respublika.lt
 

Apnuodytas maistas valdžiai akių nebado

2009 birželio mėn. 16 d. 11:25:03
Mindaugas Peleckis

Per pastaruosius ketverius metus Vilniaus darželiuose bei ligoninėje užregistruoti keli žarnyno infekcijos protrūkiai, kurių priežastimi tapo nekokybiška mėsa. Visais atvejais ją tiekė UAB "Smulkus urmas", birželio 11-ąją Seimo posėdžio metu nemokamai vaišinusi ir girdžiusi apie 100 parlamentarų. Net 14 kartų už teisės aktų pažeidimus bausta UAB "Smulkus urmas" iki šiol klesti - atsiperka tik nedidelėmis baudomis ir įspėjimais. Bandymai tokį bendrovės nebaudžiamumą siejami su vadinamuoju "Žiemelių klanu" - "Smulkaus urmo" savininku Gediminu Žiemeliu bei jo tėvu, Seimo senbuviu, jame dirbančiu nuo pat 1990 m., konservatoriumi Vidmantu Žiemeliu.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) uoliai registruoja "Smulkaus urmo" pažeidimus, tačiau ar kas nors daroma, kad jiems būtų užkirstas kelias?

Salmoneliozės protrūkiai - darželiuose ir ligoninėje

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) yra užregistravusi tris žarnyno infekcijos protrūkius, kurie susiję su UAB "Smulkus urmas".

2008 m. penkiuose Vilniaus lopšeliuose darželiuose - „Molinukas“, „Obelėlė“, „Raktelis“, „Giraitė“ ir „Aitvaras“ - daugiau nei 20 vaikų susirgo ūmiomis žarnyno infekcinėmis ligomis, 13 jų patvirtinta salmoneliozės diagnozė. VMVT patikrinimų metu rasta įvairių pažeidimų, tarp kurių - kryžminė maisto produktų tarša, kai gatavi produktai, skirti tiesioginiam vartojimui, lietėsi su žaliava - neplautais kiaušiniais, mėsa, paukštiena, žuvimi. Infekcijos protrūkio priežastis - nesaugi paukštiena. UAB "Smulkus urmas" atsakingiems darbuotojams skirta vos 1000 litų bauda.

2007 m. Ukmergės rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba gavo informaciją, kad šiame mieste esančiame vaikų lopšelyje darželyje „Saulutė“ susirgo vaikai. Du mažamečiai buvo hospitalizuoti dėl įtariamų žarnyno infekcinių ligų. Vėliau paaiškėjo, kad buvo apnuodyti bent 8 mažamečiai (kitais duomenimis - 20).
2005 m. šešiolika Vilniaus greitosios pagalbos ligoninėje gydomų žmonių susirgo infekcine žarnyno liga. Nustatyta, kad ligonių maitinimą organizuojanti UAB „Smulkus urmas“ neturi leidimo užsiimti maisto tvarkymu.

Atsisakė "Smulkaus urmo" paslaugų

Po vaikų apnuodijimų 2008 m. "Smulkaus urmo" paslaugų atsisakė ukmergiškiai. UAB „Smulkus urmas“ Ukmergės rajono vaikus maitino nuo 2004 metų. Ukmergiškiai priekaištavo, kad įmonės veiklos pradžioje buvo tiekiamas vienodas, neskanus, nekokybiškas maistas, patiekalai buvo brangūs, o nesuderinus grafikų, pusryčiai ir pietūs buvo vežami kone vienu metu.

Beje, šių metų balandžio pradžioje buvo paskelbtas supaprastintas atviras konkursas „Ukmergės rajono bendrojo lavinimo mokyklų mokinių maitinimo paslaugos“, kuriame dalyvavo trys pretendentai - uždarosios akcinės bendrovės UAB „Smulkus urmas“ ir „Geras skonis“ bei viešoji įstaiga „Kretingos maistas“. Nugalėtoja paskelbta pastaroji įmonė, pasiūliusi mažiausią pietų patiekalo kainą - 4 Lt 33 ct. UAB "Smulkus urmas" kreipėsi į teismą.

