respublika.lt

Prieš skiepus reikia tirti kraujo krešėjimą

interviu su prof. Juliumi KALIBATU

(0)
Publikuota: 2021 kovo 19 10:40:54, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 7 nuotr.
Medikas pataria, jog prieš skiepijant nuo COVID-19 reikia išaiškinti, ar pacientas neturi problemų dėl kraujo krešėjimo. EPA-Eltos nuotr.

Europoje pasitaikė keliolika atvejų, kai žmonės, paskiepyti „AstraZeneca" vakcina, numirė nuo plaučių embolijos. Sutapimas tai ar ne? Kas yra plaučių embolija? Ar turėtų lietuviai, paskiepyti „AstraZeneca", nerimauti ir stebėti savo būklę? Kaip pajusti jos simptomus? - klausėme specialisto.

 

Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos vadovas, profesorius Julius KALIBATAS paaiškino, jog plaučių emboliją sukelia į plaučius patekę venose susiformavę krešuliai. Kartais šie krešuliai atitrūksta, pajuda iš vietos ir, kraujui cirkuliuojant plaučiais, užkemša plaučių kraujagysles - venas ar arterijas.

O kokie pirmieji plaučių embolijos požymiai? J.Kalibatas paaiškino:

„Staiga atsiranda dusulys, kosulys, simptomai panašūs į bronchitą. Jei krešulys, vadinamasis trombas, užkemša smulkią plaučių kraujagyslę, vystosi plaučių uždegimas, infekcija. Tuo atveju, jei plaučių arteriją užkemša didelis trombas, gali įvykti staigi mirtis. Tokiu atveju, labai svarbu, greitis. Labai svarbu, kuo greičiau diagnozuoti plaučių emboliją ir suteikti pagalbą. O jei į plaučius pateko tik mikrotrombas, tada ir kosulys, ir dusulys atsiranda. Tai vadinama plaučių infarktu. Trombas užkemša tam tikrą dalį plaučių ir ta plaučių dalis, negaudama maitinimo, apmiršta. Vėliau žuvusi organo dalis perauga jungiamuoju audiniu ir atsistato".

- O kaip plaučių embolijos gydomos?

- Galima ligonį gelbėti operuojant, galima tirpinti ir medikamentais.

- O kaip plaučių emboliją gali paskatinti vakcina nuo Covid-19?

- Pasiskiepijus vakcina, organizme prasideda antikūnų gamyba. Tai tam tikras uždegiminis procesas, nes organizmas reaguoja uždegimu į vakciną. Uždegimai predisponuoja krešulius. Bet kokio uždegimo atveju, nebūtinai sukelto vakcinos, bet ir kitokių uždegimo priežasčių atveju, keičiasi kraujo krešumo rodikliai. Žiūrima, ar neatsiranda galimybės susidaryti trombams.

Trombai susidaro ir dėl COVID-19 infekcijos. Autopsijos metu, kai buvo tiriami mirusieji nuo COVID-19, rasta daug trombais užsikimšusių kraujagyslių. Pats koronavirusas skatina trombų susidarymą.

- Žmonėms, linkusiems į didesnį kraujo krešėjimą, skiepytis nuo koronaviruso yra labiau rizikinga?

- Kraujo krešumo sistema labai sudėtinga. Pavyzdžiui, esant onkologiniams susirgimams gali susidaryti trombai. Tačiau yra susirgimų, kai kraujas blogai kreša. Todėl labai svarbu pasižiūrėti į krešėjimo rodiklius. Jei kraujo krešumas per didelis - duokime žmogui kraują skystinančių preparatų ir tada jau galima skirti vakciną. Aišku, kraujo krešumo tyrimas kainuoja, bet visos poliklinikos turi laboratorijas ir gali tą tyrimą atlikti.

- O ar nepavojinga skiepytis žmonėms, kurie turi išsiplėtusias kojų venas?

- Iš kojų paviršinių venų trombai nekeliauja į plaučius, bet labai svarbu, kad giliosiose kojų venose nebūtų trombų. Iš giliųjų venų atitrūkę trombai gali nukeliauti bet kur. Todėl mes neleidžiame ligoniams po operacijos ilgai gulėti lovose, rekomenduojame juos vartyti, kad nejudrioje būsenoje nesusiformuotų trombai. Turi susitraukinėti kojų raumenys, gulėti per ilgai po operacijos nereikia.

O jei žmogus vartoja kraują skystinančius preparatus ar vartoja vaistus, blokuojančius imuninę sistemą, serga onkologinėmis ligomis - būtinai reikia tirti kraujo krešėjimo rodiklius. Skiepytis reikia neperžengian maksimalios ir minimalios rizikų ribos. Tokia abėcėlė.

- Tad pagrindinė rekomendacija pasiskiepijus - jei tik sveikata leidžia, kuo daugiau judėti, mankštinti kojas. Visgi, ką patartumėte? Skiepytis „AstraZeneca" ar ne?

- Amerikoje 17 mln. žmonių paskiepyti su „AstraZeneca", kitomis - bene 60 mln., o komplikacijų skaičiai nuo „AstraZeneca" ir kitų vakcinų nesiskiria.

Papasakosiu tokį atvejį. Mano jau amžinatilsį mama gyveno viename name su 70-mete kaimyne. Kaimynę vakare paskiepijo nuo gripo, o rytą rado mirusią. Visoms namo pensininkėms tapo aišku - visos atsisakė skiepytis. Panagrinėjau šį atvejį. Išsiaiškinau, jog mirusiai kaimynei anksčiau buvęs ir insultas, ir krešėjimo sistema buvo problemiška. Tiesiog nelaimingas aplinkybių sutapimas. Ir taip būtų mirusi, bet išsigandusios pensininkės jos mirtį susiejo su vakcina.

Kas nori, gali lengvai surišti vakciną nuo COVID-19 su bet kuo. Socialiniuoe tinkluose nepasitikėjimas „AstraZeneca" jau pasėtas ir nuo tos minties nepabėgsi. Po šešių mėnesių daugumai pasiskiepijusių antikūnų nuo COVID-19 faktiškai jau neliks. Kai kam - po aštuonių mėnesių. Skiepytis, matyt, reikės du kartus per metus. Bet nors šešis mėnesius pagyvensime ramiai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s