respublika.lt

Jau vien tik glostant žirgą gaminasi laimės hormonai

2022 spalio 23 15:41:00
Dalia BIKAUSKAITĖ, „Vakarų ekspresas“

Tuo šventai tiki kineziterapeutės Rita Gikarienė ir Giedrė Radzevičienė, stipriai „sergančios" žirgų liga.

×
nuotr. 1 nuotr.
Rita ir Giedrė dirba ranka rankon: viena veda žirgą, kita eina šalia vaiko. Jokių papildomų veiklų nedaroma, kol vaikas teisingai nesėdi ant arklio. Asmeninio albumo nuotr.

 

 

R.Gikarienė ir G.Radzevičienė nuo 2018 metų pirmos Klaipėdos rajone pradėjo vesti žirgų asistuojamosios terapijos (hipoterapijos) užsiėmimus vaikams, turintiems negalią. Ir štai jau ketvirtus metus dviese dirba ranka rankon: viena veda žirgą, kita eina šalia vaiko. Jos net laisvalaikį leidžia kartu ir net savo išvaizda yra panašios.

Pradėjo nedrąsiai

Abi baigė Klaipėdos universitete (KU) kinezeterapijos bakalauro studijas bei papildomos ir alternatyviosios medicinos magistrantūrą. Giedrė dar lankė Čekijoje metus trukusius kineziterapeutų užsiėmimų asistuojant žirgams kursus, turi pažymėjimą.

Rita sako, kad kai magistrantūros studijų metų reikėjo rinktis temą. Giedrė iš karto norėjo dirbti su žirgais, o ji tik žadėjo padėti.

„Tokio darbo dirbti su bet kuo negalėtum. Mes su Rita esame labai stipriai „susidirbusios", jau, galima sakyti, bendraujame be žodžių. Be to, dar buvome kursiokės.

Aš iš pradžių domėjausi kaniterapija (šunų), bet kai studijų metais nuvažiavome į Kurtuvėnų žirgyną prie Šiaulių, abi labai stipriai „susirgome" žirgų liga. Kadangi Klaipėdos regione tokios terapijos nebuvo, pradėjome tai daryti labai nedrąsiai, tik savo magistriniams darbams. Dabar sunku būtų pasakyti, kuri kurią pastūmėjome to link", - pasakojo Giedrė.

Jau mokomas antras žirgas

Iš pradžių merginos dirbo Kurtuvėnų žirgyne, kur hipoterapija taikoma daugiau kaip 20 metų, tik su vienu vaiku, kurio tėvai norėjo pabandyti. Baigusios magistrantūrą toliau tuo užsiimti jos neketino. Tačiau pamažu vis daugiau tėvų susidomėjo hipoterapija, atsirado vis daugiau pacientų, tad viskas įvyko natūraliai. Pasak Giedrės, ši veikla yra greičiau hobis nei darbas, bet ji džiugina jas abi. Didžiausia laimė ir geriausias užmokestis - geri atsiliepimai ir vaikų pasiekimai.

Dabar Rita ir Giedrė dirba „Horsemarket" žirgyne Dargužių kaime. Pagrindinis terapijos arklys - Antony, vadinamas ir Antanėliu, ir Antoške. Jam 21 metai.

Šiuo metu po truputį prie terapijos pratinama 8 metų kumelė Kika. Lietuvos vaikų vėžio asociacijos „Paguoda" organizuotoje stovykloje šiemet Kika kartu su Antony labai padėjo vaikams. Paaiškėjo, kad Kika irgi labai mėgsta bendrauti su vaikais, kantriai stovi ir laukia, kol visi ją sušukuos, numyluos.

Kaip vyksta terapija

Pirmiausia merginos įvertina vaiko motorines funkcijas, savarankiškumą. Terapija prasideda vaikui dar nesėdint ant žirgo. Jam pasiūloma paruošti jį joti: šukuoti šepečiu karčius, drąsesniam - valyti kanopas ir t. t. „Paprastai vaikai į tai noriai įsitraukia. Tai veikia jų emocinę būklę, vysto sensoriką, nes jie liečia įvairius paviršius, priverčia judėti. Ant arklio vaikas sėdi specialiame paminkštintame balnelyje. Kol jis teisingai nesėdi, jokių papildomų veiklų nesiimame.

Arklio judesys tuo ypatingas, kad yra trimatėje erdvėje ir žmogus juda trijose plokštumose, sukuriamas tarsi ėjimo efektas. Vaikui sėdint ant žirgo mes vaikštome 20-25 minutes. Siūlomas 10 seansų kursas po kartą per savaitę. Kiekviena terapija individuali, atsižvelgiant į vaiko poreikius. Kartais mokome ir skaičiuoti, ir raides pažinti, ir t.t. Kam trūksta motorikos įgūdžių, taikome fizinius pratimus" - kalbėjo Rita.

