respublika.lt

Apsaugines kaukės dar labiau užterš mūsų planetą

(0)
Publikuota: 2020 lapkričio 26 18:00:16, Dalia BYČIENĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Apsaugines kaukės dar labiau užterš mūsų planetą. hejakartapost nuotr.

Akivaizdu, kad įveikę pandemiją, skaičiuosime ne tik ekonomikos bei populiacijos netektis. Teks atsigręžti ir į nuostolius, padarytus gamtai. Menkas anglies dioksino išmetimo sumažėjimas į aplinką pristabdžius pramonę, keliones, neatpirks taršos plastiku žalos.

 

Kaukės supasi vandenynuose

VDU Žemės ūkio akademijos Miškų ir ekologijos fakulteto Aplinkos ir ekologijos instituto direktorė, profesorė Laima Česonienė sako, kad padidėjus vienkartinių veido kaukių gamybai ir vartojimui visame pasaulyje, atsirado milžiniškas aplinkosauginis iššūkis. COVID-19 problema papildė aplinką didžiuliais plastiko ir plastiko dalelių atliekų kiekiais. Anot mokslininkės, daugelis iš šių medžiagų patenka į paviršinius vandenis, iš ten jos pasiekia jūrinę aplinką.

Jūros taršą vienkartinėmis plastikinėmis veido apsaugos priemonėmis dar šių metų pavasarį įvairiose pasaulio vietose užfiksavo jūrų taršos propagavimu ir tyrimais užsiimanti organizacija „OceansAsia". Vasario mėn. organizacija pranešė, kad Honkonge vandenyne regima įvairių tipų ir spalvų veido kaukių. Gegužės mėn. informavo apie stebimas veido kaukių sankaupas ties greitkeliu ir ties drenažo sistemomis Nigerijoje. „Nuo vasario pabaigos iki balandžio vidurio vien Jungtinėje Karalystėje buvo išduota daugiau nei 1 milijardas asmeninių apsaugos priemonių. Tai - milijonai pirštinių ir kaukių, kurias kiekvieną dieną išmeta tik JK sveikatos priežiūros įstaigose", - pastebi VDU mokslininkė.

„Nesunku suprasti, kodėl gamtosaugininkai visame pasaulyje skelbia pavojų, informuodami, kur atsiduria šie vienkartiniai produktai.

Kanados vyriausybė paskelbė, kad daugelis vienkartinių plastikų bus uždrausti iki 2021 m. pabaigos. Tuo pačiu metu „CBC News" praneša, kad Kanadoje vienkartinio plastiko naudojimas padidėjo 250-300 proc., žmonėms išmetant asmenines apsaugos priemones, baiminantis viruso išplitimo naudojant daugkartinius maišus ir talpyklas", - pasaulio nuogąstavimais dalijosi VDU profesorė L.Česonienė.

Tonos plastiko ir Lietuvoje

Mums nereikia įrodymų ieškoti toli. Pasižiūrėkime, kas vyksta Lietuvoje. „Lietuvoje šiuo metu yra apie 2 milijonus suaugusių gyventojų. Jeigu visi naudotume vienkartines kaukes ir, laikydamiesi saugos reikalavimų, keistume jas kas dieną, per dieną sunaudotume 2 milijonus kaukių. Viena kaukė sveria apie 2,7 g. Vadinasi, jei visi gyventojai panaudotų po vieną vienkartinę kaukę per dieną, susidarytų arti 5,5 t plastiko atliekų, per mėnesį susikauptų apie 164 tonas plastiko šiukšlių. Kur dar apsauginiai sterilūs plastikiniai rūbai? NVSC rekomenduoja užterštas kaukes ir pirštines dėti į dvigubą plastikinį maišą. Tokiu būdu plastiko kiekiai patrigubėtų", - skaičiuoja prof. L.Česonienė.

VDU mokslininkė konstatuoja, kad plastikinės pakavimo medžiagos, buteliai gėrimams ir greito maisto tara yra pagrindinis mikroplastikų taršos šaltinis visame pasaulyje. Panašiai ir vienkartinės veido kaukės.

Medvilninė kaukė prieš plastikinę

„Veido kaukės yra paprasti gaminiai. Jiems nereikia daugybės skirtingų gamybos etapų ar sudėtingų medžiagų. Tačiau tai gali būti pavyzdys, kaip šimtų tūkstančių ar net milijonų produktų suvartojimas iš tikrųjų daro didelę žalą aplinkai, net jei atskirų produktų pėdsakas, palyginti, mažas", - pastebi prof. L.Česonienė.

Tai įrodo JAV atliktas CO2 pėdsako skaičiavimas. N95 kaukės, pavadintos respiratoriais dėl jų gebėjimo filtruoti 99,9 proc. mažųjų dalelių, yra pagrindinė apsaugos nuo ore esančių patogenų priemonė. Bendras vienos kaukės pėdsakas... yra 0,05 kg CO2 ekvivalento, taigi apie 50 gramų. Medvilninė trijų sluoksnių kaukė geba filtruoti iki 86 proc., o jos CO2 pėdsakas iš tikrųjų yra 1,2 proc. didesnis nei N95 apsauginės veido kaukės. Bet yra ir kita pusė. N95 veido kaukes rekomenduojama naudoti tik vieną kartą. Po to jos tampa plastiko atliekomis. Medvilninę kaukę galima nešioti daug kartų. Namuose pagaminta medvilninė veido kaukė gal ir neturi tokių pačių apsauginių savybių kaip N95 veido kaukė, tačiau ji vis tiek apsaugo žmones, yra daug lengviau prieinama, mažiau užteršia aplinką. Lyginant N95 ir medvilninės kaukės CO2 pėdsaką per 30 dienų, svarstyklės žymiai pakrypsta medvilninės kaukės naudai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s