Eiles pas gydytojus mažins nauja tvarkanuotraukos (2)

2018 liepos mėn. 25 d. 13:50:00 Perskaitė 2134

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, kuriuo šeimos medicinos paslaugas teikiančios gydymo įstaigos įgalinamos pacientams vaistų receptus pratęsti ar pakartotinius tyrimus skirti nuotoliniu būdu. Ši naujovė įsigalios nuo rugsėjo 1 dienos.

 

Ministro A.Verygos manymu, tai yra svarbus žingsnis, siekiant sumažinti eiles gydymo įstaigose. Pacientams, sergantiems lėtinėmis ligomis ir nuolat vartojantiems tam tikrus vaistus, nebereikės kas kartą vykti į gydymo įstaigą vien tam, kad prasitęstų receptą. Taip bus taupomas tiek pacientų, tiek medikų darbo laikas.

„Šių metų pradžioje jau buvo leista nuotoliniu būdu pacientams skirti medicinos pagalbos priemones, o nuo šiol bus galima pratęsti ir receptus vaistams. Tais atvejais, kai paciento būklė bus stabili, jam bus galima skirti ir pakartotinius tyrimus, taip pat paaiškinti pacientui ar jo atstovui atliktų tyrimų rezultatus bei pagal juos pakoreguoti gydymą“, - sako ministras A.Veryga.

Nuotoliniu būdu pacientams galės būti teikiamos tik tęstinės paslaugos. Nauji gydymo atvejai, kaip ir iki šiol, turės būti teikiami pacientui atvykstant į gydymo įstaigą. Taip pat nuotoliniu būdu bus galima vaistus skirti tik tęstiniam gydymui. Skiriant vaistus pirmą kartą reikės atvykti į gydymo įstaigą. Tais atvejais, jeigu pacientas kreipsis dėl tokių nusiskundimų, kurių negalima išspręsti nuotoliniu būdu, jis bus registruojamas į konsultaciją įprastine tvarka. Suteikus nuotolinę sveikatos priežiūros paslaugą, pacientas kitą kartą dėl tos pačios priežasties privalės atvykti į gydymo įstaigą.

Ši naujovė įsigalios nuo rugsėjo 1 d., tad gydymo įstaigos turi laiko pasiruošti ir nusistatyti vidines tvarkas, pagal kurias teiks paslaugas nuotoliniu būdu. Teikdamos nuotolines paslaugas gydymo įstaigos turės užtikrinti pacientų duomenų apsaugą ir nusistatyti tvarkas, kaip pacientai bus identifikuojami.

„Vakaro žinios“ domėjosi, kokių papildomų investicijų naujoji tvarka pareikalaus iš gydymo įstaigų, ir kodėl įgyvendinant naujoves negali pasitarnauti skandalingai „pagarsėjusi“ 40 mln. eurų jau kainavusi e.sveikatos sistema.

Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos strateginės plėtros skyriaus Ryšių su visuomene projektų vadovės Alinos Žilinaitės teigimu, vadovaujantis Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymu asmens sveikatos priežiūros įstaigos vidaus tvarkos taisyklėse yra nustatę pacientų kreipimosi į įstaigą tvarką. Šią tvarką įstaigoms reikės peržiūrėti ir, esant reikalui, papildyti nuostatomis, kokiu būdu ir tvarka pacientai gali registruotis nuotolinei sveikatos priežiūros paslaugai.

„Didelių papildomų išlaidų įstaigoms neturėtų būti - viskas priklauso nuo gydymo įstaigų administracijos, - teigia A.Žilinaitė, - e.sveikatos sistemos šiuo atveju neužtenka, nes, pavyzdžiui, nuotolinės konsultacijos galėtų būti teikiamos ir telefonu, o tai neįeina į e.sveikatos sistemą.“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net