respublika.lt

Seimas ėmėsi tirti pacientų skundus

(0)
Publikuota: 2020 gruodžio 29 08:00:00, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 1 nuotr.
Pacientai piktinasi, kad dėl pandemijos net skubios pagalbos sulaukia ne visi. Eltos nuotr.

Problemas, dėl kurių pacientai negauna reikalingų gydymo paslaugų, analizuojanti Seimo laikinoji darbo grupė susirinko į pirmąjį posėdį. Jame aptarta dešimtys jau gautų skundų iš gyventojų. Žmonės skundžiasi ne tik ilgomis eilėmis, bet ir neribotam laikui nukeliamomis planinėmis operacijomis. Pacientai piktinasi, kad ligoninėse priimami tik COVID-19 sergantys pacientai.

 


Seimo laikinosios darbo grupės „Dėl sveikatos paslaugų suteikimo ir prieinamumo COVID-19 epidemijos sąlygomis" pirmininkas Mindaugas Puidokas skaičiuoja, kad su skundais dėl neprieinamų gydymo paslaugų į laikinąją grupę jau kreipėsi dešimtys gyventojų. Jis sako, kad žmonės įvardija įvairias problemas, su kuriomis susiduria pacientai. Tai ir planinių operacijų atidėjimas neribotam laikui, nes uždaromi ligoninių skyriai, ir gerokai pailgėjęs laukimo pas gydytojus specialistus laikas, ir negalėjimas pratęsti invalidumo dėl gydytojų užimtumo, ir reikalavimai atlikti COVID-19 testus, patekus į ligoninių priėmimo skyrius. Nors tokio reikalavimo Vyriausybė nėra įvedusi - sąlygas nustato pačios ligoninės. Žmonės nerimauja ir dėl savo artimųjų, kai jų negali lankyti, o informacijos apie sveikatos būklę paskambinę negauna.

„Pavyzdžiui, parašė moteris, kurios inkste apžiūros metu rado 3 cm. dydžio akmenį. Ją kankino nuolatiniai skausmai, jai būtina operacija. Paskambinusi į ligoninę, išgirdo urologo pasakymą, kad negalima operuoti, kol nesibaigs karantinas. Moteris iki šiol kenčia skausmus ir nežino, ką daryti.

Kitas atvejis, kai kreipėsi žmogus su negalia, sergantis epilepsija, astma, plaučių, nervų ligomis. Paskutinis neįgalumo terminas jam baigėsi 2020 rugsėjo 19 d. Pratęsimui reikalingus tyrimų dokumentus šeimos gydytojai pateikė 2020 spalio 25 d., bet iki šiol negali prisiprašyti gydytojos, kad užpildytų dokumentus, kuriuos reikia pateikti Neįgalumo komisijai. Gydytoja teisinasi, kad neturi tam laiko. Tačiau dėl to visą šį laiką žmogus negali gauti neįgalumo išmokos ir neturi iš ko gyventi", - sako parlamentinės grupės pirmininkas M.Puidokas. Jis priduria, kad taip pat sulaukė daug skundų dėl ilgų eilių pas gydytojus specialistus: „Minimas ne mėnuo ar du, o ilgiau nei pusmetis. Žmonės turi rimtų sveikatos problemų ir nežino, kaip sulaukti eilės."

Nuotoliniu būdu susirinkusi laikinoji darbo grupė aptarė ryškėjančias problemas. Nutarta siųsti užklausas LR sveikatos apsaugos ministerijai, Valstybinei ligonių kasai, „Sodrai", pacientų organizacijoms, Lietuvos statistikos departamentui, kad būtų gauti visi reikiami duomenys ir būtų galima išanalizuoti situaciją. Aptarta galimybė plačiau panaudoti turimus LSMU ligoninės Kauno klinikų resursus gydant COVID-19 pacientus ir taip dalį jų nuimant nuo kitų gydymo įstaigų.

Rimta problema yra ir medicinos darbuotojų trūkumas. Dalis jų serga, yra saviizoliacijoje ir negali dirbti. Ligoninių priėmimo skyriuose yra padidėję darbo krūviai. Tai nutiko ne tik dėl COVID-19 pacientų, bet ir todėl, kad sergančių, su temperatūra, nepriima poliklinikos. Ypač nerimauja karščiuojančių vaikų tėvai, nes be tyrimų gydytojai nuotoliniu būdu negali nustatyti tikslios diagnozės. Tokie pacientai turi po kelias valandas laukti priėmimo skyriuose apžiūros, kol bus atlikti tyrimai ir paaiškės diagnozė bei reikalingas gydymas. Mažesnėse gydymo įstaigose atskirti nesergančius COVID-19 pacientus nuo sergančių - galimybių nėra.

Laikinosios darbo grupės narė gydytoja Jurgita Sejonienė informavo, kad situaciją dėl medicinos darbuotojų trūkumo galima taisyti, „jei slaugytojų padėjėjų darbui būtų galima pasitelkti jau įstaigose dirbančius ir darbo patirties turinčius kvalifikuotus darbuotojus - ergoterapeutus, kineziterapeutus."

Grupei priklausantis buvęs sveikatos apsaugos ministras prof. Aurelijus Veryga tikisi, kad šalį pasiekus vakcinai nuo COVID-19 bus išspręstas medikų trūkumo klausimas ir pacientų priėmimą bei gydymą bus galima išplėsti. Jis akcentavo ir išankstinės pacientų registracijos sistemos diegimo progreso parlamentinę kontrolę - įdiegus visose gydymo įstaigose šią sistemą patiems žmonėms būtų daug lengviau ir paprasčiau gauti informaciją apie galimybę registruotis pas reikiamus specialistus, sužinoti, kai atsilaisvina laikas ir pan.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s