Minima Pasaulinė Dauno sindromo diena

2014 kovo 21 08:25:50

Penktadienį minima Pasaulinė Dauno sindromo diena.

Dauno sindromo liga pasireiškia vėluojančių pažinimo gebėjimų vystymusi - protiniu atsilikimu bei sutrikusiu ar vėluojančiu fiziniu augimu. Labai aiškiai liga skiriama pagal pakitusius veido bruožus. Suaugusių žmonių su Dauno vidutinis IQ koeficientas lygus apie 50, kai vidutinio suaugusio be sutrikimų jis lygus apie 100. Protinis atsilikimas istoriškai apibrėžiamas, kai IQ koeficientas siekia 70 ir žemiau. Didelė dalis žmonių, sergančių Dauno sindromu, turi sunkaus laipsnio protinę negalią.

Liga Dauno sindromu pavadinta britų gydytojo Džono Lengdono Dauno (John Langdon Down), kuris ligą aprašė 1866 m., garbei.

Kad vaikas serga Dauno sindromu, galima sužinoti dar prieš jam gimstant apžiūrint nėščiąją, taip pat ir po gimimo. Vienu ar kitu atveju reikalingi citogeniniai tyrimai. Nėštumai, kuriems diagnozuotas Dauno sindromas, neretai yra nutraukiami. Nustatyta, jog rizika pagimdyti Dauno liga sergantį vaiką didėja moterims nuo 35 - 40 metų.

Dauguma vaikų sergančių Dauno sindromu ugdomi paprastose mokyklose, o kiti reikalauja specialių ugdymo įstaigų. Dauguma vaikų su Dauno sindromu, baigę mokyklą, norėtų studijuoti, tačiau Lietuvoje nėra pakankamai sąlygų, kad aukštasis išsilavinimas būtų pritaikytas protinę negalią turintiems žmonėms.

Pasaulyje žmonės, sergantys Dauno sindromu, gali įsidarbinti, turėti gerai apmokamą darbą, tačiau yra ir didelė dalis tokių, kurie reikalauja kur kas labiau pritaikytų sąlygų, kad jie galėtų dirbti.

Iš 700 naujagimių Dauno liga paprastai serga vienas.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net