respublika.lt

Užkirs kelią sveikatos pasus pildančių gydymo įstaigų savavaliavimui

(0)
Publikuota: 2014 liepos 09 16:39:07, Respublika.lt, Eltos inf.
×

Lietuvoje jau keleri metai visi dirbantys žmonės privalo profilaktiškai tikrintis sveikatą ir turėti sveikatos pasą. Nors yra nustatyti paslaugos įkainiai, skirtingos medicinos įstaigos ar gydytojai gali taikyti skirtingus įkainius. Šiai tvarkai, kuri nesikeitė nuo dešimtojo dešimtmečio, ir gydymo įstaigų savavaliavimui numatoma užkirsti kelią.

Dirbančiųjų profilaktinės sveikatos patikros yra mokamos, jas apmoka darbdavys. Apmokėjimo tvarka taip pat nustatyta sveikatos apsaugos ministro įsakymu, tačiau pasitaiko, jog tos pačios įmonės darbuotojai už sveikatos patikrinimą moka nuo 8 iki 40 litų arba visai nemoka.

"Mes įkainių nei kontroliuojame, nei juos nustatinėjame, taip, kad šis klausimas turėtų būti pateiktas Sveikatos apsaugos ministerijai. O įkainiai yra patvirtinti sveikatos ministro įsakymu. Mes visuomet rekomenduojame asmenims, kurie eina tikrintis sveikatą, pasidomėti šituo įsakymu ir daugmaž žinoti, kokios kainos. Galbūt skirtingas kainas nustato pirminio ir antrinio lygio gydytojai, kažkokios išlygos yra, gal dėl to ir skiriasi, galbūt privatininkai kainas sumažina. Bet šiaip sveikatos apsaugos ministro įkainiai yra nustatyti", - sakė Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) Nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų skyriaus vyriausioji darbo inspektorė Rita Zubkevičiūtė.

Kainos, atsižvelgiant į skirtingų rūšių profilaktinius sveikatos tikrinimus, svyruoja nuo 6,72 lito iki 268,80 lito įsidarbinant ir nuo 8,40 lito iki 351,12 lito - dirbant. Brangiausiai už sveikatos patikrinimą teks sumokėti civilinės aviacijos, laivyno, geležinkelio darbuotojams, vairuotojams profesionalams. Už profilaktines sveikatos patikras moka pats darbuotojas, darbdavys ar kiti fiziniai ar juridiniai asmenys. Dirbančiųjų profesinės rizikos sąlygomis patikros kaina - 36,96 lito.

Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis sutiko, kad nenormalu, jog už tą pačią paslaugą, šiuo atveju profilaktinį sveikatos patikrinimą, gydymo įstaigos ima skirtingus mokesčius.

"Žinoma, kad nenormalu. Deja, yra tokia teisinė bazė, kad gydymo įstaigos turi laisvę nustatyti tam tikrus paslaugų apmokėjimų svyravimus. Tai labai prasta praktika ir su tuo iš tikrųjų sutikti negalima. Bet, norint tą pakeisti, reikia pakeisti begalę teisės aktų", - Eltai sakė V. P. Andriukaitis.

Ministras teigė esąs įpareigojęs paruošti naują mokamų paslaugų aprašą, kuris baigiamas derinti, nes šiuo metu gydymo įstaigos remiasi įsakymais, kurie nekeisti nuo 1990-ųjų.

"Dabar baigiamas ruošti įsakymo projektas dėl mokamų paslaugų, nauja reglamentacija, tai tarp jų nagrinėsime ir šitas problemas", - žadėjo ministras, šį postą iškeisiantis į eurokomisaro.

Valstybinė ligonių kasa (VLK) naujienų agentūrai ELTA atsiųstame komentare dėl skirtingų įkainių nurodė, kad jau ne kartą buvo atkeipusi dėmesį, jog pacientams, kurie yra drausti privalomuoju sveikatos draudimu ir turi šeimos gydytojo siuntimą pas kitus gydytojus specialistus tyrimams ar konsultacijoms, kurių šeimos gydytojas negali atlikti pats, jiems už nieką mokėti nereikia, kad ir kokio sudėtingumo yra šios paslaugos.

