respublika.lt

Rusai supirkinėja Vakarų technologijas (43)

2021 balandžio 01 09:00:00
Ričardas ČEKUTIS

Vokietijos saugumo tarnybos skelbia pavojų: Rusija ne tik esą vykdo kibernetinį karą prieš Vokietiją ir Vakarus - Maskva tiesia rankas į vokiškąsias technologijas, patentus bei vis dažniau supirkinėja ištisas kompanijas.

×
nuotr. 1 nuotr.
Vokiečių povandeninis laivas „U-31“ ilsisi Klaipėdos uoste: pergales ateities karuose lems ne tokie. EPA-Eltos nuotr. ginklai.

 

 

Pasak vokiečių leidinio „Bild", rusų tikslas - modernizuoti smarkiai technologiškai atsiliekančią bei vis besitraukiančią karinę pramonę. Pagal tyrėjų ir specialiųjų tarnybų informaciją, Rusijos specialiosios tarnybos šiuo tikslu kryptingai veikia Vokietijos teritorijoje. Buvęs Vokietijos žvalgybos tarnybos vadovas praneša, kad „be vakarietiškų technologijų šioje srityje nedaug galima pasiekti", o kitas leidinio šaltinis minėtose struktūrose teigia, kad „Rusija jau seniai nesilaiko jokių ribų šioje srityje".

Konkrečiau, pirmiausia, čia kalbama apie stambiųjų kovinių sistemų modernizavimą, tarp jų ir rusiškos raketinės technikos - nuo įprastų sparnuotųjų raketų iki raketų su branduolinėmis kovinėmis galvutėmis. „Rusų tyrimai kosmoso bei raketinės technikos srityje atsilieka, daugelis dalykų iš to, ką Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas vadina stebuklingu ginklu, paseno, negali būti gaminama serijiniu būdu arba yra tiesiog išgalvota", - pareiškė leidinio šaltinis, raketų technikos ekspertas, Rusijos žinovas.

„Bild" pateikia ir paskutinį pavyzdį: Hamburge kovo mėn. pradžioje - visuomenei faktiškai nė nepastebėjus - Aukštesniojo žemės teismo skyrius, atsakingas už špionažo bylas, nuteisė du verslininkus iš Vokietijos pietų. Abu jie siuntė į Maskvą stakles bei chemikalus, kuriuos buvo planuojama panaudoti raketinio kuro gamybai.

Po Ukrainos užpuolimo ir Krymo aneksijos 2014 metais, prekėms, kurias galima panaudoti tiek civiliniais, tiek ir kariniais tikslais, uždėtas embargas ir jos negali būti eksportuojamos į Rusiją. Konkrečiai čia kalbama apie 15 staklių (jų kaina - 8 mln. eurų), kurios laikotarpiu nuo 2015 iki 2018 m. per fiktyvias firmas buvo kontrabandos keliu nugabentos į rusišką ginklų gamyklą Jekaterinburgo mieste Sibire.

„Generalinis prokuroras ir Aukščiausiasis Hamburgo žemės teismas yra įsitikinę, kad visa ši operacija buvo organizuota Rusijos agentūros Vokietijoje: jie įsitikinę, jog pačią idėją, fiktyvias kompanijas ir sandorio organizavimą galima susieti tik su Rusijos žvalgybos iniciatyva bei veiksmais", - rašoma leidinyje.

Be to, praėjusių metų sausį, taip pat Hamburge, buvo nuteistas 71-erių verslininkas Vladimiras Dekanovas, firmos „SPA Sonderprojekte" direktorius. Jis buvo kaltinamas, kad kontrabanda įprastame bagaže persiuntė į Rusiją 4,5 kg itin pavojingos medžiagos - dekaborano. V.Dekanovas taip pat pardavinėjo specialius presus, o šie presai bei chemikalai buvo skirti raketinio kuro bei raketų komponentų gamybai.

Leidiniui vienas tyrėjas minėjo: „Mes žinome, kad Rusijos specialiosios tarnybos kryptingai kreipiasi į rusų bei vokiečių verslininkus, nurodydamos jiems panaudoti savo verslo ryšius, kad galėtų Vakaruose pirkti prekes, kurių eksportas yra ribojamas." Vakarų specialiosios tarnybos tokią veiklą stebi jau seniai, tačiau pastaruoju metu rusų taktika keičiasi.

