Atliekamos dalys: bandymai patobulinti žmogųnuotraukos (5)

2018 rugsėjo mėn. 09 d. 07:49:17 Perskaitė 1171

Gamta nesukuria nieko nereikalingo - tokiu principu savo požiūrį į žmogaus organizmą grindžia šiuolaikiniai mokslininkai. Keista, nes dar neseniai požiūris buvo visai kitoks - daugelis organų buvo laikomi nereikalingais ir net kenkiančiais sveikatai, o gydytojai aktyviai patarinėdavo juos šalinti.

 

Storoji žarna

Apie tai, kad ji mūsų organizmui visiškai nereikalinga, pareiškė ne koks nors šarlatanas, o pasaulinio garso mokslininkas, Nobelio medicinos ir fiziologijos premijos laureatas Ilja Mečnikovas. 1903 m. jis paskelbė savo veikalą „Žmogaus prigimties etiudai“, kuriame rašė: „... žmogaus storoji žarna yra organizmui nereikalinga, ją pašalinus, būtų gauta labai pageidautinų rezultatų“. I.Mečnikovas manė, kad rūgimo proceso storojoje žarnoje pasekmė yra ligos ir priešlaikinis senėjimas. O kadangi virškinimo procese ši žarnyno dalis dalyvauja ne itin aktyviai (taip tuomet buvo manoma), paprasčiausia būtų ją pašalinti, kad žmogus galėtų gyventi ilgai ir laimingai. Pats I.Mečnikovas tokių operacijų nedarė, bet jo idėjos įkvėpė kitus chirurgus. Žinomiausias jų - anglas Viljamas Arbutnotas Leinas (William Arbuthnot Lane). Jis atliko per tūkstantį storosios žarnos šalinimo operacijų, o karščiausi mokslo gerbėjai rašydavosi į eilę operuotis, tikėdamiesi naudos sveikatai.

Kuo viskas baigėsi? Deja, chirurgų ir jų pacientų lūkesčiai neišsipildė. Po operacijos žmonėms tekdavo taikstytis su komplikacijomis ir šalutiniu tokio „gydymo“ poveikiu. Daugelis netrukus mirė. Vis dėlto kritiški tokio metodo vertinimai buvo pradėti skelbti tik XX a. 4-ajame dešimtmetyje, tai yra po dviejų dešimtmečių. O dar vėliau buvo išsiaiškinta, kad storosios žarnos vaidmuo organizme nėra toks jau nesvarbus. Būtent iš jos į kraują įsiurbiami vitaminai ir daugelis amino rūgščių, vanduo. Be to, būtent storojoje žarnoje gyvena didžioji dalis naudingų bifido- ir laktobakterijų, kurios ne tik padeda virškinti, bet ir dalyvauja stiprinant imunitetą.

Apendiksas

Jei jau mokslininkams atrodė nereikalinga visa storoji žarna, ką kalbėti apie apendiksą - nedidelę aklosios žarnos ataugą. Pirmą kartą apie jos nereikalingumą prakalbo ir vėl I.Mečnikovas. Jis rašė: „Štai organas, kurio trūkumas yra nepastebimas, ir, priešingai, jo normalus vystymasis gali sukelti rimtų ligų.“ Chirurgai tais laikais jau iš praktikos žinojo, koks pavojingas yra apendicitas - susirgimas 8-10 proc. atvejų baigdavosi ligonio mirtimi. Taigi užkirsti kelią tokiai įvykių eigai, laiku pašalinus apendiksą, mokslininkams atrodė puiki mintis. XX a. 4-ojo deš. ji buvo pradėta įgyvendinti Vokietijoje: keletą metų vaikams apendiksai būdavo išpjaunami iškart po gimimo. 7-jame deš. tokia programa buvo įvesta JAV.

Operuoti apendiksus be priežasties buvo liautasi pasidomėjus operuotų vaikų likimais. Pasirodė, kad kūdikystėje jiems kildavo sunkumų įsisavinti motinos pieną, o paskui sulėtėdavo jų vystymasis, jie blogiau priaugdavo svorio, dažniau sirgdavo ir patirdavo virškinimo problemų. Kodėl taip vyko, to meto gydytojams išsiaiškinti nepavyko. Apie svarbų apendikso vaidmenį buvo pradėta kalbėti visai neseniai. Buvo nustatyta, kad jame yra daug limfinio audinio, kuris dalyvauja kovojant su patologiniais mikroorganizmais, kartkartėmis puolančiais žarnyną. Tariamai nereikalingoje ataugoje gaminamos medžiagos, kurios skatina storosios žarnos peristaltiką, tai yra, užkerta kelią vidurių užkietėjimams. Ir galop apendiksas yra atsarginė naudingųjų žarnyno bakterijų „saugykla“. Jei žmogus su maistu gauna infekciją, gerosios bakterijos žarnyne neretai žūva. O kadangi aklosios žarnos atauga yra atsiskyrusi nuo likusiojo žarnyno, joje mikroflora išlieka. Šiandien apendiksas šalinamas vieninteliu atveju - susirgus apendicitu. Kitokių šios ligos gydymo būdų kol kas nėra.

Tonzilės

Praėjusio amžiaus pradžioje tonzilių vaidmuo organizme medikams buvo nesuprantamas, užtat praktikuojantys gydytojai tiksliai žinojo, kas yra tonzilitas - gomurio migdolų uždegimas. Kam ligoniams kentėti - JAV XX a. 4-ajame deš. buvo pradėta šalinti tonziles naujagimiams. Ši procedūra paplito net labiau už apendikso operacijas, juk norint atsikratyti glandų, nereikia prapjauti pilvo. Taigi jos buvo išpjautos beveik pusei amerikiečių vaikų. Kitur tonziles šalindavo tik angina susirgusiems vaikams, o operacija neretai būdavo rekomenduojama jau po pirmo ar antro susirgimo.

Deja, ir šis bandymas patobulinti žmogaus prigimtį patyrė nesėkmę. Stebėdami vaikus, kurie kūdikystėje neteko tonzilių, specialistai pastebėjo, kad jie dažniau serga bronchų ir plaučių ligomis, dažniau patiria gerklės infekcijas ir apskritai dažniau peršąla. Visa tai mokslininkams pakišo mintį, kad tonzilės - toli gražu ne nereikalingas organas. Tolesni tyrimai parodė, kad jos dalyvauja imuninės sistemos darbe, pirmosios pasitinka bakterijų ir virusų puolimą, trukdydamos jiems patekti toliau į gerklę, yra svarbios kraujodarai. Dabar tonzilės yra šalinamos tik išsivysčius lėtiniam tonzilitui ir jos pačios, užuot gynusios organizmą, tampa infekcijos šaltiniu. Bet net tuo atveju iš pradžių skiriami įvairūs skalavimai ir fizioterapija, operuojama tik tada, kai niekas nepadeda.





"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net