Ar Kaunas pasimokys iš „Grigeo Klaipėda" istorijosnuotraukos (5)

2020 rugsėjo 22 13:13:32 Perskaitė 2328

Istorija sena - 2016-ųjų sausį buvo iškilmingai atidaryta Kauno regiono atliekų tvarkymo centro Kauno RATC mechaninio-biologinio apdorojimo šiukšlių rūšiavimo gamykla, vadinama Kauno MBA. Iš viso Lietuvoje tuo metu buvo skubiai atidaryta 10 tokių rūšiavimo gamyklų. Labai skubėta dėl gresiančių sankcijų Lietuvai už šiukšlių rūšiavimo plano nevykdymą. Todėl šiai gamyklai pastatyti tebuvo skirta vos 1,5 metų.

 

Šios rūšiavimo gamyklos buvo statomos, nes tuo metu „Tvarkos ir teisingumo" valdoma Aplinkos ministerija nesugebėjo inicijuoti tinkamo pirminio rūšiavimo, kurį gyventojai galėtų puikiai vykdyti patys.

Prieš 5 metus Kauno MBA gamyklos atidarymo juostelę perkirpo „šviežiai išrinktas" Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis. Jo žodžiai atidarymo metu skambėjo pranašiškai. „Jei išmokysime visuomenę rūšiuoti, gal po kelerių metų džiaugsimės šios gamyklos uždarymu", - ragindamas siekti skandinaviškos tvarkos, sveikino V.Matijošaitis.

Taigi, Kauno miesto pakraštyje buvo atidarytas elementarus komunalinių šiukšlių surinkimo punktas, į kurį pradėjo keliauti viso Kauno regiono šiukšlės iš 5 savivaldybių. Ten iki šiol imituojamas atliekų rūšiavimas (išrūšiuojant vos 1 proc. atliekų). Tada jos kompostuojamos ir kaupiamos deginimui. Visi rankom plojo - iš ES gauta parama 30 mln. eurų, tad iš savo kišenės traukti beveik nieko nereikės. Nors projekto tikslas - užtikrinti, kad būtų perdirbama ir kitaip panaudojama ne mažiau kaip 50 proc. visų Kauno regiono teritorijoje susidarančių komunalinių atliekų. Garsiai deklaruota, kad iki 2020 metų sąvartynuose šalinamos komunalinės biologiškai skaidžios atliekos turėtų sudaryti ne daugiau kaip 35 proc.

Deja, ne viskas yra taip sklandu, kaip suplanuota. Penkerius metus imituojama veikla su nevaldomos smarvės protrūkiais. Nenutrūksta skundai iš gyventojų, kurių namai nutolę net 3 km nuo gamyklos. Dvokiantis Kauno miesto Dainavos mikrorajonas, Ramučiai, Martinava, Biruliškės, Margava, Palemonas.

Šiandien visų savivaldybių valdininkai pripažįsta: vieta tokiai veiklai parinkta netinkama, technologija netinkama. Ir kaip dar 2016 metais atviravo pirmasis Kauno MBA direktorius Kęstutis Balčiūnas - „pirkom katę maiše"... Tai jau tikrai - nes tokio jovalo ir netvarkos bei nekompetencijos dar reikėtų paieškoti... Tik klausimas, kuris iki šiol visiems neduoda ramybės - kas už tai atsakingas ir kas prisiims kaltę? Kas įkišo katę į maišą, ir kas už tai atsakys?

Gal buvusio Kauno mero A.Kupčinsko tuometinė komanda, kuri laimino šią vietą Kaune?

Gal dabartinio Kauno mero V.Matijošaičio komanda su „Kauno švara", kurie 5-erius metus nesugebėjo stabdyti šios įmonės veiklos, nors turi lemiamą persvarą dalininkų balsavime?

Gal Kauno rajono savivaldybės meras V.Makūnas, kuris palaikė įmonės steigimą ir pirmasis privalėjo reaguoti į Kauno rajono gyventojų skundus?

Gal Nacionalinis visuomenės centras (NVSC), Aplinkos apsaugos agentūra (AAA) ar Aplinkos apsaugos departamentas (AAD), o už jų - tiek Sveikatos ministerija, tiek Aplinkos ministerija, kurioms privalu buvo kontroliuoti šią įmonę?

Neįgalių ir nepakaltinamų per 5 metus atsirado daug. Tikėkimės, kad AAD iniciatyva ir pradėtas prokuratūros tyrimas dėl šios gamyklos padės praskleisti uždangas ir nubausti šios betvarkės kaltininkus. Tik ar situacija dėl smarvės bus išspręsta? O gal Kaunas pratęs „Grigeo Klaipėda" istoriją su akivaizdžiai nenubaustais teršėjais?

Na, būkim atviri - niekam nerūpėjo daryti daugiau, nei priklauso. Tik Ramučių bendruomenės atkaklumas privertė įsigilinti į esmę - kodėl smarvė sklinda taip toli, o matavimuose vis nieko nerandama? Nes smarvė žadino gyventojus naktimis, vimdė rytais, galvą skaudėjo dienomis. Viskas labai koreliuoja su „Grigeo Klaipėda" atveju, kur daugiau kaip 10 metų žmonės skundėsi ir bandė prisišaukti pagalbos dėl tų pačių kvapų. Ir kol visuomenė į tai neįsikišo - viskas „sėkmingai" tekėjo Kuršių marių link be pastabų, be papildomų paieškų ar problemų nagrinėjimo... Panašu, mūsų valstybėje visuomenė ne tik moka mokesčius kontroliuojančioms institucijoms, bet dar turi tikrinti jų atliekamą darbą ir pirštu parodyti, kur yra pažeidimas, kodėl jis toks atsiranda bei iš kur.

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net