respublika.lt

Neįgaliuosius valdžia pavertė nusikaltėliais

(0)
Publikuota: 2020 rugsėjo 29 13:50:51, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 4 nuotr.
Neįgaliuosius valdžia pavertė nusikaltėliais. Stasio Žumbio nuotr.

Negalią turintys žmonės pagaliau išsireikalavo, kad, pasijutę blogai, kaukes galėtų nusiimti parduotuvėje. Tačiau vis dar sulaukia piktų komentarų ir įsivelia į konfliktus. Mat valstybės ekstremalių situacijų operacijų vadovo Aurelijaus Verygos sprendimas, tarsi išleistas paskubomis, labai jau miglotas.

 

Jau beveik du mėnesiai, kaip galioja sveikatos apsaugos ministro, operacijų vadovo A.Verygos sprendimas dėl išimčių neįgaliesiems nedėvėti kaukių. Tačiau negalią turintys žmonės neslepia, kad iki šiol patenka į konfliktines situacijas, kai, pritrūkus oro, nusiima kaukę troleibuse ar parduotuvėje.

Su „Vakaro žiniomis" susisiekęs Gintaras pasakoja, kad ministro įsakymą net policijos pareigūnai traktuoja skirtingai. Jis sako jau susidūręs, kad apie išimtį neįgaliesiems žino ne visos įstaigos ir institucijos. „Parduotuvėje, jeigu įeini be kaukės, tuojau pat esi užsipuolamas. Vienoje įstaigoje mane atsisakė aptarnauti, nes esu be kaukės. Turėjau pats aiškinti apsauginiams, kokiame operacijų vadovo sprendime yra numatyta išimtis negalią turintiems žmonėms. Mane žeidžia situacijos, kai turiu įrodinėti, kad nesu sukčius.

Prieš tai pats bandžiau aiškintis policijoje, kaip jie traktuoja šitą išimtį. Vieni sako, kad jiems užtenka pamatyti neįgalumo pažymėjimą, kiti klausia, kaip aš galiu įrodyti, kad man sunku kvėpuoti. Kodėl aš turiu įrodinėti, kad man tapo sunkiau kvėpuoti? Situacija priklausys nuo to, kaip sureaguos konkretus pareigūnas.

Iki šiol aiškiai neapibrėžta, ar visiems negalią turintiems žmonėms ši išimtis galioja? Kai nėra aiškaus sąrašo, kyla nesusipratimų. Kartais ir pareigūnai vadovaujasi tik ministro paminėtomis išimtimis. Kažkada komentuodamas šią išimtį A.Veryga paminėjo, autizmą, kurčiuosius, kvėpavimo ligų turinčius žmones. Dalis pareigūnų galvoja, kad išimtys ir yra tik tiems paminėtiesiems. Susiklosto situacija, jog dėl paprastos komunikacijos nebuvimo, negalią turintys žmonės turi jaustis kaip nusikaltėliai ir stebėti pasipiktinusius žvilgsnius", - pasakoja vyras.

Neįgalusis tikina, jog manymas, esą kaukė kvėpavimo neapsunkina judėjimo negalią turintiems žmonėms - yra klaidingas. „Pirmiausia, reikėtų įsigilinti, kiek laiko žmogus turi tokią negalią, kokių turi papildomų ligų. Jeigu daug metų žmogus turi judėjimo negalią, atrofuojasi raumenys ir kūnas jau neveikia kaip sveiko žmogaus. Kuo sudėtingiau jam judėti, tuo sunkiau ir kvėpuoti.

Man atrodo, kad ministerijoje trūksta supratimo, koks yra neįgaliųjų gyvenimas. Nejau bijoma, kad negalią turintys žmonės puls piktnaudžiauti šia išimtimi? Jie patys supranta, jog yra rizikos grupėje. Tikrai nepuls visi vaikščioti be kaukių. Įtariu, kad artėja laikas, kai su kaukėmis reikės būti ir lauke. Tačiau jeigu jau išimtis yra, tai ji turi būti tokia, kad kai žmogui tikrai pasidaro bloga, jis nebijotų parduotuvėje ar troleibuse nusiimti kaukės ir įkvėpti gryno oro", - sako Gintaras.