„Rusija vis dažniau renkasi naujus kelius, - nurodo „Bild", remdamasis savo šaltiniais žvalgyboje. - Oligarchų, turinčių dalį akcijų vakariečių kompanijose, dėka perkamos firmos, turinčias žinių bei patirties strategiškai svarbios karinės paskirties produkcijos gamyboje.

Pastaruoju metu vokiečių ir amerikiečių specialiosios tarnybos skelbia pavojų dėl jau suplanuotų gamyklų pardavimų. Viena iš tokių įmonių - „Rheinfelden", gaminanti aliuminio gaminius. Gamyklą planuojama parduoti Rusijos koncernui RUSAL, priklausančiam Kremliaus oligarchams Olegui Deripaskai ir Viktorui Vekselbergui. Abu jie yra amerikiečių sankcionuojamų asmenų sąrašuose, o jų turtas JAV - įšaldytas.


Komentuoja politikos ekspertas Ignas Stankovičius:

Rusai laikomi didžiausiais ginklų eksportuotojais pasaulyje, tačiau apie kurios dienos ginklus kalbame? Šioje diskusijoje aš dalyvauju 15-20 metų, o diskusija visada susiveda į vieną ir tą patį klausimą: kokie ginklai lems pergalę ateities kare? Ne tankai, ne bombos ir ne lėktuvai - jie bus aktualūs dar ilgai tik nedideliuose konvenciniuose konfliktuose.

Projektuojant trečiąjį pasaulinį arba modernų karą, galima konstatuoti, kad jį laimės tas, kuri sugebės paralyžiuoti priešininko akis, ausis ir nervus. Kitaip sakant, tai yra valdymo sistemų kompromitacija, kuri šiandien gali duoti didžiausią efektą, išleidžiant panašius pinigus, kaip ir konvencinei įprastajai ginkluotei: kaip apakinti ir apkurtinti priešininką, ir to neleisti jam padaryti su tavimi.

Dabar gi dažniausiai diskutuojama apie tokius ginklus, kurie turi didžiulę griaunamąją jėgą, hipergarsinius ginklus ir pan. Globaliame konflikte, jeigu jis įvyks, matyt, ir tai bus panaudota, tačiau bet kuri, kad ir pati galingiausia, technika tampa beverte, jeigu priešininkas sugeba ją atjungti arba nežinai, kaip ją panaudoti... Todėl esu tikras, kad šioje srityje Vakarai nepardavinėja rusams savo technologijų. Na, o geležį - taip... Propagandine prasme tai nėra gerai, tačiau geležį pardavinėja visi, kas tik ją turi: amerikiečiai, rusai, bulgarai ar čekai...

Jeigu ateityje kas nors kariautų tokį karą, koks buvo II pasaulinis, tuomet tai gali kelti grėsmę. Galime pažiūrėti į tai, kas jau buvo. Kokias technologijas naudojo sovietai, gamindami T-34 tanką? Pabūklas - vokiškas, važiuoklė įsigyta iš amerikiečių... Kai kurie rusų lėktuvai taip pat atkartojo tuometinius vokiškus modelius - „Foke-Wulf" pardavė rusams kelis savo aukštų charakteristikų lėktuvų modelius, kurie buvo labai imlūs darbui ir medžiagoms... Labai įdomūs dalykai prieš karą vyko tarp rusų ir vokiečių, net atrodė, kad jie tapo didžiausiais draugais, tačiau vis tiek tarpusavyje susikalė...

O pačių moderniausių technologijų, kurias galima vadinti ateities technologijomis, srityje rusai nėra toli pažengę. Pagal mano turimą technologinę informaciją, jie net nuo mūsų, t.y. nuo Lietuvos, atsilieka 4-5 metais. Na, o į rusų siekius įsigyti vokiškas technologijas aš žiūriu daugiau iš ekonominio taško - jeigu jie jas turės, tuomet galbūt galės dominuoti konvencinių ginklų pardavimų rinkoje. Tačiau globaliame konflikte ne tai lems pergalę. O lems žvalgyba, valdymas ir priešo paralyžiavimo gebėjimai. Taigi, modernus karas - pirmiausia yra informacinis karas, o letaliniai ginklai naudojami tik antroje dalyje... Kas turės aukštesnes technologijas priešo nervų paralyžiavimo srityje, tas ir bus potencialus karo laimėtojas.

