Priklausomybės graužia tyliainuotraukos (2)

2019 rugpjūčio mėn. 17 d. 10:34:04 Perskaitė 1769

Paauglystėje visi nori viską išbandyti, tik ne visada tie bandymai baigiasi tuo pirmu ir vieninteliu kartu. Po vieno seka antras, trečias, kol nepajunti, kaip norisi daugiau. Priklausomybe visuomenė jau įprato nebelaikyti rūkymo, alkoholio vartojimo. Tą tiesiog vadiname liga. Tikrąja priklausomybe laikomi narkotikai. Taip dažniausiai galvoja visuomenė, tėvai. Bet nesvarsto, kodėl priklausomybės išsivysto.

 

Tyla ir pyktis dar labiau atskiria

Viena iš Reabilitacijos centro „Naujas gyvenimas“ įkūrėjų ir vadovų Olga Balčiūnienė teigia, kad dažniausiai visa tai prasideda nuo labai jauno amžiaus. Neretas 13-14 m. paauglys jau yra pabandęs žolytės.

„Jaunimas sako, kad nieko blogo, nepakenks, bet tai yra kelio į didžiulę problemą pradžia. Nuo „žolytės“ vėliau į psichiatrines ligonines žmonės patenka su didžiulėm problemom. Viskas kenkia ir negali žinoti, kada sekluma pereis į tamsų akivarą“, - sakė pagalbą į priklausomybes įklimpusiems teikiančio centro vadovė.

Pasak O.Balčiūnienės, dažnai jaunimas narkotikų pabando įkalbintas draugų, bijodamas likti „balta varna“ tarp kitų. Galvoja, kiemo draugai vyresni pabandė, kaip čia aš atsiliksiu.

„Labai svarbu yra tėvų dėmesys, kad tėvai kalbėtų, kad tai nebūtų tabu šeimose. Atvirkščiai, paaugliai turi būti informuoti, kokias pasekmes tie bandymai sukelia. Vaikams labai svarbu žinoti, kas gali nutikti, jie turi žinoti ir kitą pusę, kuri slepiasi už trumpo apsvaigimo.“

Pasak O.Balčiūnienės priemonių padėti, užbėgti bėdai už akių yra daug - reabilitacijos centrų nariai važiuoja į mokyklas, kalbasi su jaunimu, pasakojimus iliustruodami ne paveikslėliais, o per savo pačių patyrimus. Vyksta individualios konsultacijos, kalbama su grupe tėvų, kurių paaugliai vaikai susibūrė ir vieni kitus įtraukė į „žolytės“ vartojimą. „Viskas ir prasideda nuo tėvų, artimųjų. Jie turi kalbėti su savo vaiku, žinoti, kaip elgtis, kai šitai pastebi. Kiekvienas tėvas žino, koks yra normalus jo vaiko elgesys. Ir jeigu tik kas įtartino, reikia iš karto reaguoti. Reikia stebėti vaiko akių vyzdžius. Priklausomai nuo to, ką pavartojo, akys būna kitokios. Tai susiaurėjusios, tai paraudusios. Būna, kai pradėjusysis vartoti labai nori valgyti arba jį kankina nemiga“, - dėstė Reabilitacijos centro atstovė.

Jeigu jau taip atsitiko, jei nespėjome užbėgti už akių šiai blogybei, reikia žinoti, kad pykčiu ir gąsdinimais nieko nepasieksi. Reikia kalbėtis, nešaukti, nebarti. „Yra tėvų, kurie iš karto griebia jautį už ragų - viskas, tau skiriamas namų areštas, niekur neišeisi. Tokios priemonės sukels tik dar didesnę vaiko agresiją, pyktį. Reikia sakyti vaikui, koks jis brangus, kaip norisi, kad jis gyventų. Kalbėti su meile“, - pataria O.Balčiūnienė.

Liūnas siurbia


Kaip sakė reabilitacijos centro „Naujas gyvenimas“ atstovė O.Balčiūnienė, paauglius į priklausomybes dažniausiai įklampina per didelė tėvų meilė.

„Per didelę meilę dažnai tai nutinka. Tėvai sako, - aš negaliu vaikui skirti daug dėmesio, esu užsiėmęs. Atpirkdamas skriaudą, duosiu jam pinigų, nusipirkti ko nori. Vaikams ne to reikia.“

Pagalbos į priklausomybių liūną įklimpusiems centro atstovė nesistebi, kad jaunimas ne tik vakarėliuose, festivaliuose vartoja psichotropines medžiagas, bet jau nebe tabu parūkius „žolytės“ ateiti į mokyklą. „Jaunimas ir prieš egzaminus pavartoja, ir per pamokas sėdi pavartoję, per pertraukas nueina parūkyti. Vienos savivaldybės mokyklose buvo paimti mėginiai nuo durų rankenų ir visose mokyklose buvo rasta narkotinių medžiagų pėdsakų. Atsineša jų į mokyklas, pardavinėja.

Baisus dalykas yra dabar labai paplitusios elektroninės cigaretės. Vaikai įsitikinę, kad nieko tokio. O juk tai ta pati priklausomybė. Mūsų žmonės dažnai vaikšto po miestą, miestelius ir kaskart atsiranda vis naujų žmonių. Kiekvienas narkomanas galvoja, kad jis gali kontroliuoti vartojimą. Iš tikrųjų, ne taip. Kuo toliau, vis sunkiau sustoti. Vartojančių tarp mūsų pilna“, - teigia O.Balčiūnienė.