Gintaras - ne vienintelis, pastaruoju metu priverstas aiškintis, kodėl yra be kaukės. Štai mažame miestelyje gyvenanti Rūta pasakoja, kad kartą autobuso vairuotojas netgi atsisakė ją įleisti. Rūtai diagnozuotas širdies nepakankamumas. Be to, ji yra dializuojama. Ir nors būti su kauke jai sudėtinga, moteris visuomet ją dėvi, saugodama savo silpną organizmą.

„Tačiau prieš porą savaičių nutiko toks incidentas. Vykdama į dializę pasiėmiau 2 kaukes. Vieną panaudojusi po dializės išmečiau, o lipdama į autobusą užsidėjau kitą. Tačiau persėdimo metu ėmė ir nuplyšo kaukės gumelė. Niekur aplink nebuvo galimybės jos nusipirkti. Nusprendžiau lipti į autobusą taip, tačiau vairuotojas pareiškė, kad manęs neįleis.

Aš jam paaiškinau, kad ne piktybiškai neužsidėjau, tiesiog taip nutiko. O ir teisiškai galiu važiuoti be kaukės. Parodžiau jam invalidumo pažymėjimą, po dializės užklijuotą ranką. O šis atkirto: „Tik pamanykit, tokių invalidų pilni kampai."

Labai supykau ir paprašiau manęs neįžeidinėti, kitaip kreipsiuosi į žurnalistus ir teks viešai atsiprašyti. O jis mane pasiuntė „ant trijų raidžių".

Neturėjau laiko ilgiau ginčytis, tiesiog įlipau į autobusą ir atsisėdau. Gerai, kad keleiviai draugiškai sureagavo, palaikė. Bet supratau, kad šia išimtimi naudotis neverta, jeigu nesi pasiruošęs išgirsti įžeidinėjimų ir žeminimo. Arba jeigu tiesiog nenori visiems pasakoti apie savo sveikatos būklę", - patirtimi dalinasi Rūta.

Komentaras:

Sveikatos apsaugos ministerija „Vakaro žinioms" pripažino, kad sulaukia klausimų, o kartais ir skundų apie kylančias konfliktines situacijas dėl negalią turintiems žmonėms taikomų išimčių.

Taigi, paslaugų teikimo, laisvalaikio ir pramogų vietose, sporto varžybose ir renginiuose, oro uostuose, taip pat viešajame transporte bei darbo vietose jiems leidžiama nedėvėti kaukių ar kitokių kvėpavimo takų apsaugos priemonių, kai dėl negalios tai padaryti sudėtinga arba neįmanoma.

„Pirmiausia svarbu suprasti, kad būtina dėvėti kaukes ar kitas veido apsaugos priemones, jei žmogaus turima negalia tai daryti leidžia, o išimtimis naudotis tik tuomet, kai tikrai neįmanoma žmogui su negalia dėvėti kaukės. Pavyzdžiui, esant tam tikriems psichikos sveikatos, kvėpavimo sutrikimams, autizmo spektro sutrikimams ir panašiais atvejais", - sakė ministerijos atstovė Neringa Mikėnaitė.

Įdomu tai, kad, sprendžiant dėl išimties, ministerijos specialistai konsultavosi su tokiomis pacientų organizacijomis, kaip Lietuvos neįgaliųjų forumas, Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai", Lietuvos kurčiųjų draugija. Gal todėl būtent šie susirgimai ir kartojami kaip išimtys?

Turbūt judėjimo negalią vienijančių organizacijų nuomonės klausta nebuvo. „Tarkime, jei žmogus neturi kojos, tai jam juk niekaip netrukdo dėvėti kaukės, kaukė šiuo atveju nepablogina jo sveikatos būklės. Arba kita situacija: žmogus su tam tikrais psichikos sutrikimais negali dėvėti kaukės, nes tai gali sukelti jam nerimo priepuolį ir jis tiesiog plėšia kaukę nuo veido. Kiekviena situacija yra individuali ir į ją turi būti atsižvelgta protingai", - sakė N.Mikėnaitė.

Konkretaus sąrašo, kokią negalią turintys žmonės gali nedėvėti kaukių, nėra. „Vadovaujamasi „protingumo principu", - tikina atstovė. Visose situacijose turėtų pakakti parodyti neįgaliojo pažymėjimą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s