Geomagnetinės audros nebus baisios, jei sveikata rūpinsimės nuolatnuotraukos

2014 kovo mėn. 02 d. 07:42:40 Perskaitė 2322

Prieš gerą savaitę Žemėje „siautė” geomagnetinė audra. Tokios audros gana dažnos, mūsų šalies visuomenė jau pradeda baimintis, esą suaktyvėjusi Saulė gali pražudyti planetą. Gyventojai, prisiskaitę apie geomagnetinius neramumus, plūsta į medikų kabinetus. Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto Medicinos technologijų katedros vedėjas Arvydas MARTINKĖNAS ragina gyventojus nepanikuoti, juo labiau kad Saulė aktyvi buvo milijonus metų.

- Ar tokios dažnos geomagnetinės audros - normalu?

- Saulės ciklas kartojasi kas 22 metus, kaip tik neseniai vyko aktyvūs Saulės procesai, kadangi išmetamos įvairios elektringos dalelės, kurios pasiekia Žemę ir spaudžia Žemės magnetosferą, o Žemės magnetinis laukas, atlikdamas apsauginę funkciją, elektringas daleles nukreipia į polius, todėl poliuose atsiranda Šiaurės pašvaistės.

Aš esu nagrinėjęs ir analizavęs geomagnetinių bangų įtaką žmogaus organizmui, geomagnetinių audrų įtaka jausdavosi anksčiau, maždaug parą iki prietaisai užfiksuoja. Kalbu apie žmonių nusiskundimus medikams. Noriu pabrėžti, kad žmogus evoliucijoje yra prisitaikęs prie įvairių sąlygų, o netipiški kitimai dažniausiai veikia silpniausias žmogaus vietas. Jei žmogus sveikas, jis geomagnetinių audrų nejaučia. Saulė suaktyvėjo nuo 2013 metų. Dabar Saulės aktyvumas patenka į intensyviųjų ciklų 30-uką. Tačiau kalbant apie 11 pastarųjų metų, neskaitant pernai, Saulės aktyvumas buvo pats žemiausias per 90 metų.

- Ar galima išskirti žemynus, valstybes, miestus, kuriuose geomagnetinės audros pasireiškia aktyviausiai?

- Magnetinės audros stipresnės būna link polių.

- Sakoma, kad Saulės aktyvumas dabar pavojingesnis dėl nuolatinių skraidymų į kosmosą, planetos užterštumo ir taip toliau. Tai mitas?


- Saulės radiacinis apšviestumas, ypač ultravioleto radiacija, yra apsaugomas ozono sluoksniu. O ozono sluoksnių suardymas yra problema, vienu metu net virš Lietuvos jis buvo suplonėjęs. Virš Antarktidos formuojasi ozono skylės, pats ozonas yra gana plonas, nuo keleto iki keliasdešimt centimetrų storio. Ozono sluoksnis absorbuoja žmogui ypač pavojingą spinduliuotę.

- Ar magnetinių audrų dažnumas kaip nors susijęs su metų laikais?

- Metų laikas neturi įtakos, Saulėje vykstantys procesai lemia magnetinio Žemės apvalkalo suspaudimą. Tačiau kartais būna, kad pereinamaisiais sezonais fiksuojama sudėtingesnė orų situacija ir didesnis elektromagnetinių audrų skaičius, tačiau tai nėra taisyklė.

- Ar galima prognozuoti Saulės aktyvumo padidėjimus?

- Mokslininkai, remdamiesi ilgamečiais stebėjimais, šiuos aktyvumus prognozuoja, tačiau apskritai tai gana sunkiai prognozuojama.

- Dalis visuomenės labai baiminasi magnetinių audrų, nejau jos baisesnės nei nesveikas gyvenimo būdas, dėl kurio dalis žmonių nesuka galvos?

- Nors tai banali ir visiems žinoma tiesa, reikia stengtis sveikai gyventi, nors, pripažįstu, šiais skubėjimo laikais tą darosi vis sunkiau padaryti. Tuomet ir organizmas bus ne toks pažeidžiamas įvairių faktorių. Magnetinis laukas sąveikauja su žmogaus biologinėmis sistemomis, kalbu apie kalcio kanalus, natrio jonus ir panašiai.

- Tai gal reikia sukurti papildus, kad per magnetines audras visi žmonės gerai jaustųsi - ir sveiki, ir ligoti?

- Izraelio, Vokietijos, Amerikos mokslininkai jau bandė sukurti vaistus ar papildus, kurie padėtų žmonėms apsisaugoti ir nuo klimato, ir nuo geomagnetinių audrų poveikio. Tačiau paaiškėjo, kad universalaus vaisto nėra. Vokiečių mokslininkai pasiūlė žmonėms padirbėti lengvą fizinį darbą, aišku, jei žmogus nesijaučia labai blogai. Jei žmogus blogai jaučiasi, jis turi ilsėtis, tartis su gydytojais, ką daryti. Visi žmonės turi savo gydytojus, sveikatos klausimais su jais reikia tartis, nes jie geriausiai žino žmogaus ligos istoriją ir panašiai.

Parengta pagal dienraščio „Vakaro žinios“ priedą „Geras!“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net