Epilepsija jau nebebaisi

2014 sausio 15 09:17:04 Perskaitė 3331

Kad Lietuvos neurochirurgai kvalifikacija ir patirtimi žengia sparčius žingsnius, neabejoja ne tik užsienio kolegos, bet ir žmonės, kuriems likimas lėmė tapti jų pacientais. Neseniai sostinės Santariškių klinikose, Vaikų ligoninėje, 6 metų mergaitei, sergančiai epilepsija ir turinčiai pažintinių funkcijų raidos sutrikimą, sėkmingai atlikta itin reta neurochirurginė operacija.

Pacientų skaičius auga

Po tris valandas trukusios operacijos liovėsi epilepsijos priepuoliai, ilgai varginę mažąją pacientę.

Vienas iš mergaitę operavusiųjų - Vaikų ligoninės gydytojas neurochirurgas Ramūnas Raugalas „Vakaro žinioms“ teigė, jog ligonių chirurginiam gydymui svarbiausia - komandinis darbas.

„Su pacientais dirba neurologai, radiologai, psichologai, kiti specialistai. Taigi intensyviai dalyvaujant Lietuvos epileptologų draugijai, mūsų ligoninės neurologijos skyriaus gydytojams, Respublikinės Vilniaus universiteto ligoninės VU Neurologijos ir neurochirurgijos klinikos neurochirurgui docentui Sauliui Ročkai pavyko pasiekti tokį lygį, kad ligonius galima operuoti Lietuvoje (anksčiau itin sudėtingoms operacijoms pacientai būdavo siunčiami į užsienį, - aut. past.)“, - teigė R.Raugalas.

Gydytojas neurologas džiaugėsi, jog operuota mergaitė sparčiai sveiksta, ji visiškai sąmoninga, vaikšto, be to, yra gerokai komunikabilesnė.

„Anksčiau ji buvo lyg išgąsdintas žvėrelis. Tiek man, tiek visai komandai matyti sveikstančius pacientus yra didžiulis džiaugsmas, kurio paprastai žodžiais nusakyti neįmanoma, - šypsojosi R.Raugalas. - Operuota mergaitė epilepsija sirgo nuo dvejų metų, ketverius metus vyko labai intensyvus gydymas medikamentais ir jų deriniais. Nepaisant labai intensyvaus gydymo, traukulių vis tiek buvo, encefalogramoje nuolat buvo matomi epilepsijai būdingi pokyčiai. Todėl ir buvo pasitelkta chirurgija.“

Pasak jo, per praėjusius 7 metus, kiek gyvuoja Neurochirurgijos padalinys Vaikų ligoninėje, sukomplektuota visa reikalinga bazinė neurochirurginė įranga ir kiekvienais metais pacientų skaičius tik auga. Per metus 10-ies lovų Neurochirurgijos poskyryje gydoma apie 800 vaikų, o pernai atlikta daugiau kaip 100 operacijų.

Provincijoje situacija sudėtingesnė

Epilepsija gali kamuoti žmones po galvos traumų, taip pat epilepsijos priepuoliai dažnai ištinka piktnaudžiaujančius alkoholiu. Pasak R.Raugalo, pas gydytojus asmenys su traukuliais, būdingais epilepsijai, pakliūva labai dažnai.

„Epilepsija viduramžiais nebuvo gydoma, nes ji laikyta šventa liga, prie kurios gydytojui buvo nevalia liestis. Šiais laikais, kai prieinamas modernus prieštraukulinis medikamentinis gydymas, įvairiausi tyrimo metodai, ligoniai tikrai gali gyventi visavertį socialinį gyvenimą, dirbti įprastus darbus. Taigi kitiems sergančiojo epilepsija nereikėtų bijoti“, - teigė gydytojas neurologas.

Tiesa, R.Raugalas atkreipė dėmesį, jog daliai pacientų, ypač gyvenantiems provincijoje, kaimuose, visavertis epilepsijos gydymas, deja, nėra visiškai prieinamas. Nes kaip ir kitų specialistų, taip ir neurologų, besispecializuojančių epileptologijoje, miesteliuose trūksta.

Paklaustas, kodėl neseka dalies kolegų pavyzdžiu ir neemigruoja į užsienį dėl geresnio uždarbio, juo labiau kad mūsų kvalifikuoti, patyrę medikai ten graibstomi, R.Raugalas šypsosi.

„Emigruoti tikrai nesiruošiu, reikia kažkam ir Lietuvoje dirbti. Reikia gydyti Lietuvos žmones“, - tvirtino neurochirurgas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net