Šioje diskvalifikavimo epopėjoje nuostabą kelia tai, kad Agentūra, iš policijos gavusi tik pradėtos teisme nagrinėti bylos ikiteisminio tyrimo medžiagą, laisvai ja disponuoja ir interpretuoja dar neįrodytais faktais. Suprantama, čia puikiai tinka policijos tyrėjo sugalvotas kaltinimas, kad B.Vyšniauskas ir kiti treneriai atlieka cheminius eksperimentus su sportininkais. Į advokato argumentus, kad teismas, neradęs nė vieno įrodymo, tokį absurdišką kaltinimą atmetė, kad procesai uždari, kad nagrinėjimas tik prasidėjo, atsakymas konkretus - ikiteisminio tyrimo medžiaga TURI BŪTI TEISINGA! Jei esi nepatenkintas - parduok butą ir skųskis Tarptautiniam sporto arbitražui Šveicarijoje.

Bet ir tai dar ne viskas. Užmiršus, kad ką tik teigė, jog „ikiteisminio tyrimo medžiaga turi būti teisinga“, Agentūra kreipiasi į Sveikatos priežiūros veiklos akreditavimo tarnybą ir policiją, reikalaudama pradėti tyrimą gydytojai Lolitai Rapolienei dėl ikiteisminio tyrimo metu duotų... melagingų parodymų.

Tyrėjai, apklausę gydytoją ir susipažinę su medžiaga, nieko bent kiek nusikalstamo nenustatę, visus procesinius veiksmus nutraukė. Atrodo, viskas. Bet kur tau! Agentūra medicinos mokslų daktarę ir kelių sportininkų šeimos gydytoją L.Rapolienę už draudžiamo metodo rekomendaciją... diskvalifikuoja 5 metams. Padaryta didžiulė žala gydytojos profesinei reputacijai. Be to, ką dabar reikės daryti gydytojai, jei, tarkime, skubią pagalbą teks suteikti į nelaimę patekusiam sportininkui? Šventai laikytis Agentūros reikalavimų ar vis dėlto paklusti Hipokrato priesaikai?

Atrodo, jau visiems visko pakako. Deja ne! Agentūroje prisiminta, kad prieš pusmetį buvo pradėtas tyrimas dėl trenerio B.Vyšniausko. Į sunkiosios atletikos federaciją skrieja raštas, reikalaujantis, kad iš darbo išėjęs ir jau 10 metų diskvalifikacija nubaustas treneris atvyktų į Antidopingo komisiją, kur bus svarstomas dėl antidopingo taisyklių pažeidimo. Už ką dabar baus jau tiek kartų baustą, vienas Dievas žino. Aišku tik, kad už svarstymą 1000 eurų sumokėti teks.

Faktiškai nėra jokių šansų apsiginti

Kodėl tokia nemalonė užgriuvo šią daugybę apdovanojimų į Lietuvą iš aukščiausio rango varžybų vežusią sporto šaką, belieka tik spėlioti: gal grynai moterišką Agentūros kolektyvą pasąmoningai traukia grynai vyriška sunkiaatlečių draugija, gal asmeninės nuoskaudos ar seni nesutarimai?..

Tačiau esmė ne čia. Pakliuvę į tokią peklą nei sportininkai, nei treneriai, nei pagalbinis personalas neturi jokių galimybių apsiginti. Žaidimas visada vyksta į vienus vartus ir rezultatai iš anksto žinomi.

Situacija tikrai kurioziška, juk net galvažudžiai Lietuvoje turi galimybę skųsti teismo nuosprendžius ir gintis. Tuo metu sportininkas tokios galimybės neturi! Tad natūraliai kyla klausimas - KUR LIETUVOS SPORTO ARBITRAŽAS?

Dabar situacija primena, prašau atleisti už nemalonų palyginimą, „stalinines troikas“, kada teisiamieji a priori žinojo, kad bus pripažinti kaltais, tik nežinojo, ar duos 25 metus, ar pastatys prie sienos. Tiesa, tada, jei spėdavai, dar galėjai parašyti malonės prašymą draugui Stalinui. Kam rašyti dabar?

Ir pabaigai. Dabartinė Lietuvos antidopingo agentūros direktorė R.Banytė deklaruoja, kad Agentūros tikslas yra „NE BAUSTI, O ŠVIESTI!“ Tikrai gražus ir prasmingas šūkis. Tačiau kūną nudvelkia virpuliukas - jei visa tai, kas aprašyta aukščiau, yra švietimas, kas bus, kai pradės bausti?!

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s