Maitina ir strateginio objekto darbuotojus

UAB "Smulkus urmas" atsirado 1992 m., privatizavus nuo 1957 m. veikiančią valstybinę įmonę "Smulkus urmas". Jos geografija apima Vilniaus, Kėdainių, Ukmergės, Anykščių, Ignalinos rajonus. UAB "Smulkus urmas" apyvarta siekia kelias dešimtis milijonų litų. Ją valdo "ŽIA valda", kurios savininkas - G.Žiemelis, parlamentaro V.Žiemelio sūnus. G.Žiemelis jau spėjo pagarsėti "FlyLAL" ir "Finhill" bankrotais ir vadinamuoju Seimo skandalu, kai "Smulkus urmas" birželio 11 d. nemokamai darbo metu girdė ir vaišino apie 100 parlamentarų. Ši bendrovė neseniai laimėjo konkursą ir išstūmė savo konkurentę "Gremintą", ilgus metus maitinusią Seimą. "Smulkus urmas" maitina daugiau kaip 100 objektų, tarp kurių - darželiai, mokyklos, ligoninės ir net strateginis Lietuvos objektas - "Mažeikių nafta".

Bendrovę UAB „Smulkus urmas“ valdo “ŽIA valda”  kartu su fizinių asmenų grupe. Įmonė užsiima didmenine maisto produktų prekyba ir tiekimu Lietuvoje, maitinimo paslaugų organizavimu įvairiuose šalies miestuose, valdo kavinių - restoranų tinklą Vilniuje. Įmonė įkurta 1992 metais po privatizavimo reorganizavus valstybinę įmonę „Smulkus urmas“. Šiuo metu įmonėje dirba 400 darbuotojų, o veiklos geografija apima Vilniaus, Kėdainių, Ukmergės, Anykščių ir Ignalinos rajonus
2006 metais UAB „Smulkus urmas“ apyvarta  siekė 25,89 mln. litų. 2007 metais apyvarta siekė 32 – 33 mln. litų. 2008 metais įmonė turėtų užsiimti keliais naujais projektais viešo maitinimo ir maisto tiekimo srityje, todėl planuojamas apyvartos kilimas iki 45-47 mln. litų.

Apsinuodijimų grandinė tęsiasi

Paskutinis žinomas salmoneliozės protrūkis - Vilniaus Grigiškių lopšelyje darželyje "Lokiuko giraitė". Jis užfiksuotas šių metų gegužės 21 d. Septyni 2-4 metų vaikai atsidūrė ligoninėje. Dar bent 8 darželio vaikai taip pat serga, juos kamuoja panašūs ligos požymiai. Beje, produktus "Lokiuko giraitės" vaikučiams taip pat tiekia "Smulkus urmas".

VMVT vyriausioji gydytoja higienistė Rita Sadūnaitė žurnalistui teigė, jog už teisės aktų pažeidimus VMVT net 14 kartų taikė sankcijas UAB „Smulkus urmas“: 2008 m. - 4 baudas (pagal kvitą), 6 baudas (pagal nutarimą), 1 įspėjimą, 1 sprendimą dėl ūkio veiklos sustabdymo; 2009 m. per sausio – gegužės mėnesius – 2 įspėjimus. Vertinant įmonę bendrame kontekste - įmonė pagal darbo pobūdį ir kontrolės rezultatus nesiskiria nuo kitų maisto panašių maisto tvarkymo įmonių. Valstybinė maisto kontrolė yra garantas užtikrinantis, įmonių vykdomos veiklos atitikimą teisės aktais nustatytai tvarkai. 

Pasak R.Sadūnaitės, "2008 m. VMVT užregistruoti 5 vartotojų skundai dėl nekokybiško ar nesaugaus UAB „Smulkus urmas“ tiekiamo ar gaminamo maisto, iš jų 4 atvejais skundai pasitvirtino, 2009 m. per sausio – gegužės mėn. užregistruoti 3 vartotojų skundai, kurie pasitvirtino, vartotojai dažniausiai skundžiasi dėl per mažų porcijų, dėl atšalusių patiekalų."

Specialistė sako, jog teritorinės VMVT vykdo valstybinę maisto kontrolę ikimokyklinių vaikų įstaigų, mokyklų maisto tvarkymo skyriuose. Kiekvienas maisto tvarkymo subjektas yra vertinamas pagal jo keliamą riziką. Ikimokyklinių vaikų įstaigų maitinio įmonės priskiriamos padidintai rizikai ir šių  maisto tvarkymo subjektų valstybinė maisto kontrolė yra sugriežtinta, jie tikrinami 2-3 kartus per metus.

