Šypsenos ir juokas vaikams padeda sveiktinuotraukos

2017 rugsėjo 09 14:47:14

Jau lyg ir tradicinis Gydytojų klounų apsilankymas Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filiale Vaikų ligoninėje šią savaitę buvo netradicinis, mat „RAUDONOS NOSYS Gydytojai klounai“ rugsėjį švenčia 7-erių metų gimtadienį. Klounų gimtadienis išskirtinis tuo, kad dovanas šia proga ruošė klounai - jie ne tik lankė vaikus palatose, bet ir paruošė jiems nuotaikingą programą.

 

Vietoj balto chalato - spalvingi drabužiai, vietoj stetoskopo - muzikos instrumentai ir žaislai, po ligoninės palatas keliaujama ne vardinant vaikams nesuvokiamus medicininius terminus, o su dainomis, šokiais bei pokštais. Aprangos ansamblį, savaime suprantama, užbaigia raudona klouno nosis. Taip pasipuošę sergančius vaikus įvairiose šalies gydymo ir reabilitacijos įstaigose lanko Gydytojai klounai.

Per septynerius metus Gydytojai klounai jau aplankė daugiau nei 70 tūkst. vaikų visoje Lietuvoje. Sergantiems vaikams ligoninėse nėra lengva, dažnas jų palydovas - skausmas ir liūdesys. Liga neretai atima iš vaiko ne tik jėgas, bet ir „ugnelę“, net norą žaisti. Gydytojai klounai stengiasi vėl įžiebti vaiko žaismingumą, šypseną jo veide ir taip padėti sveikti. Klounų apsilankymai praskaidrina ligoninės kasdienybę, mažina stresą ir baimę, padeda atsipalaiduoti, lavina vaizduotę.

„Gera stebėti kaip auga mūsų organizacija. Lankomės didžiausiose Lietuvos vaikų ligoninėse, taip pat kasmet vykstame į mažesnius miestus, - sako „RAUDONOS NOSYS Gydytojai klounai“ vadovė Viltautė Žemelytė. - Skleidžiame džiaugsmo misiją ne tik ligoninėse - įgyvendiname programas skirtas vaikų sanatorijoms, vaikams turintiems proto ar kompleksinę negalią, vaikams po psichologinių traumų. Jau trejus metus dirbame Ukrainos pabėgėlių centruose - susitinkame su šeimomis po kritinių išgyvenimų, padedame grąžinti geras emocijas ir bendruomeniškumą į jų kasdienybę. Per keletą metų įsitvirtinome tarptautinėje gydytojų klounų bendruomenėje - nuolat tobulėjame, dalinamės patirtimi - tai padeda suprasti, kad gydytojų klounų misija reikalinga visur“.

Pradėjo visą šią Gydytojų klounų veiklą dar 2010 m. Kultūros vadybos ir kultūros politikos magistrantūroje tuo metu studijavusios Viltautė Žemelytė ir Indrė Vileitė. Merginos susidomėjo Lietuvoje tuomet dar beveik nežinotu, tačiau užsienyje jau labai paplitusiu reiškiniu - socialine klounada. Studentes patraukė idėjos inovatyvumas, tad jos pasiryžo įgyvendinti projektą kaip akademinį darbą.

Pirmasis susitikimas Vaikų ligoninėje, kaip „Vakaro žinioms“ pasakojo I.Vileitė, buvo klouniškai juokingas: atėjo dvi jaunos mergaitės, degančios džiaugsmo misija, ir ligoninės vadovams bandė paaiškinti, kaip viskas bus, nors niekada gyvenime nebuvo to matę realybėje. Situaciją gelbėjo idėjos aiškumas - jei vaikas ligoninėje, vadinasi, jam kažkas negerai, o džiaugsmas ir pozityvumas yra natūralūs dalykai, kurių trūksta sėkmingam gydymui. Merginų nuostabai, ligoninės vadovybė jomis patikėjo ir leido veikti.

Projekto esmė buvo suburti grupę žmonių, apmokyti juos pagrindinių klounados principų ir mėnesį lankyti sergančius vaikus ligoninėje.

Esminis gydytojo klouno darbo principas - aukštos meninės kokybės profesionali klounada. Tad po 5 dienų profesionalių lektorių iš užsienio mokymų išaušo ta diena, kai reikėjo eiti į ligoninę - jaudulys ir baimė liejosi per kraštus. Tąkart vaikai padėjo klounams nesijaudinti, žaisti, bendrauti - čia ir slypėjo pirmojo susitikimo grožis. Po pirmo karto visi pajuto tokią prasmę, kad net nebuvo klausimo, ar reikia visa tai tęsti.

Kai oficialiai baigėsi projekto laikas, apsilankymus klounai tęsė savanoriškai beveik dvejus metus. Tas savanoriškas veiklos periodas buvo nelengvas, vyko nuolatinė aktorių kaita, tačiau reguliariai buvo kviečiami profesionalūs klounados lektoriai, kurie įkvėpdavo naujokus ir padėdavo tobulėti senbuviams.

„Visada tikėjome, kad profesionali klounada - mūsų raktas į sėkmę. Sėmėmės patirties iš geriausių. Tiek klounai ligoninėje, tiek tie, kurie dirba už kadro, labai aiškiai žinojo ir iki šiol žino, kodėl tai daro, - sako V.Žemelytė. - Socialinė klounada nėra tiesiog vaikų linksminimas. Ne bet kas gali užsidėti klouno nosį ir eiti į ligoninę, o juo labiau - pakeisti sergančio vaiko pasaulį“.

Gydytojai klounai yra profesionaliai parengti ir nuolat dalyvauja mokymuose Austrijoje, nes 2013 m. Lietuvos „RAUDONOS NOSYS Gydytojai klounai“ susitiko su „RED NOSES Clowndoctors Inernational“ atstovais ir buvo priimti į šią tarptautinę organizaciją.

Gydytojų klounų darbas tikrai nėra lengvas, ypač psichologiškai, ne visi tą psichologinį krūvį atlaiko. Ar žmogus sugebės dirbti, dažniausiai paaiškėja dar per mokymus. Klounai turi turėti įgimtą humoro jausmą, aktorinių gabumų, išmanyti magiją, akrobatiką, žongliravimą, šokį, muziką. Kadangi dirba su sergančiais vaikais, jiems būtinas specialus psichologinis pasirengimas, sociologijos, komunikacijos žinios.

Nuo 2015 m. lietuvių klounai aktyviai dalyvauja tarptautinėse misijose „Emergency smile“ Ukrainos pabėgėlių stovyklose.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net