Vilniuje vieno donoro dėka galimybė pasveikti atsirado trims recipientamsnuotraukos

2021 gegužės 31 13:21:00 Perskaitė 98

VUL Santaros klinikose sekmadienį buvo užregistruotas vyresnio amžiaus potencialus donoras – artimiesiems davus sutikimą dėl artimojo organų donorystės, medikai nustatė, kad transplantacijai tinkamos yra kepenys, inkstai ir kaulinis audinys.

 

Kaip praneša Nacionalinis transplantacijos biuras (NTB) prie Sveikatos apsaugos ministerijos, recipientų sąraše surasti pagal įvairius medicininius rodiklius tinkamiausi transplantacijos laukiantys ligoniai. Medikų brigados paruošiamieji darbai užtruko per visą naktį. Transplantacijos procesas prasidėjo nuo recipiento iškvietimo į ligoninę, atlikus visus reikiamus tyrimus, toliau buvo koordinuojami transplantacijų brigadų veiksmai, jų pasirengimas operacijai. Siekiant, kad donoriniai organai būtų kuo skubiau transplantuoti, medikų brigada iš sekmadienio į pirmadienį, 4 val. 30 min. ryte, pradėjo organų ir audinių eksplantaciją. Tokiu būdu, kaip pažymima Nacionalinis transplantacijos biuro pranešime, vieno donoro dėka nauja gyvenimo kokybė padovanota net trims sunkiai sergantiems recipientams.

Vienas iš dažniausiai pasitaikančių mitų, supančių organų donorystę, yra donoro amžius. Donorais gali tapti įvairaus amžiaus žmonės. Svarbiausia – ne amžius, o sveikatos būklė, pabrėžia NTB specialistai. Ar žmogaus organai yra tinkami transplantuoti, gydytojai sprendžia tik po jo mirties. Vyriausias donoras Lietuvoje buvo 82 metų, transplantacijai tiko jo inkstai ir ragenos. Europoje donoro kepenys, širdis, inkstai yra paimami ir iš 95 metų donorų.

Donorystė yra verta didžiausios pagarbos, nes būtent ji suteikia galimybę kitiems žmonėms galimybę gyventi kokybišką gyvenimą, susigrąžinti sveikatą, įgyvendinti planus bei išpildyti svajones.

Nacionalinis transplantacijos biuras primena, kad šiuo metu Lietuvoje daugiau nei 400 žmonių gyvena viltimi sulaukti širdies, inksto, kepenų, ragenų, plaučių ir kt. organų kompleksų persodinimo. Šiandien yra užregistruota 40 potencialių donorų, iš jų efektyviais donorais, iš kurių transplantacijai paimamas bent vienas organas ar audinys, tapo 20. Potencialūs donorai – tai žmonės, kurių gyvybė užgeso ištikus smegenų mirčiai, kitais atvejais – nustojus plakti širdžiai. Ne visi potencialūs donorai tampa efektyviais donorais. Tai priklauso nuo donoro sveikatos, persirgtų ligų ir organų būklės. Transplantacijos atliekamos tik esant geros būklės organams. Žinoma, ypač svarbus yra artimųjų sutikimas dėl velionio organų donorystės.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net