respublika.lt

„Žalieji koridoriai“ – greitesnė vėžio diagnostika ir gydymas

2022 gegužės 23 10:43:00
Respublika.lt info

„Žalieji koridoriai“ Santaros klinikų pacientams skiriami, kad būtų greičiau sulaukta pagalbos dėl onkologinės ligos diagnozės patvirtinimo ir gydymo: siekiama pagreitinti paciento, kuriam įtariama onkologinė liga, registraciją, tyrimus ir gydymą per trumpiausią laiką.

×
nuotr. 1 nuotr.
Poliklinika. Eltos nuotr.

 

Pasak Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Urologijos centro Urologijos skyriaus vedėjo dr. Alberto Čekausko, „žaliųjų koridorių“ sistema orientuojama į pacientus, kuriems yra nustatyta piktybinė liga arba yra rimtas tokios ligos įtarimas: kitose įstaigose, teikiančiose antrinio lygio sveikatos priežiūros paslaugas, įtarus piktybinę ligą, „žaliaisiais koridoriais“ numatomas aiškus kelias, kaip pacientui patekti į tretinio lygio paslaugas teikiančią įstaigą, kad gydymas prasidėtų kuo skubiau.

„Tai yra ypač svarbu sėklidės vėžio atveju – nustačius darinį sėklidėje laikas yra itin svarbus, gydymas susideda iš kelių etapų: pacientams pasiūloma vaisingumo išsaugojimo galimybė (spermos prezervacija), skiriamas tinkamas chirurginis ir sisteminis gydymas, kuris gali būti reikalingas gydant labiau pažengusį vėžį, taip pat taikant aukštų dozių chemoterapinį gydymą“, – Santaros klinikų pranešime cituojamas dr. A. Čekauskas.

Kalbėdami apie kitos lokalizacijos vėžį – šlapimo pūslės, prostatos, inkstų – laiką taip pat turime įvertinti kaip svarbų faktorių. „Inkstų vėžys neretai nustatomas atsitiktinai, atliekant pilvo organų kompiuterinę tomografiją ar echoskopiją. Įtarus inksto darinį, pacientą reikia skubiai nukreipti konsultacijai specialistų, galinčių diagnozuoti onkologinę ligą ir skirti tinkamą gydymą. Tam ir reikalingi „žalieji koridoriai“, – sako dr. A. Čekauskas. – Tikslų laiko tarpą įvardinti būtų sunku, tačiau diagnozavus sėklidės ar pažengusį inkstų vėžį, agresyvesnį šlapimo pūslės, didelės rizikos prostatos vėžį būtina pradėti gydyti kuo skubiau“.

„Žaliųjų koridorių“ naudą – greitesnę diagnostiką ir gydymą – mini ir Santaros klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro vadovas prof. Edvardas Danila. „Plaučiai ypatingi tuo, kad jie neturi skausmo receptorių. Daliai pacientų vėžys ima vystytis plaučiuose, pradeda augti ir plisti be klinikinių požymių. Kai pajutęs simptomus žmogus kreipiasi į gydytojus, dažniausiai liga jau būna pažengusi. Todėl ypač svarbu neuždelsti ir atlikti visus reikalingus diagnostikos ir papildomo ištyrimo veiksmus keik įmanoma greičiau“, – sako jis.

Norint tiksliai žinoti, kiek vėžys pažengęs, būtina ne tik konstatuoti patį faktą – patvirtinti, kad žmogus serga plaučių vėžiu, bet ir ištirti, kiek jis išplitęs.

„Tam reikia atlikti tyrimų – krūtinės ląstos kompiuterinę tomografiją, bronchoskopiją, pozitronų emisijos tomografiją su kompiuterine tomografija, dažnai reikia atlikti ir vaizdinį galvos smegenų ištyrimą (kompiuterinę tomografiją ar magnetinį rezonansą). Nuo šių tyrimų atsakymų priklauso gydymas – ar metastazių randama ar ne, kiek jų yra. Jaučiantiems simptomus liga nebus ankstyvos stadijos, tyrimus atlikti taip pat užima laiko, todėl „žalieji koridoriai“ reikalingi skubesnei diagnozei ir gydymui“, – sako prof. E. Danila.

Laikraščių prenumerata internetu

  • RINKA: Būsto nuosavybės, kainų ir nuomos palyginamasis tyrimas parodė, kad Lietuva patenka į Europos šalių, kurių gyventojai valdo daugiausiai gyvenamojo nekilnojamojo turto, tačiau pagal būsto vertę ir nuomos kainas esame Europos vidutiniokai.
  • REIDAS: Policijos pareigūnai, užtikrindami eismo saugumą, birželio 24–27 dienomis vykdys transporto priemonių, įskaitant dviračių, elektrinių paspirtukų, vairuotojų blaivumo, apsvaigimo nuo narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų patikrinimus.
  • PAŽEIDĖJAI: Per tris mėnesius sostinėje priverstinai nuvežtos 755 ne pagal kelių eismo taisykles paliktos transporto priemonės – 480 iš neįgaliesiems skirtų vietų.
  • SPAUDA: Lietuvos paštui pranešus apie planus nuo kitų metų maždaug du-tris kartus didinti leidinių prenumeratos pristatymo kainas miestuose, susisiekimo ministras sako, jog kainas didinti reikia, tačiau kartu ketinama keisti žiniasklaidos rėmimo modelį.
  • MAISTAS: Seimas nutarė nesvarstyti siūlymo taikyti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio tarifą visiems maisto produktams.
  • AKCIZAI: Deklaruotos visų akcizinių prekių akcizų įplaukos per penkis šių metų mėnesius, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, padidėjo 4,3% – iki 640 mln. eurų, pranešė Valstybinė mokesčių inspekcija.
  • TVARKA: Ilgąjį Joninių savaitgalį dirbs gausesnės policijos pajėgos – jos užtikrins viešąją tvarką masiniuose renginiuose, organizuos reidus neblaiviems ir viršijantiems greitį vairuotojams išaiškinti.
  • POSĖDŽIAI: Pirmadienį, birželio 27 d., šaukiami nenumatyti Seimo plenariniai posėdžiai - juos sušaukti nutarė Seimo valdyba.
  • RIBOJIMAI: Europos Komisija patikslins išaiškinimą, kaip įgyvendinti ribojimus, susijusius su Europos Sąjungos sankcionuotų prekių gabenimu tranzitu tarp pagrindinės Rusijos dalies ir Kaliningrado srities, pranešė prezidentas Gitanas Nausėda.
  • PRAMONĖ: Seimo narys Kęstutis Masiulis siūlo krašto apsaugos ministrui Arvydui Anušauskui skatinti ukrainiečių gynybos pramonės perkėlimą į Lietuvą.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar skiepytumėtės nuo beždžionių raupų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, ar pavyks Seime priimti Civilinės sąjungos (Partnerystės) įstatymą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+15 +24 C

+18 +27 C

 

+18 +25 C

+28 +32 C

+31 +35 C

 

+27 +29 C

0-4 m/s

0-4 m/s

 

0-4 m/s