R.Sadūnaitė aiškina, jog iš visų šalyje užregistruotų ūmių infekcinių žarnyno susirgimų protrūkių net trečdalis užregistruojama vaikų ikimokyklinėse įstaigose, mokyklose, nes tokio amžiaus vaikų imunitetas yra silpnas, jiems susirgti reikia mažesnio užkrato kiekio. "Taip pat svarbus argumentas: kad trečdalyje šių maisto tvarkymo subjektų maisto tvarkymo skyrių įranga, skirta maistui gaminti, yra per 30-40 metų senumo, sudėvėta, neatitinka šiandienos maisto gamybai keliamų reikalavimų. Didelė dalis šių maisto tvarkymo subjektų nematė patalpų kapitalinio remonto ištisus dešimtmečius, juos perpirkę nauji savininkai dažniausiai vykdė tik patalpų kosmetinę apdailą, tačiau neskyrė reikalingo kiekio lėšų susidėvėjusiai santechnikai ar ventiliacinėms sistemoms keisti, pasenusioms kepimo krosnims pakeisti, palengvinti virtuvėje dirbančių darbuotojų primityvų rankų darbą, įsigijant pirminio daržovių apdorojimo bei smulkinimo įrangą ir kt.. Lietuvoje tik vienetai ikimokyklinių vaikų įstaigų ir mokyklų turi įsigiję šiuolaikiškas konvekcines krosneles, modernišką šaldymo įrangą, el. mėsmales, kitą modernišką įrangą maistui tvarkyti. Protrūkių prevencijai vykdyti teritorinės VMVT iš šių subjektų nuolat reikalauja Trūkumų šalinimo plano įgyvendinimo, nors jam įgyvendinti neretai nėra piniginių lėšų."

"Dėl sergančio ar bakterijas nešiojančio dirbančio virtuvės personalo ikimokyklinėse vaikų įstaigose vien 2008 m. buvo užregistruoti ūmių infekcinių žarnyno susirgimų protrūkiai: Vilniaus l/d „Raktelis“, Kauno a. Jonavos l/d „Lakštingalėlė“, Kauno m. l/d „Vilnelė“, nes iš virtuvės darbuotojų buvo išskirta Salmonella enteritidis. Protrūkių atsiradimas vaikų įstaigose nebūtinai turi būti siejamas su pavaldumu vienam ar kitam savininkui", - tvirtina R.Sadūnaitė.

"Smulkus urmas": netikslumai, melas, atsiprašymas

Į rūpimus klausimus atsakė UAB "Smulkus urmas" Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus vadovė Kristina Sypčenko.

- UAB "Smulkus urmas" maitina daug įvairių įmonių, ligoninių, mokyklų, darželių. Kaip nustatė VMVT, 2005-2008 m. Jūsų bendrovės tiekiamu maistu šalyje apsinuodijo net keturių įstaigų žmonės, daugiausia - vaikai. http://www.vmvt.lt/lt/search/?PHPSESSID=d7ea05305d97765fe75c1138169086d4&query=Smulkus+urmas&x=0&y=0). 

Norėčiau pasiteirauti, kodėl taip nutiko? Kas kaltas dėl apsinuodijimų? Kiek suprantu iš VMVT duomenų, dažniausiai apsinuodyta salmonelėmis (vadinasi, priežastis - nešviežia mėsa). Neseniai pranešta apie dar vieną apsinuodijimo atvejį Grigiškių darželyje. Kodėl po keturių minėtų atvejų - ir vėl apsinuodijimas? Kaip paaiškintumėte šias problemas? Kaip jas sprendžiate, ketinate spręsti? Vis dėlto maitinamos ir jautriausios visuomenės grupės - vaikai, ligoniai.

Esame sunerimę dėl šių dviejų įvykių (tai kad čia kalba eina apie keturis, - M.P.). Šiuo metu aiškinamės aplinkybes ir priežastis. Savo komentarą šiais abiem atvejais pateiksime artimiausiu metu.

- Neseniai, tiksliau, 2008 m., laimėjote konkursą Kėdainių rajono savivaldybėje, ir maitinate šio rajono vaikus. Kita bendrovė, besibylinėjanti su Jumis teisme, tvirtina, kad laimėjote konkursą nesąžiningai, nes pasiūlėte didesnę maitinimo sumą. Kaip pakomentuotumėte šią situaciją?

