respublika.lt

Vaistus greit pirksime kilogramais

(0)
Publikuota: 2018 vasario 24 08:46:22, Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Šiuo metu šalyje yra per 2000 vietų, kur žmonės gali įsigyti vaistų - pagal vaistų prieinamumą pirmaujame Europos Sąjungoje. Stasio Žumbio asociatyvi nuotr.

Pagal vaistų prieinamumą gyventojams Lietuva pirmauja ES - šalyje yra per 2000 vietų, kuriose gyventojams vaistus parduoda farmacijos specialistai. Jei Seimas pritars, kad berecepčius vaistus galima parduoti ir degalinėse bei parduotuvėse, jų padaugės 5 kartus. Baiminamasi, kad vaistų pardavimas be galimybės gauti specialisto konsultaciją gali sukelti ne naudą, o daugiau žalos.

 

Kaip „Vakaro žinioms“ teigė Lietuvos farmacijos sąjungos prezidentas prof. Eduardas Tarasevičius, Sveikatos apsaugos ministerija deklaruoja, kad sumažės vaistų kainos, tačiau tai yra netiesa. Degalinėse dabar leidžiama parduoti maisto papildus, maisto produktus, ir jų kainos yra didesnės nei vaistinėse ar parduotuvėse. Šį mitą patvirtina ir ta aplinkybė, kad vaistinių tinklai Lietuvoje turi savo vaistų sandėlius ir vaistinių tinklą. Juk būtų nelogiška, jei savo vaistinėse jie pardavinėtų vaistus brangiau, nei kitose prekybos vietose.

Kitas argumentas, kurį ministerija mini - bus pagerintas vaistų prieinamumas. Kiek jį dar reikia pagerinti, jeigu ES jau dabar užimame pirmą vietą pagal vaistų prieinamumą?

„Įdomu tai, kad pažymoje, kurią Sveikatos apsaugos ministerija teikė Vyriausybei, nurodoma, kad degalinėse, parduotuvėse pradėjus pardavinėti naują prekių rūšį, padidės apyvarta, pelnas ir pan. Man kyla klausimas - nuo kada ir kodėl Sveikatos apsaugos ministerija pradėjo rūpintis degalinių bei parduotuvių apyvarta ir pelnu? Jai turėtų rūpėti vaistinių reikalai. O faktas tas, kad nežinia kas bus su mažomis vaistinėmis, šiuo metu veikiančiomis miesteliuose. Greičiausiai joms teks užsidaryti, o tai kai kur - vieninteliai taškai, kuriuose dirba su sveikatinimu susiję žmonės, galintys pakonsultuoti“.

Dėl nesaikingo berecepčių vaistų vartojimo išsivysto ir pripratimas, dažni apsinuodijimo atvejai. Pardavėjai juk negalės konsultuoti pirkėjų apie vaistų sudėtį, jų poveikį, tad žmogus, nusipirkęs du skirtingų prekinių pavadinimų vaistus su ta pačia veikliąja medžiaga, rizikuoja perdozuoti ar apsinuodyti. Tokios savigydos rezultatai gali būti nepataisomi, nes, pavyzdžiui, ilgalaikio paracetamolio vartojimo šalutiniai reiškiniai nepasireiškia tuojau pat, bet po ilgesnio laiko kepenys „išeina iš rikiuotės“.

„Apmaudžiausia tai, kad visi šie dalykai paaiškės vėliau ir nebebus aišku, kas dėl to turi prisiimti atsakomybę. Ministras, jo darbuotojai - tie, kurie rengė šias įstatymo pataisas - jau, matyt, ministerijoje nebedirbs. Nukentės žmonės, o atsakingų nebus. Todėl mums ir kyla klausimas - kodėl Lietuvoje taip daroma? Kieno užsakymas vykdomas „stumiant“ šį projektą, kurį jau kelerius metus mėgino įgyvendinti liberalios krypties politikai? Šiuo metu valdančiosios daugumos politikai nutarė įgyvendinti buvusiųjų opozicijoje Seimo narių idėją ir buldozerio principu mėgina „prastumti“ į praktiką, tačiau nepateikia priežasčių, kodėl tai būtina padaryti“.

Nei Latvijoje, nei Estijoje šio dalyko nėra, Lenkijoje, kur tai leidžiama, dabar svarstomas klausimas, kaip tai sustabdyti. Iškalbingi yra JAV faktai - kasmet 1,5 mln. žmonių paguldoma į ligoninę diagnozavus vaistaligę, maždaug 600 iš jų gyvybės išgelbėti nepavyksta. Lietuvoje šios diagnozės dar nėra, tačiau ji, priėmus siūlomas Farmacijos įstatymo pataisas, gali greitai atsirasti.

E.Tarasevičius planuojamas permainas vadina „totaliniu tautos chemizavimu“. Mat Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba paskaičiavo, kad leidus prekiauti vaistais ne tik vaistinėse, atsiras 8-10 tūkst. naujų prekybos vietų. Kitaip sakant, jų bus beveik 5 kartus daugiau nei šiuo metu yra vietų, kur vaistais prekiauja ir žmones konsultuoja farmacijos specialistai.

Kiekvienas vaistas yra cheminė medžiaga. Nėra nė vieno vaisto, kuris neturėtų šalutinio poveikio. Net paprasčiausias aspirinas turi 19 kontraindikacijų, kada jo negalima vartoti. Panašiai ir su bet kurių kitų vaistų tarpusavio sąveika - tik vaistininkai, gali įspėti, kurių medikamentų kartu vartoti negalima.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s