Reabilitacijos centro veikla nėra festivalių lankymas ir apsvaigusių juose ieškojimas. Šie geranoriai, norėdami atkreipti dėmesį į problemą, rengia eisenas mieste, atvirus seminarus, paskaitas mokyklose, licėjuose. Eina visur, kur yra kviečiami. Anot O.Balčiūnienės, labai svarbu aiškinti iki tol, kol sulaukiama pasekmių. Neretai pagalba reikalinga ir patiems artimiesiems. Dažnai jie daro meškos paslaugą glaistydami, slėpdami problemą, baimindamiesi, kaip atrodys prieš draugus ir pažįstamus.

Perspėjimo signalas - pasikeitęs elgesys

Kokios yra priežastys, paauglius įtraukiančios į priklausomybes, ir kaip padėti tiems, kurie jau įkliuvo į šį tinklą, kalbėjomės su Respublikinio priklausomybės ligų centro Kauno filialo Vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyriaus vedėja Žaneta Žalkauskaite.

- Paauglystėje neretai jaunimas eksperimentuoja. Ir alkoholį vartoja, ir narkotines medžiagas, kartais - keletą jų. Po keleto pavartojimų arba apsistoja prie kurios nors vienos medžiagos, arba, artimiesiems pastebėjus ir su specialistų pagalba, nustoja vartoti.

Priklausomybių kilimo priežastys labai įvairios, kiekvienas atvejis unikalus. Lemia išoriniai faktoriai - netinkami draugai, autoritetų ieškojimas. Ir vidiniai niuansai - kokioje šeimoje paauglys auga, kokios yra šeimos vertybės, tarpusavio santykiai. Viskas - asmenybės savivertė, nuostatos - prasideda šeimoje. Nebūtinai dėl visų blogybių kalti draugai, aplinka. Pamatą deda tėvai.

- Kokio amžiaus jauniausiam pacientui yra tekę teikti pagalbą?

- Pas mus yra teikiama stacionarinė pagalba. Į stacionarą patenka 14-18 metų jaunuoliai, bet kartais darome išimtis, stacionarizuojame ir jaunesnio amžiaus. Yra buvę 12-13 metų pacientų. Bet tada kreipiame dėmesį į jų intelektinius gebėjimus, nes paaugliai būna vienoje grupėje.

Pas mus yra reabilitacija, o ne psichiatrinė ligoninė. Dažnai visuomenė to nesuvokia. Įsivaizduoja, kad tai yra psichiatrinio profilio ligoninė, kur pacientui duodama vaistų, ir tuo viskas pasibaigia.

Ambulatorinę pagalbą mes teikiame visiems ir konsultuojame visus. Esame turėję ir 11 metų pacientą. Visada skatiname kreiptis į specialistus. Geriau anksčiau, geriau, jei įtarimai nepasitvirtina. Visuomenė dažnai galvoja „dar ne, dar nieko tokio“. Kiti sako, - „čia - tik rūkymas“. Bet mes kalbame apie jauną amžių, vaikus, net ne paauglius. Bandytojai būna ir 8-9 metų.

Priklausomybių mes neišskiriame, tik jų išraiškos yra kitos. Dažnai koncentruojamasi tik į alkoholį ir narkotikus, bet vartai atsiveria, kai tėveliai užsimerkia, vaikui užtraukus dūmą. Tėvams labai sunku pripažinti, kad jų vaikas peržengė ribą. Jie gal ir pastebi, nujaučia, bet nenori patikėti, kad tai vyksta su jų vaiku.

- Koks yra tėvų, pedagogų, visuomenės vaidmuo, saugant jaunimą?


- Neretai tėveliai klausia, kaip vaiką auklėti, kad jis sugebėtų atsispirti nuo įtakų. Mes patariame pradėti nuo savęs. Kaip vaiką išmokysi nerūkyti, jei pats rūkai? Kaip jį išauklėti nevartoti alkoholio, o pats jį vartoji? Vaikai auga tai matydami. Tėvai yra visuomenės dalis, arčiausiai esanti visuomenės dalis. Instrukciją parašyti ar paveiksliukus su sunykusiais plaučiais parodyti - ne tas pat. Viso pradžia - mes patys.

Bet vien tik aimanuoti ir skųstis neturėtume. Viskas vyksta ir gera linkme. Kritikuoti lengva. Anksčiau neturėjome tiek specialistų, galinčių suteikti pagalbą, kiek dabar turime. Labai sunku sakyti, ar vartojančių daugėja. Gali būti, kad visuomenė daugiau pastebi.

- Ar pasitaiko, kad patys paaugliai susiranda jus?

- Dažniausiai kreipiasi suaugusieji. Paauglystės tarpsnyje pasekmes pirmiausia jaučia artimieji, ne pats paauglys. Mokykla informuoja tėvus, kad vaikas praleidinėja pamokas. Ima dingti pinigai iš namų. Nereikia tėvams vaidinti ekspertų, spėti diagnozę iš vaiko akių. Skatinčiau pagalbos kreiptis į specialistus. Bijomasi, kad sužinos kiti. Niekas nesužinos, tam yra duomenų apsauga. Kai tik tėvai pamato, kad vaikas ima keistis, jie neturėtų užsimerkti. Visi nori išskirtinių požymių - išsiplėtusių akių vyzdžių, dar kažko. Jeigu ima kisti paauglio nuotaika, galima įtarti, kad kažkas ne taip. Ir nebandyti knygutėje, internete ieškoti požymių ir spręsti patiems.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net