Ko nežinojome apie vitaminą Cnuotraukos (5)

2019 gegužės mėn. 13 d. 10:10:20 Perskaitė 1851

Nuo seno žinoma, kad vitaminas C yra vienas iš svarbiausių žmogui vitaminų, kurio daugiausia vartojame žiemą. Tačiau toli gražu šis vitaminas tinka ne tik peršalus. Kuo šis vitaminas toks ypatingas ir kokias sveikatos problemas sprendžia, kalbėjomės su Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentu prof. habil. dr. Juliumi KALIBATU.

 

Stiprina atmintį, gydo mažakraujystę

Profesoriaus teigimu, vitaminas C ne tik stiprina mūsų imuninę sistemą, padeda organizmui kovoti su bakterinėmis ir virusinėmis infekcijomis. „Moksliniai tyrimai parodė, kad peršalimo ligas papildomai gydant vitaminu C trumpėja ne tik gijimo trukmė, bet ir pati uždegimo eiga būna lengvesnė. Taip pat nustatytas neabejotinai teigiamas vitamino C poveikis mūsų centrinei nervų sistemai. Vitaminas C skatina įvairių neurotransmiterių sekreciją, todėl padeda užtikrinti normalią mūsų smegenų veiklą. Jei blogėja atmintis, sunku skaityti, rašyti, susikaupti, viena iš priežasčių gali būti vitamino C trūkumas“, - aiškino J.Kalibatas. Jis akcentavo, kad vitaminas C gerina ir geležies įsisavinimą organizme, todėl mažakraujysčių gydymui naudojami kompleksiniai geležies ir vitamino C preparatai. Dantų sveikatai vitaminas C, pasak pašnekovo, itin svarbus. „Sudarydamas junginius su kalciu, sutvirtina žandikaulių alveolių kaulą, o mažindamas kapiliarų sienelių pralaidumą stabdo dantenų kraujavimus, - aiškino profesorius. - Todėl seniau, jūreiviams dėl vitamino C trūkumo susirgus skorbutu, ne tik atsirasdavo kraujosruvos, kraujavimai iš dantenų, bet imdavo klibėti ir dantys.“

Vėžio prevencija

J.Kalibatas atkreipė dėmesį, jog svarbu paminėti, kad vitaminas C dalyvauja kolageno biosintezėje, o kolagenas yra svarbi tarpląstelinė medžiaga, suteikianti audiniams atsparumą, leidžianti greičiau susiformuoti randams po įvairių sužeidimų. „Nereikia užmiršti, kad vitaminas C reguliuoja cholesterolio kiekį, lėtina aterosklerotinius procesus, yra ir antioksidantas, padedantis neutralizuoti žalingus laisvuosius radikalus. Taip pat svarbios antivėžinės vitamino C savybės“, - pasakojo Bendrosios praktikos gydytojų asociacijos prezidentas.

J.Kalibatas akcentavo, kad kai kurie mokslininkai pavasarį ir vasarą žindyvėms rekomenduoja vitamino C paros dozę padidinti net iki 300 mg (kurso trukmė - 2 mėnesiai), nors nėščiosioms visiškai užtenka ir 100 mg.

Rūkaliams, vartojantiems vaistus, vitamino C reikia daugiau

„Aišku, sergant kvėpavimo organų, virškinimo trakto, kepenų ligomis vitaminas C dažnai įtraukiamas į kompleksinio gydymo schemas. Piktnaudžiaujantiems alkoholiu, chroniniams rūkaliams, taip pat vartojantiems antibiotikus, barbitūratus siūloma vitamino C paros dozę didinti 20-30 proc.“, - aiškino profesorius. Vitamino C perteklius lengvai pasišalina per inkstus. J.Kalibatas paminėjo įdomų faktą apie vitaminą C, pasak profesoriaus, savo laiku Nobelio premijos laureatas L.K.Polingas siūlė vartoti vitamino C dozes net 50 kartų (!) didesnes, nei fiziologinės. „Tai, jo nuomone, leistų apsaugoti žmones nuo visų infekcijų, atkristų antibiotikų poreikis. Deja, greitai sulaukė farmacinių firmų (gaminančių antibiotikus) aršaus puolimo - pradėta aiškinti, kad prie vitamino C galima priprasti kaip prie narkotikų, o vartojimą nutraukus, prasidės abstinencijos reiškiniai ir panašiai“, - teigė J.Kalibatas. Jo teigimu, išsakyta kritika vitamino C populiarumo nesumažino.

***

Kokį vitaminą C rinktis

Jei jūsų mityba nėra subalansuota, vitaminą C reikia vartoti papildomai. Be to, kiek su maistu gausite vitamino C, priklauso nuo daugelio faktorių, pavyzdžiui, šio vitamino kiekį vaisiuose lemia dirvožemio būklė, klimatas, kuriame vaisius augo, vaisiaus šviežumas, laikymo sąlygos, taip pat labai svarbu, kaip ruošiate maistą. Netinkamai apdoroję galime smarkiai sumažinti vitamino C kiekį produkte.

Šiais laikais, kai vitaminų pasirinkimas  milžiniškas, rinkdamiesi juos prioritetą teikiame aukščiausiai kokybei ir didžiausiam efektyvumui. Ieškodami sau tinkamiausio, galite rinktis saugią, ilgai išliekančią, aktyvią kraujo plazmoje, mikrokapsuliuotą vitamino C formą - „SmartHit“ Vitamin C. Šio vitamino gamyba pasižymi efektyvia pasisavinimo technologija „Miosol®“.

Paprasti maisto papildai ir vitaminas C, gautas su maistu, gana greitai pašalinamas iš organizmo, todėl didina oksilatinių akmenų susidarymo riziką šlapimtakiuose ir inkstuose. Mokslininkai, kurdami vitamino C papildą „SmartHit“ Vitamin C, siekė visapusiško šio papildo efektyvumo ir tinkamumo įvairiems vartotojams. Kadangi, kaip minėta, mikrokapsuliuota vitamino C forma išlieka ilgiau aktyvi kraujo plazmoje, todėl ilgiau išlieka galimybė cirkuliuojantį vitaminą C sunaudoti organizmo reikmėms.

Kodėl geriau vartoti mikrokapsuliuotą? Tyrimai rodo, jog mikrokapsuliuoti vitaminai ne tik geriau pasisavinami organizmo, tačiau ir mažėja skrandžio sudirginimo rizika. Tai itin aktualu jautriems žmonėms.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net