 

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (43)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SALVĖS: patrankų salvėmis visoje Jungtinėje Karalystėje šeštadienį pagerbtas miręs karalienės Elžbietos II vyras princas Philipas.
  • MUITAI: Europos Sąjunga (ES) siekia sumažinti įtampą ginče dėl muitų tarp JAV ir Europos ir pasiūlė šešiems mėnesiams stabdyti visų abipusių muitų taikymą.
  • VAKARĖLIS: šeštadienio naktį Vilniuje policijai pranešta apie vykstantį triukšmingą vakarėlį. Jame linksminosi daugybė studentų.
  • GALIMA PATIEMS: nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad kiekvienas žmogus, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, gali prisidėti prie viruso plitimo sustabdymo užpildydamas anketą, kurią galima rasti pagal šią nuorodą atvejis.nvsc.lt. - kuo greičiau žmogus pateiks epidemiologinę informaciją, tuo greičiau bus izoliuoti su užsikrėtusiuoju bendravę ir kitiems riziką užsikrėsti galintys kelti žmonės.
  • VIRŠ BALTIJOS: Europos jūrų saugumo agentūra Lietuvoje pradeda nuotolinio pilotavimo orlaivių, stebinčių laivų taršą, misiją, kuri padės sustiprinti Baltijos jūros aplinkos apsaugos kontrolę ir taršos prevenciją.
  • ATRADIMAS: Egipto archeologai teigia atkasę didžiausią iki šiol Egipte atrastą 3000 metų senovės miestą, gyvavusį valdant faraonui Amenhotepui III, sakė egiptologas Sahi Hawassas.

  • IDĖJA: Lietuvos kultūros politikos institutas pritaria idėjai pastatyti paminklą Justinui Marcinkevičiui ir siūlo, kad geriausia vieta statybai būtų Odminių skveras Vilniuje.

  • PAVOJINGA: Karibų jūros rytinėje dalyje esančioje Sent Vinsento saloje paskelbtas nurodymas evakuotis kai kuriems gyventojams, nes greitu metu gali išsiveržti Sufriero ugnikalnis, kuris stūkso už 20 km nuo salos sostinės Kingstauno.
  • AUKŠTAI: penktadienį į Tarptautinę kosmoso stotį iš Kazachstane esančio Baikonūro kosmodromo išskris trys astronautai - nešančioji raketa „Sojuz 2.1a“ turėtų pakilti 7 val. 42 min. Grinvičo (9 val. 42 min. Lietuvos) laiku.
  • KELIUOSE: Anykščių ir Ignalinos rajonuose valstybinės reikšmės keliai vietomis slidūs dėl ant kelių dangų susiformavusio plikledžio, slidžius kelių ruožus barsto AB „Kelių priežiūra“, o likusioje šalies dalyje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, vietomis drėgnos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar sutinkate, kad Lietuvoje turėtų nedelsiant atsirasti imuniteto pasai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už ką balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Ruoškitės: valdžia perka informaciją apie COVID-19. Gąsdinimų bus daug
4. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
5. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
6. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
7. Olava STRIKULIENĖ: Konservatoriai rezga pokyčius rinkimuose
8. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
9. Teisininkas Dominykas Vanhara: trys pandemijos valdymo klaidos
10. Olava STRIKULIENĖ: Mes buvome teisūs, o „delfiukai“ ir „15minučiai“ vėl apsikvailino!
11. Manifestas prieš politinį korektiškumą
12. Dvejopi standartai jau įgriso
13. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
14. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
15. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
16. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
17. Gintaras FURMANAVIČIUS: nuo komunistų „Tiesos" iki sorososų „Melagienos"
18. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
19. „Tokius reikėtų šaudyti“ Kaip skambų posakį atskirti nuo grasinimo?
20. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. Tapinas VS Pukelis (1)
24. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
25. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-3 +6 C

+5 +9 C

 

+2 +9 C

+11 +17 C

+4 +15 C

 

+5 +7 C

0-5 m/s

0-6 m/s

 

0-6 m/s

       

Nuorodos