"Tokia yra šiandien galiojanti tvarka, kurios privalu laikytis. Tai galioja ir viešosiose gydymo įstaigose, ir privačiose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis (TLK), pagal kurias joms apmokama už gyventojams suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas. Taip pat svarbu atminti, kad tokios sąlygos galioja visoms gydymo paslaugoms, nėra taikoma jokių išimčių", - rašoma VLK komentare.

Lietuvoje kiekvienas naujai besidarbinantis žmogus turi pasitikrinti sveikatą, t.y. darbdaviui pateikti sveikatos pasą. Dažnam tai atrodo tik formalumas, "ėdantis" laiką, tačiau, pasak specialistų, jei sveikata bus tikrinama pagal teisės aktuose numatytus reikalavimus, šis dokumentas bus realus sveikatos atspindys.

Sveikatos pasas, arba asmens medicininė kortelė, yra pagrindinis dokumentas, kuris parodo, kaip darbdaviai ir darbuotojai laikosi teisės aktuose numatytos privalomųjų sveikatos patikrų tvarkos.

Darbuotojų privalomųjų sveikatos patikrų tvarką nustato Darbo kodekso, Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo, sveikatos apsaugos ministro įsakymų, Vyriausybės nutarimo, Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymo bei kitų darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančių teisės aktų nuostatos.

Jei norima įsidarbinti ar toliau dirbti darbo aplinkoje, kur galima patirti traumą ar kitaip pakenkti sveikatai, privaloma turėti darbdavio išduotą ir jo užpildytą privalomosios sveikatos patikros medicininę pažymą arba asmens medicininę knygelę (sveikatos pasą) ir tikrintis sveikatą prieš įsidarbinant, o dirbant - periodiškai, nesvarbu, kokios srities darbuotojas asmuo yra.

Privalomosios sveikatos patikros tikslas - įvertinti, ar įsidarbinantys ir dirbantys asmenys gali dirbti pasirinktą darbą konkrečiomis darbo sąlygomis. Kiekvienam darbui pagal jo sąlygas taikomi skirtingi sveikatos reikalavimai.

Teisės aktuose nurodyta, kad darbuotoją tikrintis sveikatą siunčia darbdavys ar jo įgaliotasis asmuo, medicininėje kortelėje privalantis nurodyti pavojingus darbus ir rizikos veiksnius.

Maisto pramonės, viešojo maitinimo ir prekybos įmonių, vandentiekio įrenginių, gydymo bei profilaktikos ir vaikų įstaigų darbuotojų sveikata tikrinama siekiant apsaugoti ne tik pačių darbuotojų, bet ir gyventojų sveikatą.

Ar nesergama užkrečiamosiomis ligomis, tikrinama prieš įsidarbinant ir vėliau kasmet, o jei dirbama aplinkoje, kur galima profesinė rizika, sveikatą privaloma tikrintis kas dvejus metus. Tikrinant sveikatą, atliekama elektrokardiograma, bendras kraujo tyrimas, plaučių rentgenograma, regėjimo aštrumo, akipločio, klausos tyrimai, matuojamas kraujospūdis, akispūdis, konsultuoja šeimos gydytojas.

Sveikatos patikros trukmė priklauso tiek nuo profesinės rizikos veiksnių, jų kiekio, tiek ir nuo jūsų sveikatos būklės, patikra gali užtrukti nuo 1-2 val. iki kelių dienų.

Privalomų sveikatos patikrų tvarkos pažeidimas užtraukia baudą darbdaviams ar jų įgaliotiesiems asmenims nuo 500 iki 5 tūkst. litų, o darbuotojams - nuo 20 iki 100 litų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s