respublika.lt

Pigmaliono efektas

(0)
Publikuota: 2014 vasario 28 08:20:03, Milda KUNSKAITĖ
×

Kodėl dažnai taip būna: įvyksta būtent tai, ko žmogus labiausiai bijo? Ir kodėl vis dėlto išsipildo neįtikimiausios svajonės?

Tarsi būtų nužiūrėjusi! Reginai mama kartą pasakė; "Tavo vyras turi aiškių polinkių į alkoholizmą - jis toks panašus į tavo tėvą!" Po to nepraeidavo nė dienos, kad Regina neįspėtų vyro apie pavojų, vis keldavo skandalus. Ir galop jis išties pradėjo be saiko gerti. Elenai anyta sakė: "Och, ir privargsime mes su anūkėliu - žiū, kokios jo valiūkiškos akys!" Paaugęs berniukas iš tikrųjų pradėjo elgtis įžūliai, blogai mokytis.

Kaip aiškina specialistai, iš žmogaus tikintis tam tikrų veiksmų, išsipildo blogiausios prognozės. Pirmuoju atveju buvo kalta pati Regina: ji provokavo vyrą konfliktuoti. Pagal panašų scenarijų vystosi santykiai su neva sunkiais paaugliais: suaugusieji tikisi iš jų neadekvačių veiksmų, kalba su jais pakeltu tonu ir sulaukia agresijos. Kodėl įvyksta tai, ko nenorime? Į šį klausimą atsakė amerikietis psichologas prof.Robertas Rozentalis (Robert Rosenthal). Jis įrodė, kad egzistuoja vadinamasis Pigmaliono efektas: žmogui pranešus, kad su juo turi kažkas nutikti, šis nesąmoningai pradeda elgtis taip, kad taip būtinai atsitiktų. Profesorius savo studentams patikėjo dresuoti žiurkes: vienai grupei pasakė, kad jiems kliuvo kvaili gyvūnėliai, o kitai - kad jiems teko ypatingais gebėjimais pasižyminčios žiurkės. Iš tiesų žiurkės buvo vienodos, tačiau "protingąsias" jie išmokė gerokai greičiau už "kvailąsias". Šį efektą patvirtino ir psichologės Rebeka Kertis (Rebecca Curtis) ir Kim Miler (Kim Miller). Jos suskirstė studentus poromis. Vienam iš poros buvo pasakyta, kad partneris apie jį yra geros arba, priešingai, blogos nuomonės. Pirmuoju atveju studentai rasdavo bendrą kalbą. Antruoju - nesusitardavo.

Nuoširdus tikėjimas gali būti ir naudingas. Prisiminkime placebo efektą: vietoj vaistų duodamas niekalas, bet žmogus pasveiksta. O ko nors labai norint, tai išsipildo, nes žmogus to tikslo siekia. Žinoma, neverta sumanyti po mėnesio skristi į Marsą, o štai nusipirkti automobilį - galima. Beje, galima moksliškai paaiškinti horoskopų ir būrimų populiarumą. Psichologas Bertramas Foreris (Bertram Forer) taip pat atliko eksperimentą su studentais: kiekvienam parašė charakteristiką ir paklausė, ar ji atitinka tikrovę. Visi atsakė, kad atitinka, nors B.Foreris visiems davė tą patį tekstą. Paaiškinti tai paprasta: žmonėms patinka skaityti arba kalbėti apie save. Kai dėl ateities pranašautojų, tai jie naudojasi tuo, kad kiekvienas žmogus nori be didelių pastangų sulaukti sėkmės, rasti meilę, nes tai jam "lemta". Bet iš tiesų norint ko nors pasiekti, būtina veikti.

 

Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Laisvalaikis“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar turite nuosavą būstą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s