Pusė Lietuvos gyventojų nesirūpina sveikatanuotraukos (154)

2022 liepos 03 09:40:18

Profilaktiškai tikrinasi ir seka savo sveikatos rodiklius mažiau nei pusė Lietuvos gyventojų, atskleidė reprezentatyvi šalies gyventojų apklausa. Anot specialistų, gyventojų nenoras tikrintis sveikatą trukdo laiku „pagauti" mirtį nešančias širdies ir kraujagyslių ligas.

 

 

44 proc. Lietuvos gyventojų aukštas kraujospūdis ar padidintas cholesterolis nustatomas profilaktinio sveikatos patikrinimo metu, 32 proc. - pasijutus blogai ir kreipusis į gydytojus bei atsitiktinai, likusiems 13 proc. - gydantis nuo kitos ligos. Tokie „Spinter tyrimai" atliktos apklausos rezultatai kelia nerimą gydytojams, nes rodo, kad širdies ir kraujagyslių ligų rizika nėra pakankamai kontroliuojama.

Tokie rezultatai vienareikšmiškai rodo, kad Lietuvos gyventojai nelinkę tikrintis sveikatos ir ja rūpintis, įsitikinusi gydytoja kardiologė Julija Jurgaitytė.

„Tikrinantis profilaktiškai pakitimai ar liga nustatoma anksčiau, jos gydymas būna efektyvesnis. Higienos instituto duomenimis, Lietuvoje arterinė hipertenzija diagnozuota apie 700 tūkst. žmonių, dislipidemijos paplitimas atsilieka tik truputį, o tikimybė išsivystyti širdies ir kraujagyslių ligoms (ŠKL), kurias paprastai ir prišaukia nekoreguojamas padidintas kraujospūdis ir cholesterolis, yra 4-5 kartus didesnė nei Europos šalių vidurkis. Todėl labai svarbu, kad šie rizikos veiksniai būtų laiku nustatomi ir kontroliuojami", - sako J.Jurgaitytė.

Profilaktinio sveikatos patikrinimo metu arterinė hipertenzija bei dislipidemija dažniausiai nustatomos 46-55 m. amžiaus apklausos dalyviams - daugiau nei 50 proc. apklaustųjų. Pasak gydytojos, būtent šie žmonės patenka į amžiaus rėžį, kuriam yra skirta Lietuvoje vykdoma ŠKL prevencijos programa, kurioje gali dalyvauti 40-54 metų amžiaus vyrai ir 50-64 metų moterys.

Jiems kartą per vienerius metus šeimos gydytojas nustato galimus ŠKL rizikos veiksnius, o esant didelei ŠKL tikimybei siunčia pacientą pas specialistus išsamesniems tyrimams.

Valstybinės ligonių kasos duomenimis, 2021 m. šioje programoje dalyvavo beveik 44 proc. visos tikslinės populiacijos, 2013 m. šis rodiklis siekė 28,4 proc. J.Jurgaitytės nuomone, nors vis daugiau žmonių įsitraukia į ŠKL prevencijos programą, to dar nepakanka.

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net