respublika.lt

Moksleiviams laikas aplankyti gydytojus

(0)
Publikuota: 2021 rugpjūčio 25 13:00:00, Vaiva Makarauskaitė
×
nuotr. 1 nuotr.
Kasmet profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją ir gydytoją odontologą privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Redakcijos archyvo asociatyvi nuotr.

Artėjant rugsėjo 1-ajai, sveikatos priežiūros specialistai ragina tėvelius nepamiršti patikrinti vaikų sveikatos. Ir nors praėjusiais metais pasikeitus profilaktinio sveikatos tikrinimo tvarkai to nebūtina atlikti iki rugsėjo 15 d., tačiau sveikatos pažymėjimas turi būti galiojantis.

 

 

Kasmet profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją ir gydytoją odontologą privaloma visiems vaikams iki 18 metų.

Už šią patikrą sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis sudariusiose gydymo įstaigose mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės - jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis.

Kasmetinė medikų apžiūra reikalinga tam, kad visapusiškai būtų patikrinta vaiko sveikata ir laiku pastebėtos galimos problemos, kad būtų nustatyta, ar vaiko sveikatos būklė atitinka augimo ir brendimo pagal amžių ir lytį normatyvus, ar dėl savo sveikatos būklės jis galės lankyti švietimo įstaigą.

Šeimos gydytojas patikrinimo metu įvertina vaiko ūgį, svorį, kraujo spaudimą, regą, klausą, kraujotakos, kvėpavimo ir kitų organų bei jų sistemų funkcinę būklę. Radus pakitimų, pacientas yra siunčiamas pas gydytoją specialistą konsultacijai arba tyrimams.

Taip pat gydytojas odontologas profilaktinio tyrimo metu patikrina vaiko dantų ir žandikaulių būklę ir, jei reikia, skiria gydymą. Kartu tai puiki proga silantais padengti vaikų iki 14 metų krūminius dantis, taip juos apsaugant nuo karieso. Ši procedūra taip pat apmokama iš PSDF lėšų.

Nuo 2020 m. gegužės 1 d. galioja tik elektroninis mokinio sveikatos pažymėjimas, o iki tol galiojusi popierinė vaiko sveikatos pažymėjimo versija panaikinta.

„Nebėra popierinių pažymėjimų, dabar yra tik elektroninės pažymos, kurias mato mokyklų arba darželių sveikatos specialistai. Toje pažymoje yra atkreipiamas dėmesys į gydytojų rekomendacijas dėl tam tikrų susirgimų.

Pagal tai yra sudaromi savirūpos, pagalbos planai, kad mokykloje, jei yra vaikų, sergančių cukriniu diabetu ar epilepsija, specialistas ir aplinkiniai žinotų, kaip suteikti pagalbą ir ką daryti", - dėstė Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Diana Butkienė.

Specialistai taip pat primena atkreipti dėmesį ir į pagal amžių vaikui priklausančius skiepus. Jei kažkurių trūksta, - pasiskiepyti.

Vaiko sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo užpildymo datos.

„Kai būdavo popierinė pažyma, tėvai labiau jausdavo, kad turi kažką atnešti į mokyklą, o dabar reikia raginti, kad pasitikrintų sveikatą. Dabar vaikai sveikatą gali tikrintis nebūtinai prieš rugsėjo 1 d., o kartą metuose, jei buvo pasitikrinę gegužės mėnesį, tai taip ir tikrinasi", - sakė D.Butkienė.

Mokinių sveikatos pažymėjimų išdavimo tvarka yra supaprastinta, tačiau kaip ir kasmet prieš rugsėjo 1-ąją prie gydymo įstaigų durų nusidriekia eilės, o tėvai skundžiasi, jog nepavyksta užsiregistruoti pas šeimos gydytoją.

„Praėjusią savaitę skambinau į gydymo įstaigos registratūrą, kad užregistruočiau vaikus profilaktiniam sveikatos patikrinimui, bet niekas neatsiliepė.

Nuvažiavus į gydymo įstaigą, niekas nepriėmė, liepė skambinti į registratūrą, tačiau pasakius, kad niekas neatsiliepia, pasiteiravo, pas kokį gydytoją norime užsirašyti. Galiausiai paaiškėjo, jog talonų pas šeimos gydytoją nėra", - tikino klaipėdietis Tadas.

Apie eiles dėl sveikatos pažymėjimų pasiteiravus D.Butkienės, ši tikino, jog taip nutinka kasmet, tačiau šiemet dėl koronaviruso sveikatos įstaigos priima tik užsiregistravusius.

„Eilių kaip ir nebeliko, nes tam įtaką padarė koronavirusas, yra apribotas patekimas. Žinoma, kaip visada, rugpjūčio gale, rugsėjo pradžioje tėvai susigriebia, kad reikia pas gydytojus, o sveikatos įstaigos priima tik pagal registraciją", - dėstė D.Butkienė.

Jei tėvai piktybiškai atsisako patikrinti vaikų sveikatą ir nesileidžia į kalbas su mokyklos socialiniu pedagogu ir direktoriumi, tai traktuojama kaip vaiko nepriežiūra ir atvejis perduodamas Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s