Ainis LIETUVIS: Kaip nuversti šią sistemą (pirmieji žingsniai)nuotraukos (547)

2021 spalio 22 06:30:03 Perskaitė 12245

Yra tik vienas būdas išlipti iš krizės, apėmusios visą sistemą - pakeisti sistemą. Pastatyti vietoj jos naują. Kosmetika nebepadės. Supuvę viskas. Įrodinėti šios tiesos, ačiū dievui, jau nebereikia.

 

Bet pradžiai žmonėms turi būti pasiūlyta alternatyvi sistema. Alternatyva Lietuvai. Ne gražuolių, o Alternatyvų konkursas. Kiekviena konkuruojanti Alternatyva turi sutilpti į vieną, maksimum į pusantro A4 formato puslapio. Arba į penkių minučių vaizdo įrašą.

Sakoma, kad jeigu negali savo programos sutraukti į du sakinius, kuriuos suprastų moksleivis, tuomet esi šarlatanas. Todėl minėtas teksto puslapis turi baigtis dviejų sakinių santrauka.

Kuo tekstai konkretesni, tuo didesnė jų vertė. Tai turėtų būti būsimosios vyriausybės konkrečių žingsnių programa. Tarkime: „Atėję valdžion, pačią pirmutiniąją dieną balsuosime už (mūsų jau paruoštą) įstatymą dėl Visuomeninio Prokuroro pareigybės įsteigimo. Šį Prokurorą rinksite jūs visi, Lietuvos piliečiai. Jo užduotis bus pakelti ir ištirti visas numarintas korupcines, Lietuvos išpardavimo bylas. Antrą dieną mes priimsime visų teisėjų renkamumo įstatymą. Nuo šiol Lietuvos piliečiai visus teisėjus rinks patys." Tai - tik pradžiai.

Alternatyvų konkursą galėtų paskelbti „Respublika", po savo vėliava. Tačiau vertinti alternatyvas reikėtų keliomis pakopomis. Mat interneto komentarai gali būti manipuliaciniai. Apklausa „Respublikos" portale irgi gali būti įtakota įsibrovusių priešo jėgų.

Tenka prisiminti vieną iš diskusijų „Po „Respublikos" vėliava" laidų. Joje kalbėta, kad yra pinigų šiam alternatyvų judėjimui. Dalį tų pinigų siūlau panaudoti sociologiniam tyrimui. Bet ne bet kokiam, o būtent mūsų auditorijos. Tos, kuri yra prieš sistemą.

Verta panaudoti vadinamasias fokuso grupes. Atrenkamos būtent tos gyventojų grupės, kurios planuoja balsuoti „prieš visus". Taigi, prieš sistemą. Galbūt atrenkami ir seniai jau nebalsavusieji, nusivylusieji. Ir būtent jų atstovai nedidelėmis grupėmis ištiriami: kaip jie reaguoja į vieną ar kitą jiems pateiktą alternatyvą? Kaip jie supranta (ar supranta?) alternatyvos santrauką dviem sakiniais? Kokią iš pateiktų alternatyvų jie rinktųsi? O gal jų derinį? Ir koks žmogus (ar žmonių grupė) geriausiai atstovautų laimėjusią alternatyvą?

(Beje, šių fokuso grupių suorganizavimas yra palyginus nebrangus.)

Ką galvote apie tai jūs?

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net