respublika.lt

Kai gyventi tenka mokytis iš naujo

(0)
Publikuota: 2019 liepos 10 12:36:17, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 4 nuotr.
Ispanas Ramonas Arojo sako, kad susitaikyti su išsėtinės sklerozės diagnoze jam prireikė trejų metų. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Gyvenimas kupinas staigmenų ir netikėtumų. Gali kurti planus, puoselėti viltis, svajoti apie ateitį, tačiau per vieną akimirką viskas gali apsiversti. Apie tai ne iš nuogirdų žino sportininkų pora - išsėtine skleroze serganti Laura ir ją palaikantis vyras Sergejus.

 

Nelikti vienam

Labai dažnai susidūrę su sunkumais žmonės linkę užsidaryti, atsiriboti nuo pasaulio, kurie jį kaltina dėl savo nesėkmių, panirti į alkoholį, pasiduoti depresijai. Ypač tai pastebėtina kalbant apie visiškai arba sunkiai ir ne visada iki galo pagydomas ligas - vėžį, epilepsiją, išsėtinę sklerozę.

„Pati puikiai žinau, ką reiškia diagnozė - nepagydoma. Tai būna smūgis tau pačiam, šeimai, artimiesiems, tad nenuostabu, kad žmonės pradeda vengti aplinkinių, tarsi jie būtų padarę kažką blogo ar kalti dėl savo ligos, - atviravo Laura. - Būtent todėl prieš trejetą metų su Sergejumi subūrėme „IS iššūkio komandą“, kurios tikslas - ne tik visuomenei papasakoti apie šią ligą, bet ir suburti sergančiuosius „po viena vėliava“. Paskatinti juos „išlįsti iš savo kiauto“, nustoti bijoti, nustoti gėdintis ir toliau, kiek leidžia sveikatos būklė, mėgautis gyvenimu.“

Kadaise buvusi tik svajone, šiandien idėja ne tik įgyvendinta praktiškai, bet jau ir duoda pirmuosius vaisius - „IS iššūkio komanda“ turi maždaug 15 nuolatinių sportininkų, prie kurių per įvairias varžybas dar prisijungia antra tiek. Komanda ne kartą puikiai pasirodė įvairiuose bėgimuose, maratonuose, o šį kartą, besiruošdama sekmadienį, liepos 7-ąją, vykusiam Trakų triatlonui, savo gretas papildė žmogumi - legenda, išsėtine skleroze sergančiu, tačiau daugybę bėgimo ir triatlono trasų įveikusiu ispanu Ramonu Arojo (Ramon Arroyo).

Aš - toks pats, kaip visi kiti

Pirmą kartą mūsų krašte viešėjęs Ramonas neslėpė, kad po filmo „100 metrų“, kuris buvo sukurtas pagal jo gyvenimo istoriją ir kuriame yra „maždaug 80 procentų tiesos“, premjeros 2016-aisiais susidomėjimas juo buvo didžiulis, tačiau vėliau, kaip visada būna, visuomenės dėmesys atlėgo, todėl Lauros kvietimas į Lietuvą jį gerokai nustebino ir maloniai pradžiugino.

„Nesijaučiu žvaigžde. Tiesiog reikiamu metu atsidūriau reikiamoje vietoje ir tapau filmo herojumi, nors šiaip gyvenu nedideliame būste, vairuoju paprastą automobilį, gyvenu su žmona, auginame du vaikus. Kiek leidžia sveikata, dirbu ir sportuoju. Po filmo pasirodymo kvietė daug ir dažnai, dabar, nepaisant to, kad išsėtinė sklerozė vis dar yra neišgydoma, visi tiek mane, tiek pačią problemą, kai su ja netenka susidurti tiesiogiai, kiek primiršo, todėl kvietimas ne tik atvykti į šalį, kurioje dar nesu buvęs, bet ir iškart prisijungti prie sportininkų komandos buvo maloni staigmena,“ - teigiamų emocijų neslėpė ispanas.

