Būtina žinoti: sergant prarandamas stažas, tačiau kartais sirgti apsimokanuotraukos (5)

2018 gruodžio mėn. 23 d. 10:23:07 Perskaitė 3121

Net sirgdami darbuotojai kartais eina į darbą. Ne todėl, kad neištveria, o todėl, kad bijo netekti 20 proc. uždirbamos algos. Tačiau ne visi gaunantieji minimalų atlyginimą ir pasiėmę nedarbingumo lapelį žino, kad gali likti ir be visų metų darbo stažo. Jei žmogus nedarbingumo lapelį turėjo 10 dienų, į jo darbo stažo krepšelį įkris tik 80 proc. nuo sirgtų darbo dienų.

 

Kaip „Vakaro žinioms“ paaiškino „Sodros“ atstovas spaudai Saulius Jarmalis, ligos išmoka visiems apdraustiesiems ligos draudimu, nepriklausomai nuo jų atlyginimo dydžio, apskaičiuojama vienodai. Už pirmas dvi ligos dienas, sutampančias su darbuotojo darbo grafiku, ne mažesnę kaip 80 proc. ligos išmoką žmogui moka darbdavys, nuo trečiosios dienos 80 proc. ligos išmoką už darbo dienas, taikant penkių darbo dienų savaitę, moka „Sodra“. „Ligos išmoka, kaip ir darbuotojo atlyginimas, yra draudžiamosios pajamos, todėl vertinamos skaičiuojant sukauptą stažą pensijai. Visų metų stažą šiandien sukaupia žmogus, per metus gavęs 4800 eurų ir daugiau draudžiamųjų pajamų. Kitaip tariant, 12 minimalių mėnesio algų per metus. Sumokėjęs įmokų nuo mažesnės sumos, žmogus sukaupia proporcingai mažiau stažo. Tarkime, gavęs 2400 eurų draudžiamųjų pajamų žmogus surinks 6 mėnesius stažo pensijai per metus, 1200 eurų - 3 mėnesius ir t.t.“, - patikslino „Sodros“ atstovas.

Ne kiekvienas ir gaunantis didesnį nei minimalų atlyginimą žino, kaip susirgus jam bus skaičiuojama ligos išmoka.

„Ligos išmoka visiems, nepriklausomai nuo jų darbo užmokesčio, apskaičiuojama laikantis tų pačių taisyklių. Tačiau šiai išmokai yra nustatytos vadinamosios „lubos“, taip pat ir „grindys“ - minimalus dydis, kuris išmokamas net ir tuo atveju, jei pagal žmogaus pajamas priklausytų mažesnė išmoka. Tai - su vidutiniu šalies darbo užmokesčiu susieti dydžiai. Ligos išmoka negali būti mažesnė negu 15 procentų šalies vidutinio mėnesio darbo užmokesčio, galiojusio užpraėjusį ketvirtį iki laikinojo nedarbingumo nustatymo mėnesio. Šiandien tai - 6,59 euro per dieną. Maksimalus priskaičiuotas vienos dienos ligos išmokos dydis šiandien - 70,34 euro (kai mokama 80 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio)“, - paaiškino „Sodros“ atstovas.

Paradoksas atsiranda, kai žmogus uždirba mažiau, tačiau darbdavys įpareigotas mokėti mokesčius nuo minimalios algos. Tokiam asmeniui susirgus, jis gauna didesnę ligos pašalpą, negu būtų gavęs užmokestį dirbant. Tokiu atveju, sirgti „apsimoka“.

Sklando kalbos, kad „Sodros“ kompensuojamos išmokos ateinančiais metais numatomos ne 80 proc., kaip dabar, o 20 proc. mažesnės, tačiau nuo gyventojų ši informacija slepiama. Kalbos, pasirodo, ne iš piršto laužtos, pakeitimai numatomi, tačiau „Sodros“ atstovas ramina, kad „į rankas“ gaunamos išmokos liks kaip buvusios. „Nuo 2019 m. sujungiami darbdavio ir darbuotojo mokami mokesčiai ir įmokos, todėl keičiasi darbuotojų darbo užmokestis. „Popieriuje“ jis didėja 1,289 karto. Būtent dėl šios priežasties keičiasi išmokų procentai. Nuo ateinančių metų, 1,289 karto padidėjus atlyginimams, išmokos būtų skaičiuojamos nuo didesnės sumos. Tam, kad išmokų dydis liktų toks pat, keičiama jų procentinė išraiška. „Į rankas“ gaunamos išmokos liks nepakitusios“, - garantavo S.Jarmalis.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net