Dėl šio konkurso UAB „Smulkus urmas“ nesibylinėja nei su viena organizacija (netiesa: bendrovė „Kretingos maistas“ iki šiol ieško teisybės teismo instancijose, šiuo metu Kėdainių byla yra Panevėžio Apygardos teisme, kuriame bus nagrinėjama, - M.P.). Mes teigiame, kad konkursą laimėjome sąžiningai, mūsų pasiūlymas konkursui Kėdainių rajono savivaldybėje dėl mokinių maitinimo atitiko perkančiosios organizacijos nustatytus kriterijus.

- Kaip pakomentuotumėte birželio 11 d. puotą Seime? Kodėl į ją nebuvo įleidžiami žurnalistai?

Apgailestaujame, kad birželio 11 d. rengiant restorano patiekalų degustaciją Seimo restorane įvyko minėtas nesusipratimas. Šis renginys buvo skirtas prisistatyti naujam Seimo maitintojui ir supažindinti Seimo narius bei kanceliarijos darbuotojus su "Myls RESTAURANT" furšetinių patiekalų meniu.
Nesureikšmindami šio įvykio, renginį organizavome pietų pertraukos tarp posėdžių metu. Neplanuotai posėdis užtruko, tad laukėme kol jis pasibaigs. Žurnalistus numatėme pakviesti susirinkus visiems kviestiniams svečiams.

- Jūsų bendrovė siejama su "Žiemelių klanu", t.y. teigiama, kad G.Žiemelis yra remiamas savo tėvo, Seimo nario V.Žiemelio. Kaip tai pakomentuotumėte?

UAB „SMULKUS URMAS“ kontrolinio bendrovės valdymo teisė priklauso Petrui Vasiliauskui, kuris yra paskirtas atstovauti 55 proc. akcijų turintiems akcininkams. UAB „ŽIA valda“ yra įmonės finansinis investuotojas, turi 45 proc. akcijų ir bedrovės valdyme nedalyvauja .

Valstybė nieko negali padaryti
 
Pasak R.Sadūnaitės, Vadovaudamasi daugiamete patirtimi, VMVT daro išvadas, kad vaikų įstaigose salmoneliozių protrūkiai dažniausiai registruojami dėl dirbančio sergančio ar bakterijas nešiojančio personalo kaltės, dėl kryžminės taršos maisto tvarkyme, kai gamybos proceso metu neužtikrinama, kad nebūtų sąlyčio tarp žaliavų ir pagamintų maisto produktų, dėl kitų gamybos technologinių pažeidimų, dėl laikymo sąlygų pažeidimo, dėl higienos pažeidimų gamyboje.

"Valstybinė maisto kontrolė yra garantas, užtikrinantis įmonių vykdomos veiklos atitikimą teisės aktais nustatytai tvarkai", - kaip kirviu nukirto R.Sadūnaitė.

Beje, "Smulkus urmas" - viena iš dviejų maitinimo įmonių šalyje, turinčių vadybos sistemą pagal EN ISO 9001:2000 standartą. Nepaisant to, kad pažeidimų "Smulkus urmas" padarė išties daug, šių metų kovo mėnesį sertifikavimo bendrovė TUV sėkmingai pratęsė šio standarto galiojimą.

"UAB "Smulkus urmas" aptarnauja per 100 uždaro maitinimo įmonių beveik visoje šalyje, iš jų dažniausiai - mokyklas, ikimokyklines vaikų įstaigas, ligonines", - konstatuoja VMVT, tačiau nieko nedaro, kad būtų susirūpinta maitinimo kokybe.

Deja, kaip matome, valstybinė maisto kontrolė ir valdžios vyrai neužtikrina mūsų vaikų ir mūsų pačių saugumo: niekada negalime būti tikri, ar valgome salmonelėmis neapkrėstą, kokybišką, šviežią maistą.

×
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ARTĖJA: Madagaskaro šiaurės vakarams pirmadienį, tikėtina, smogs tropinis ciklonas „Belna“; Madagaskaro pareigūnai Boenio regione, esančiame šiaurės vakarų Madagaskare, paskelbė raudoną pavojaus signalą.
  • Į PARTIJĄ: Lietuvos baidarininkas, Europos čempionato bei Olimpinių žaidynių prizininkas Aurimas Lankas paskelbė prisijungiantis prie birželį įsteigtos liberalios Laisvės partijos.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
VZ LOGO 4

Dienos klausimas

Ar kada nors teko duoti kyšį?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, ar prekybos centrai turėtų dirbti per Kalėdas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+4 +6 C

+2 +4 C

 

+2 -4 C

+6 +8 C

+3 +4 C

 

0 +3 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-5 m/s