- Viena mama pasakojo, kad jos vaikas buvo baikštus, užsidaręs, neįsitraukiantis į veiklas. Jam pradėjus lankyti kursus, darželio auklėtoja pastebėjo, kad jis tiesiog pražydo.

„Vienas mažylis labai mažai šnekėjo. Mes visada po jojimo arkliui duodame morką ir sakome: „Žiūrėk, kaip kanda ir kramto." Jis taip gražiai išmoko sakyti tą žodį „kramto" ir su „r". Paprastai pagerėja vaikų pusiausvyra, motorinė raida, judesių planavimas, jie sustiprėja fiziškai. Mes pačios nueiname labai daug žingsnių, dažnai būname gryname ore, tai padeda ir mums."

Jodamas užmiršti viską

Rita dar dirba KU laborante ir asistente, o Giedrė 2021 m. įkūrė MB „Holistinis ugdymas", nuomojasi kabinetą ir privačiai veda mokamus individualius kineziterapijos užsiėmimus vaikams.

Abi merginos ir pačios jodinėja. „Terapeutai turi pažinti arklius, mokėti juos valdyti. Jojimas - poilsis nuo visų darbų. Kai joji, pamiršti visus rūpesčius. Apskritai sakoma, kad vien būnant šalia arklių ir tik glostant juos gaminasi daugiau endorfinų, laimės hormonų. Arkliai yra labai puikūs ir be galo įdomūs gyvūnai", - mano Rita.

„Po darbo dienos nuvažiuojame į žirgyną ir mus pasitinka žirgai - žvengia, pažįsta iš balso, iš eisenos. Kad ir kaip kartais būname pavargusios, žirgyne gauname tiek gerų emocijų ir energijos, kad visada su šypsena važiuojame namo", - sako Giedrė.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
9
F
  • SKUNDAS: Valstybinei mokesčių inspekcijai ir pagrindiniam „Vilniaus prekybos“ akcininkui Nerijui Numai pasiekti taikų susitarimą dėl nesumokėtos milijoninės verslininko gyventojų pajamų mokesčio skolos sutrukdė skundas prokurorams dėl galimo tokio sandorio žalos viešajam interesui.
  • DIPLOMATAS: Ketvitradienį į Užsienio reikalų ministeriją buvo iškviestas Rusijos ambasados Lietuvoje atstovas - jam įteikta nota, skelbianti vieną ambasados darbuotoją nepageidaujamu asmeniu Lietuvoje už veiklą, nesuderinamą su diplomato statusu.
  • TEISĖJAS: Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė dekretą dėl prof. dr. Egidijaus Šileikio skyrimo vyriausiojo administracinio teismo teisėju ir priėmė jo priesaiką.
  • NAFTA: Europos Sąjungos svarstoma viršutinė kainų riba Rusijos eksportuojamai naftai yra per aukšta, sako premjerė Ingrida Šimonytė - tačiau kokia turėtų būti ši riba, ji neįvardijo.
  • KAINA: Jokio nepriklausomo elektros tiekėjo nepasirinkusiems gyventojams garantinio tiekimo paslauga gruodį, palyginti su lapkričiu, brangsta 14,7% iki 43,6 centų už kilovatvalandę (kWh) (lapkritį – 38 ct/kWh), skelbia „Energijos skirstymo operatorius“.
  • ATOSTOGOS: Anksčiau galiojusi tvarka, kai vieni vaiką iki 14 metų auginę pareigūnai negaudavo papildomų kasmetinių atostogų, prieštaravo Konstitucijai - tokį sprendimą priėmė Konstitucinis Teismas.
  • LAUREATĖS: Paskelbtos 2022 m. Meilės Lukšienės premijos mokslininkams konkurso laimėtojos - jomis tapo prof. habil. dr. Jūratė Baranova (po mirties) ir prof. dr. Lilija Duoblienė.
  • PAKUOTĖS: Europos Komisija siūlo griežtinti reikalavimus pakuotėms, numatant, kad visos jos Bendrijoje nuo 2030-ųjų galėtų būti perdirbamos - ant pakuočių turėtų atsirasti ir naujas specialus žymėjimas, palengvinantis jų rūšiavimą.
  • ANIMACIJA: Gruodžio 1 d. 11 val. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje prasideda tarptautinis animacinių filmų festivalis „Tindirindis“ - programoje numatyta trylika seansų, per kuriuos išvysite pačius naujausius viso pasaulio animacinio kino kūrėjų filmus.
  • SĄSAJOS: Seimo Ekonomikos komitetas ketvirtadienį su Susisiekimo ministerijos atstovais ir „Lietuvos geležinkelių“ grupės įmonių vadovais aiškinsis grupės bendrovių sąsajas su Rusija ir Baltarusija.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar pastebite kai kurių vaistų trūkumą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-10 -4 C

-7 -2 C

 

-3 -1 C

-8 -2 C

-3 -1 C

 

-1 0 C

0-3 m/s

0-3 m/s

 

0-4 m/s