Kova su pasiutlige - efektyvinuotraukos (2)

2019 rugpjūčio mėn. 18 d. 08:35:46 Perskaitė 1318

Nors Lietuvoje pasiutligės atvejų beveik nefiksuojama, specialistai pataria neatsipalaiduoti ir skiepyti imlius ligai naminius gyvūnus nuo pasiutligės.

 

Pernai - vienas atvejis

Apie gyvūnų pasiutligę žinome, kad tai labai pavojinga liga, kuria nuo ligą turinčio gyvūno gali užsikrėsti ir žmogus. Tiesa, specialistai teigia, Lietuvoje pasiutligė nėra problema. „Pernai Šalčininkų r., Dieveniškių sen., Pagaujenų k., Baltarusijos pasienyje, buvo nustatytas 1 pasiutligės atvejis lapei. Pasiutligė yra ūmi, mirtina virusinė užkrečiamoji ir nepagydoma liga, kuri sukelia galvos ir stuburo smegenų uždegimą. Pasiutligė yra nepagydoma, tačiau su ja galima efektyviai kovoti, nes dar 1885 metais buvo sukurti efektyvūs skiepai nuo pasiutligės“, - aiškino Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vyriausiasis veterinarijos gydytojas-valstybinis veterinarijos inspektorius Antanas Paliutis.

Jis akcentavo, kad Lietuvoje nuo 2006 metų yra atliekama laukinių gyvūnų oralinė vakcinacija nuo pasiutligės, kai iš orlaivių du kartus per metus, pavasarį ir rudenį, mėtomi jaukai su pasiutligės vakcina. Taip pat gyvūnų augintinių savininkai privalo savo augintinius (kurie yra jautrūs pasiutligės viruso sukėlėjui - tai šunys, katės, šeškai) paskiepyti nuo pasiutligės, kaip yra nurodyta pasiutligės vakcinos instrukcijoje. Tai jie gali padaryti kiekvienoje veterinarijos gydykloje. Nuo pasiutligės naminių gyvūnų skiepijimas yra mokamas. Tačiau Lietuvoje yra savivaldybių, kurios rūpinasi gyvūnais augintiniais ir skiria lėšų veterinarijos gydykloms, kurios organizuoja, pavyzdžiui, per kiekvienais metais minimą Tarptautinę pasiutligės dieną - rugsėjo 28-ąją, akcijas nemokamam gyvūnų paskiepijimui nuo pasiutligės.

„Pasiutlige gali susirgti visi naminiai ir laukiniai gyvūnai. Pasiutlige sergantys gyvūnai virusus išskiria su seilėmis, todėl dažniausiai užsikrečiama įkandus pasiutlige sergančiam gyvūnui. Taip pat pasiutlige galima užsikrėsti sergančio gyvūno seilėmis ar audiniams patekus ant pažeistos odos ar gleivinių. Pasiutligė platinama sergantiems gyvūnams kontaktuojant su sveikais. Lietuvoje pagrindiniai pasiutligės viruso platintojai gali būti sergantys laukiniai gyvūnai - tai lapės, usūriniai šunys ir kiaunės“, - teigė A.Paliutis.

Problema Afrikoje, Azijoje, Pietų Amerikoje

Pasiutligės virusas paplitęs visuose žemynuose. Pasak specialisto, remiantis naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, pasiutligė tarp žmonių vis dar paplitusi infekcija Afrikos, Azijos ir Pietų Amerikos žemynuose. Europos regione žmonių pasiutligės atvejai neberegistruojami. Didžiausi sergamumo rodikliai tarp suaugusiųjų ir vaikų registruojami Azijos žemyne, ypač Indijoje. Didžiausią grėsmę žmonių sveikatai kelia naminių šunų pasiutligės atvejai. Arčiausiai mūsų valstybės teritorijos gyvūnų užsikrėtimas pasiutlige yra diagnozuojamas Baltarusijoje ir Rusijoje.

„Patariama gyvūnų mylėtojams vengti kontakto su palaidais ir benamiais gyvūnais. Jeigu atsitinka taip, kad apkandžiojo naminis gyvūnas, reikia pabandyti išsiaiškinti, ar gyvūnas buvo paskiepytas nuo pasiutligės. Jeigu įkando benamis gyvūnas, žaizdą reikia nuplauti vandeniu su muilu ir kuo greičiau kreiptis į artimiausią medicinos įstaigą. O apie įvykį būtinai informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą“, - sako A.Paliutis.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net