Paklaustas apie ligos pradžią, vyras prisipažino, kad tik išgirdęs diagnozę labai išsigando.

„Man prireikė net trejų metų, kad susitaikyčiau ir išmokčiau gyventi naujomis sąlygomis. Buvo sunku. Vieną dieną jautiesi gerai, o kitą gali prasidėti priepuolis ir tu nebejauti ir nebevaldai rankos ar kojos. Gali sutrikti regėjimas ir kelias dienas būsi priklausomas nuo aplinkinių. Kai esi suaugęs vyras, tokia padėtis ir gąsdina, ir varo į neviltį“, - atvirai išgyvenimais dalinosi pašnekovas, pasidžiaugęs, kad jo šeima ir artimieji visada buvo jo „palaikymo komanda“, labai daug padėjusi ne tik siekiant sportinių aukštumų, bet ir kasdieniame gyvenime.

Beje, artimiesiems taip pat nebuvo lengva. Jiems irgi teko mokytis gyventi iš naujo - susipažinti su išsėtine skleroze, sužinoti, kokie yra jos požymiai, kaip jie gali pasireikšti ir ką tuomet reikia daryti, norint padėti sergantiesiems. Kita vertus, liga Ramono šeimą ne tik užgrūdino, bet ir dar labiau suvienijo.

„Kaip buvo pastebėta filme, ši liga - tarsi blogas šokių partneris. Gavai jį, tad turi išmokti judėti atsargiai, kad nenumindytumėte vienas kitam kojų. Tai bene ir buvo sunkiausia įveikiant savo pirmuosius „100 metrų“. Kita vertus, liga nemažai ir davė. Gal gyvenime nebūčiau sugalvojęs dalyvauti triatlone, o susirgus tai tapo vienu iš mano tikslų, kurį pavyko pasiekti“, - sportinės karjeros pradžią prisiminė Ramonas.

Kalbėdamas apie sportinius pasiekimus, vyras atkreipė dėmesį, kad kartais tam skiriama per daug reikšmės. „Visi mes, kurie gyvename, būtume sveiki ar kažkuo sergantys, kiekvieną dieną susiduriame su iššūkiais, susiduriame su problemomis, kurias reikia įveikti. Kažkas tai sugeba pats, kažkam reikia pagalbos, tačiau viskas yra pasiekiama. Svarbiausia - tikėti savimi ir žinoti savo galimybių ribas. Galima juokauti, kad jei nori, pasieksi bet ką, tačiau aš puikiai suprantu, kad su savo ūgiu profesionaliame krepšinyje neprilygsiu nei Saboniui, nei Gasoliui. Todėl tenai ir nesiveržiu.

Bet aš galiu būti „Saboniu“ kitoje vietoje - kiemo krepšinyje ar, kaip kad mano atveju, triatlone ir maratone. Juolab kad svarbiausia čia yra ne nugalėti. Svarbiausia visų pirma - sau, o paskui ir kitiems įrodyti ar priminti, kad jokia liga dar nėra nuosprendis. Aišku, kiekvienam tai pasireiškia individualiai, tačiau blogiausia, kas gali būti - nuleisti rankas ar panirti į depresiją. Man irgi būna dienų, kai dėl priepuolių nieko negaliu daryti. Tačiau visą kitą laiką aš esu toks pats žmogus, kaip ir aplinkiniai, sportuoju, dirbu, bendrauju. Ir tai - sugebėti išmokti gyventi, prisitaikyti prie pasikeitusių aplinkybių, nepulti į neviltį - yra didžiausias iššūkis, kurį įveikus laukia didžiausias apdovanojimas - visavertis gyvenimas.

Būtent šią žinią, tokie kaip aš, Laura ar jai padedantis Sergejus ir visi kiti, ir stengiamės nešti žmonėms bei tikimės, kad būsime išgirsti“, - šviesia gaidele pokalbį baigė optimizmo nestokojantis R.Arojo.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s