Psichologas: kolekcionavimas - labai naudingas užsiėmimasnuotraukos (1)

2018 rugsėjo mėn. 22 d. 14:54:05 Perskaitė 1321

Psichologas Robertas Petruškevičius sako, kad kolekcionavimas - viena iš veiklų, galinčių padėti pailsėti po monotoniško darbo, pamiršti stresą, nemalonius įvykius ir padėti kitose panašiose situacijose. O sendaiktininkai pastebi, kad kolekcionavimas išties įgauna naują kvėpavimą - vis daugiau žmonių įsitraukia į tai rinkdami kuo neįprastenes kolekcijas.

 

Neretai kolekcionavimas pristatomas ne tik kaip hobis, bet ir kaip būdas sukaupti tam tikrą materialinę vertę, ypač kaip kalbama apie senų, istorinių, vertingų daiktų kolekcionavimą. Tačiau psichologas R.Petruškevičius sako, kad tai padeda sukurti ir kitokią vertę, ne tik materialinę.

„Žmonės skirtingi ir tai kas veikia vienam, nebūtinai gali padėti kitam. Bet kolekcionavimas tikrai yra vienas iš būdų pailsėti nuo darbo ar nemalonių emocijų, duoti smegenims kitokios, smagesnės veiklos. Tai ypač gali tikti monotonišką, techninį darbą dirbantiesiems. Arba tiesiog tiems, kurie nelabai mėgsta savo pagrindinį užsiėmimą, bet nelabai gali jį pakeisti. Kolekcionavimas leidžia pasinerti į mėgiamą veiklą. Žmogus paprastai kolekcionuoja tai, kas jam įdomu, gražu. Tai suteikia progą nuolat gėrėtis savo eksponatais, planuoti, ieškoti naujų. Svarbu, kad tai yra tęstinis dalykas. Galima kelti sau tam tikrus tikslus ir juos pasiekti - tai prideda pasitikėjimo savimi“, - apie kolekcionavimo privalumus pasakojo R.Petruškevičius.

Anot jo, kolekcionavimas savotiškai ugdo fantaziją, puoselėja naratyvo žanrą. Nes kolekcionuojami daiktai paprastai turi tam tikrą istoriją, vertę ir sukuria tam tikrą aurą.

„Jei tai bent kelių dešimtmečių senumo daiktas, smagu suprasti, kad jis jau buvo tais laikais, kurių tu nelabai prisimeni, ar gal tavęs visai dar nebuvo. Gali įsivaizduoti, kiek visokių įdomių istorijų aplink jį galėjo suktis, kokie žmonės buvo aplink jį ir kokias emocijas jis jiems kėlė. Kokie istoriniai įvykiai tuomet buvo. Tai leidžia žmonėms jausti, kad jiems priklauso dalelė istorijos, o tai yra tam tikra vertybė. Gal ir banaliai skamba, bet tai žmonėms taip pat padeda pakelti savivertę, jaustis labiau reikšmingiems. Juk tokį daiktą galima ir draugams parodyti ir tas istorijas - būtas ar tik spėjamas - papasakoti“, - kalbėjo specialistas.

Kita vertus, jis perspėja, kad žmonėms, linkusiems į priklausomybes, kolekcionavimu užsiimti nepatartina. „Jei jaučiate, kad esate linkęs labai įsitraukti į vienokius ar kitokius dalykus, reikia ir į kolekcionavimą žiūrėti atsargiai. Aišku, yra atvejų, kai šitai padeda atsikratyti kur kas pavojingesnių priklausomybių.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net