Lėtinės raumenų ir kaulų sistemos ligos nemirtinos, bet pablogina gyvenimo kokybęnuotraukos

2018 spalio 09 17:10:12 Perskaitė 2028

Lėtinėms reumatinėms bei kaulų ir raumenų sistemos ligoms būdingas žemas mirtingumo lygis, bet jos dažnos ir sukelia ilgalaikius lėtinius skausmus, kurie labai pablogina žmogaus gyvenimo kokybę, sutrikdo normalų judėjimą, darbą ir net gebėjimą apsitarnauti.

 

Artėjant spalio 12-ajai, kuri minima kaip Pasaulinė artrito diena, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), reumatologai, ortopedai, chirurgai-traumatologai, pediatrai, imunologai bei kiti gydytojai kviečia prisijungti prie Europos Sąjungos lygos kampanijos „Nedelsk, prisijunk šiandien“.

Kampanijos tikslas - informuoti kuo daugiau gyventojų apie reumatinių bei kaulų ir raumenų sistemos ligų simptomus. Tai ypač svarbu ankstyvajai ligų diagnostikai.

Net 30-40 proc. visų žmonių jaučia tam tikrų raumenų ir kaulų ligų požymių. Dėl šių ligų kenčia beveik ketvirtadalis visų Europos Sąjungos žmonių - per 120 mln.

Ekonomiškai išsivysčiusiose pramoninėse pasaulio valstybėse reumatinės ir kaulų bei raumenų sistemos ligos pažeidžia daugiau žmonių nei bet kuri kita susirgimų grupė. Vienaip ar kitaip jos paveikta beveik kiekviena šeima Europoje.

Svarbu žinoti, kad reumatinėmis ir kaulų bei raumenų sistemos ligomis serga visokio amžiaus žmonės, net kūdikiai ir vaikai. Reumatoidiniu artritu, fibromialgija, sistemine vilklige ir sklerodermija dažniau serga moterys, o spondiloartropatijos ir podagra dažniau pasitaiko vyrams.

Ši susirgimų grupė - dažniausia nedarbingumo ir ankstyvo išėjimo į pensiją pasaulyje priežastis.

Europoje viešųjų išlaidų sumos, skiriamos raumenų ir kaulų sistemos ligų diagnostikai, gydymui, vaistams, ligonių priežiūrai, pagalbinėms priemonėms ir namų aplinkos įrangai bei moksliniams tyrimams, siekia 200 mlrd. eurų per metus. Išlaidas didina dėl šių ligų sumažėjęs darbuotojų produktyvumas ir nedarbingumas.

Remiantis Lietuvos statistikos duomenimis, 2017 metais ligotumas jungiamojo audinio ir skeleto bei raumenų sistemos ligomis tarp suaugusiųjų nuo 18 metų sudarė 21 proc., o 2016 metais - 20,2 proc.

Pasak Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjo pavaduotojo Remigijaus Zumero, reumatinių ir kaulų bei raumenų sistemos ligos paprastai skirstomos į uždegimines ir neuždegimines.

Ypač dažni neuždegiminiai susirgimai - degeneracinės stuburo ligos, osteoartritas, osteoporozė ir fibromialgija. Iš uždegiminės grupės susirgimų dažniausias reumatoidinis artritas, ankilozuojantis spondilitas, reaktyvinis artritas, dermatomiozitas ir reumatinė polimialgija.

Kai kuriais atvejais šios ligos gali būti paveldimos, tačiau reumatinėmis ir kaulų bei raumenų sistemos ligomis sergančiose šeimose jos nėra labiau paplitusios nei kitose šeimose.

Moksliniai tyrimai patvirtina, kad sergamumą labai padidina rūkymas, antsvoris ir nutukimas, sėdimas gyvenimo būdas, vyresnis amžius, tam tikros profesijos, raumenų ir sąnarių sužalojimai, dažnos infekcinės ligos, klimatinės sąlygos ir kt. Vis dėlto daugeliu atvejų priežastys lieka nežinomos.

Reumatinės ir raumenų bei skeleto sistemos ligos pasireiškia uždegimu, sąnarių patinimu ir sustingimu, paraudimu ir/ar vietiniu karščiavimu, nuolatiniu raumenų, sąnarių ar stuburo skausmu, padidėjusiu psichikos jautrumu, dideliu nuovargiu, energijos stoka, nuolatiniu silpnumo jausmu, kitais bendro pobūdžio negalavimais, riboto judėjimo galimybėmis arba stuburo bei sąnarių lankstumo sutrikimais, sąnarių deformacijomis, vidaus organų ir/ar jų sistemų pakenkimu bei simptomais, kitais nespecifiniais simptomais, pavyzdžiui, depresija ir nerimu.

Greiti ir efektyvūs veiksmai atsiradus pirmiesiems ligos simptomams kartais yra gyvybiškai svarbūs, todėl turi būti įvertinti kvalifikuoto gydytojo reumatologo.

Pageidautina kuo anksčiau pradėti gydymą. Ypač per pirmas 12 savaičių gali pasisekti išvengti sąnarių ir vidaus organų pažeidimo, padidėja tikimybė pasiekti ligos remisiją.

Efektyvus gydymas yra svarbiausia ligos valdymo sąlyga, siekiant kuo ilgiau užtikrinti geriausią įmanomą gyvenimo kokybę. Deja, nėra vieno gydymo būdo arba medikamento, tinkamo visiems pacientams.

R. Zumeras akcentuoja, kad tarp sergančiųjų reumatinėmis ir kaulų bei raumenų sistemos ligomis nerimo ir depresijos paplitimas apie du kartus dažnesnis nei tarp kitų tos populiacijos gyventojų.

Tarpusavio pagalbos grupėms, sergančiųjų artimiesiems, bendradarbiams ir nevyriausybinėms organizacijoms tenka itin svarbus vaidmuo padedant sergantiesiems reumatinių ir kaulų bei raumenų sistemų ligomis, nes jie gali gerokai prisidėti prie sergančiojo lėtine liga ir galbūt kenčiančio nuolatinius skausmus savijautos visokeriopai palaikydami jo psichinę ir fizinę gerovę.

Daugiau informacijos apie kampaniją „Nedelsk, prisijunk šiandien“ galima rasti EULAR interneto svetainėje.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net