Žmonės tikrinosi dėl viruso perniek?nuotraukos (7)

2020 gegužės mėn. 04 d. 19:08:21 Perskaitė 3408

Savaitgalį Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) iniciatyva dešimt didžiųjų savivaldybių gyventojų buvo kviečiami išsitirti dėl koronavirusinės infekcijos. Išsitirti galėjo beveik 9 tūkst. gyventojų, nejaučiančių infekcijos požymių, neturėjo rizikingų kontaktų. Ministro Aurelijaus Verygos teigimu, tyrimo tikslas buvo gauti „momentinę nuotrauką“ apie didžiausiuose leistinuose sambūriuose susitinkančių gyventojų sveikatą. Tai ar nuotrauka išėjo ryški?

 

Pirmadienį, apibendrindamas pirmojo visuotinio gyventojų tyrimo rezultatus, ministras pripažino, kad pirmąjį bandymą galima laikyti nepavykusiu, nes kai kurios savivaldybės savo iniciatyva pakeitė numatytą tvarką. Vis dėlto daugelis mokslininkų įsitikinę, kad tai, kokioje plotmėje tyrimus atliko savivaldybės, rezultato nelemia. Pats tyrimo metodas esą pasirinktas neteisingas.

Kvietimai išsitirti dėl koronavirusinės infekcijos buvo dalijami Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Utenos, Panevėžio, Šiaulių, Marijampolės, Tauragės, Telšių, Alytaus savivaldybėse. Ministerija buvo paskyrusi savivaldybėms kvietimų kvotą, bet numačiusi visiems vienodą tvarką.

„Tyrimų tikslas buvo toks, kad norėjome pasižiūrėti atsitiktine tvarka į tam tikras traukos vietas atkeliaujančius gyventojus, kurie atvykę turėjo gauti kodą ir vykti tirtis į mobilų punktą ar pas mobilią komandą. Taip pat vienas iš tikslų buvo dalį kodų išdalinti darbuotojams ir vaistininkams. Deja, bet kai kur šių nurodymų nebuvo laikomasi“, - pirmadienį apgailestavo A.Veryga. Pasak jo, daugiausia saviveiklos ėmėsi Vilniaus, Marijampolės ir Telšių savivaldybės.

Pats blogiausias ir problematiškiausias sprendimas, anot ministro, buvo Vilniaus savivaldybėje, kuri susikūrė savo tvarką, nusprendė vadovautis savais kriterijais, naudoti savo sistemą tiek registracijai, tiek tyrimams. Vilniečiai tyrimui buvo kviečiami registruotis internetu.

Atremdamas kritiką Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis aiškino, kad kodų dalinimas virtualiai pasirinktas todėl, kad dalinimas masinėse vietose būtų sudaręs papildomus traukos centrus ir kiltų grėsmė žmonių sveikatai.

Kad visuomenei rūpi, ar ji neserga koronavirusu, rodo Marijampolės pavyzdys. Savivaldybės meras Povilas Isoda dar ketvirtadienio vakarą savivaldybės paskyroje feisbuke paskelbė, kad kodai tyrimui bus dalijami penktadienį nuo 8 val. savivaldybės palapinėje prie turgaus, miesto centre. Į kvietimą tą patį vakarą buvo atsiliepta ir perspėta, kad pasirinkta vieta nėra didžiausia sambūrių vieta mieste. Vis dėlto informacija, matyt, paplito labai greitai, nes kitos dienos rytą meras informavo, kad visi 200 kvietimų buvo išdalinti per dvi valandas.

Pirmadienį paskelbta, kad dalis atsakymų iš paimtų daugiau kaip 3 tūkst. tyrimų jau pateikta. Visi - neigiami. Anot ministro A.Verygos, ateityje taip pat planuojama organizuoti tokius tikrinimus visiems, turintiems vienokių ar kitokių abejonių, nors nejaučiantiems jokių ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomų.

Komentuoja medicinos mokslų daktaras Prof. Saulius Čaplinskas:


Vertinant teigiamą šio tyrimo pusę, galima pasidžiaugti, kad žmonės, kurie jautė nerimą, jį galėjo išblaškyti. Tai yra gerai. Bet iš karto buvo aišku, kad tokiu tyrimu mes negalime tikėtis surasti daug užsikrėtusių asmenų.

Pirmiausia, polimerazės grandininės reakcijos tyrimu virusą galima nustatyti tik tiems žmonėms, kurie tuo momentu turi pakankamą jo kiekį. Jis aptinkamas nosiaryklėje, iš kur imamas tepinėlis. Nekalbant apie tai, kad turi būti teisingai paimtas tepinėlis, teisingai atliktas pats tyrimas, kur taip pat galimos klaidos, net geriausiais atvejais 30 proc. atsakymų būna klaidingų. Tokio metodo jautrumas yra tik 66 proc. pirmą susirgimo savaitę, nuo užsikrėtimo praėjus daugiau nei dviem savaitėms, jautrumas krenta iki 45 procentų. O jei tokiu metodu tirsime žmones, kurie buvo užsikrėtę daugiau nei prieš tris savaites, didelė tikimybė, kad išvis nenustatysime, ar jie buvo susidūrę su infekcija.

Štai dėl ko tokiems platiems populiaciniams tyrimams tinka tik serologiniai tyrimo metodai. Jais nustatoma, ar yra susikūrę antikūnų pas tiriamąjį, ar ne. Antikūnai aptinkami praėjus savaitei nuo užsikrėtimo apie 40 proc. pacientų, o praėjus dviem savaitėms jau turi būti aptinkami pas visus 100 proc.

Netiesa, kad pas mus nėra šių testų. Iš piršto greitieji antikūnų testai yra seniai nupirkti. Kodėl, kas ir kokiais tikslais klaidina ministrą bei stabdo šio tyrimo atlikimą, man yra nesuprantama. Jeigu kam kyla abejonių dėl testų patikimumo, jautrumo ir specifiškumo, galima labai greitai išsiaiškinti. Tam yra nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, kitos laboratorijos. Reikia tik pavesti tą padaryti, ir bus padaryta labai greitai.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net