respublika.lt

Medikai pasigenda ministro lyderystės kovojant su mobingu ir kitais negatyviais reiškiniais

(0)
Publikuota: 2019 lapkričio 06 13:33:20, Sigita Zumerytė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Eltos nuotr.

Pelke, toksiškais santykiais ir net Černyboliu susidariusią padėtį sveikatos apsaugos sistemoje vadino Seime į diskusiją apie mobingą susirinkę medikai. Jie pasigedo sveikatos apsaugos ministro Aurelijos Verygos lyderystės ieškant išeičių. Pasak medikų, iškreipti santykiai gydymo įstaigų kolektyvuose yra įsisenėję, tradiciškai perduodami iš kartos į kartą, jie prasideda dar medicinos studijų metu universitete.

 

Medikai pabrėžia, kad būtina imtis sisteminių pokyčių – įkurti ombudsmeno instituciją, į kurią galėtų kreiptis mobingą darbe patiriantys medikai, įvesti gydymo įstaigų vadovų rotaciją, privalomas psichologines konsultacijas, inicijuoti projektus, kurie gerintų psichologinį klimatą įstaigose, vadovų ir medikų mokymus, keisti darbo apskaitos sistemą bei teisinę bazę, kuri įtvirtintų pacientų atsakomybę. Pasigirdo ir siūlymų inicijuoti partijų politinį susitarimą sveikatos apsaugos sistemos vystymo klausimu.

„Mes dabar turime kadencijos pabaigą. Per susitikimą su ministru yra pasakyta, kad jokių didelių sisteminių pokyčių nebus, bet mes turime unikalią galimybę – psichiatrą ministrą, kuris galėtų pasiimti šitą vėliavą ir ją išnešti kuriant centrus, kalbant apie psichologinę sveikatą, galbūt labai neliečiant biudžeto klausimų, bet kurti iš tikrųjų sisteminius sprendimus gerovės link“, – sakė Šiaulių ligoninės Vidaus kontrolės grupės vadovas Martynas Gedminas.

Pasak jo, reikėtų pasinaudoti Skandinavijos ar kitų Vakarų šalių pavyzdžiu užtikrinant sveikus santykius gydymo įstaigų kolektyvuose ir diegti bandomąjį projektą kurioje nors Lietuvos gydymo įstaigoje, o jam pasiteisinus, ir visose įstaigose.

Pasak M. Gedmino, Lietuvos medikai ir gydymo įstaigų vadovai ne visada supranta kokie santykiai darbe yra netinkami, todėl jiems kitose šalyse yra rengiami mokymai. Vakarų šalyse esą paprastai veikia institucija, į kurią gali kreiptis medikai patyrę mobingą ir kitokius netinkamus santykius darbe. Taip pat esą atliekami išoriniai gydymo įstaigos darbo klimato tyrimai, veikia privaloma psichologinės pagalbos medikams sistema.

Jaunųjų gydytojų asociacijos prezidentė Kristina Norvainytė pabrėžė, kad nesveikus santykius medikai patiria dar universiteto suole. Taip pat esą metai iš metų kaip pigi darbo jėga išnaudojami gydytojai rezidentai.

„Suvokiant visos problemos kompleksiškumą svarbu nepamiršti jaunųjų gydytojų situacijos. Gydytojai rezidentai iš esmės bazuojasi centruose ir jiems išvažiuoti į periferines ligonines, kur galbūt yra geresnės sąlygos, yra kartais sudaromos labai didelės kliūtys nes iš esmės gydytojai rezidentai yra pigi darbo jėga. Mus laiko tuose centruose, kur gydytojai yra pripratę, kad mes nuimame darbo krūvį. Mes iš tikrųjų turime turėti teisę laisvai judėti. Būtina užtikrinti viešinimo sistemą, kad gydytojas rezidentas žinotų kur jis gali tobulėti“, – pabrėžė K. Norvainytė.

Kritikos ministrui A. Verygai negailėjo ir diskusiją Seime organizavusi Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė Paulė Kuzmickienė.

 „Apie edukavimą. Gydytojai, slaugytojai nuo pat universiteto nemokomi tam tikrų vadybinių, laiko valdymo klausimų, kaip atpažinti stresą, kaip jį įvertinti, reikalingos tokios dvasinės higienos pamokos ir taip toliau. Čia jau universitetuose programos labai peržiūrėtinos. Kitas dalykas yra gydytojų edukacija. Nors girdėjome, kad darbo metu mokytis gydytojai tiesiog neturi kada, tačiau ta edukacija privalo vykti. Tačiau biudžete skaičiai yra itin kuklūs tam. Tai, atrodo, rodo Sveikatos apsaugos ministerijos požiūrį. O šiandien medikų savijauta rodo, kad tai yra vienas iš svarbesnių dalykų“, – sakė P. Kuzmickienė.

Medikų sąjūdžio atstovė Jurgita Sejonienė pabrėžia, kad visos sveikatos sistemos problemos atsiremia į nepakankamą finansavimą.

„Jau matyt iš šito biudžeto išspausti, kad sveikatos apsaugai daugiau paskirtų neišeis, bet tų 200 milijonų eurų nukreipimas į rezervą tai mums atrodo, kad sveikatos priežiūros sistemos problemas reikia spręsti šiandien. Ne rezervo reikia, bet problemas reikia šiandien spręsti – atlyginimų klausimus, automatiškai ir darbo krūvių klausimus, įkainių klausimus", – pabrėžė J. Sejonienė.  

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s